Wspólny posiłek wskazywany jest jako remedium na wiele trosk i problemów. Wiele rodzin przyznaje, że tradycją w ich domach jest niedzielny obiad, spajający rodzinę w tych niełatwych czasach, gdy każdy z nas najchętniej siedziałby wiecznie z nosem w smartfonie. Właśnie dlatego stoły, przy których jemy, zyskały wymiar nie tylko praktyczny i funkcjonalny, ale również symboliczny — kojarzą nam się z czasem spędzanym w gronie najbliższych. Skoro ten mebel ma dla nas tak ogromne znaczenie, postanowiliśmy poświęcić mu osobny artykuł. Czym się kierować, szukając stołu do kuchni bądź jadalni? Czytaj dalej.
W 99% przypadków czynnikiem decydującym o zakupie danego stołu jest jego rozmiar. Mało kto może pozwolić sobie na luksus niczym nieskrępowanego wyboru — kuchnie, jadalnie lub też salony z aneksem kuchennym nie są z gumy, a stół — choć powinien być wygodny i pojemny — nie może zastawić całego pomieszczenia tak, by uniemożliwić korzystanie z niego. Chociaż na punkcie designu mebli oraz aranżacyjnych trendów mamy prawdziwego hopla, to jednak funkcjonalność i praktyczność zawsze postawimy na pierwszym miejscu! Dlatego z pełnym przekonaniem radzimy Ci, byś podróż po świecie stołów kuchennych i jadalnianych zaczął od przystanku „miarka do mebli”. W tym wypadku rozmiar naprawdę ma znaczenie.
To, że Twoja jadalnia jest mała lub na co dzień jadasz posiłki sam wcale nie znaczy, że nie możesz zorganizować wystawnej kolacji. Rodzina odwiedza Cię raz na rok? Wciąż da się to sensownie rozwiązać — polecamy stoły rozkładane. Przez większość czasu nie zajmą zbyt wiele cennej przestrzeni, gdy jednak nadejdzie ich moment to pokażą, na co je stać. Rozkładane stoły kuchenne i jadalniane potrafią powiększyć swoją powierzchnię o naprawdę imponującą liczbę centymetrów.
Skoro już tak uczepiliśmy się tych wymiarów, wyjaśnijmy od razu jeszcze jedną kwestię — wysokość. Ma ona — nomen omen — wysokie znaczenie w przypadku właściwie wszystkich stołów czy biurek. Na potrzeby modeli kuchennych oraz jadalnianych przyjmuje się 70 do 75 cm jako zalecany pułap, który zapewni Ci największą wygodę. Możesz też sam zadecydować, jak wysoko znajdować się będzie blat — wielu producentów posiada w swojej ofercie modele o wysokości regulowanej.
Na kolejny ogień idzie oczywiście design. Stół kuchenny bądź jadalniany zwykle dopasowujemy do aranżacji, którą już zaplanowaliśmy. W szczególności tyczy się to tych mebli, które docelowo postawione zostaną w salonie połączonym z aneksem kuchennym bądź w samej kuchni. Jeśli masz osobną jadalnię, wybór stołu jadalnianego może okazać się trochę łatwiejszy. Osoby, które nie są zbyt dumne ze swojego wyczucia stylu oraz wyobraźni przestrzennej powinny pójść na łatwiznę i wybrać stoły, do których producent zapewnia również krzesła. Zyskasz pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasować.
Za najbardziej szlachetny, elegancki i prestiżowy materiał uchodzi drewno. Zasada ta obowiązuje w całym przemyśle meblarskim, a my powtarzamy ją do znudzenia. Ale co poradzić — taka jest prawda. Jeżeli zatem Twoja jadalnia to pomieszczenie reprezentacyjne i szczególnie zależy Ci na jego wytwornej aranżacji — bądź też po prostu lubisz taki styl — drewniany stół powinien obowiązkowo znaleźć się w samym centrum pomieszczenia. Miłośnicy klasyki wybierają zwykle ciemniejsze gatunki drewna — jakoś tak się stało, że uznawane są one za bardziej ekskluzywne. Jasne drewno to z kolei idealna propozycja dla entuzjastów ciepłych, rodzinnych przestrzeni, którzy lubią czuć bliskość natury i stawiają na organiczne rozwiązania.
Niezależnie od koloru upewnij się, że wytypowany przez Ciebie gatunek drewna nie słynie z przytłaczającej ilości słojów ani innych nieestetycznych znamion. Pamiętaj także o stosownej impregnacji i konserwacji. Te rady kierujemy zwłaszcza do osób, które postawią na jasne gatunki — na nich wszelkie niedoskonałości, uszczerbki czy odbarwienia widać najwyraźniej.
Jedną z ciekawszych kategorii produktowych są stoły jadalniane ze szklanym blatem. Ich styl jest niewiarygodnie zróżnicowany, lecz łączy je jedno — elegancja. Bez względu na to, czy tafla szkła umieszczona zostanie na metalowej, designerskiej ramie czy też stelaż będzie w stylu retro, szklany blat to zawsze gwarancja niebanalnego wyglądu. Do jego walorów dorzucimy także jeszcze jeden aspekt praktyczny — usunięcie z niego zabrudzeń to naprawdę bułka z masłem. Wyróżnia go też trwałość, bowiem używana do produkcji szklanego blatu mieszanka jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia, odpryski czy zarysowania.
Alternatywą dla szklanych stołów są blaty wykonane z tworzywa sztucznego, ale lakierowanego. Występują zwykle w połączeniu z designerskim, nietuzinkowym stelażem. To propozycja dla fanów nowoczesnej, minimalistycznej stylistyki, prostych fasonów i niekonwencjonalnych rozwiązań. Lakierowane blaty osadza się także na prostych, drewnianych stelażach — te modele projektowane są z myślą o wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Warstwa lakieru, jaką pokryte jest tworzywo, skutecznie chroni je przez przebarwieniami, zadrapaniami i innymi kuchennymi uszkodzeniami.
Myśląc „rodzina” często widzimy naszych najbliższych — zarówno krewnych, jak i przyjaciół — przy wspólnym posiłku, a więc przy wspólnym stole. Jeśli dla Ciebie też stół jadalniany to coś więcej, niż tylko kolejny element wyposażenia, poświęć trochę więcej czasu na jego wybór. Dzięki wygodnej opcji rozkładania blatu nie zaskoczy Cię już żadna rodzinna impreza, zaś niepowtarzalny design często idzie w parze z wysoką jakością, trwałością i długowiecznością mebla.