Jeść lubimy wszyscy, lecz gotować i sprzątać już niekoniecznie. Na gotowaniu się nie znamy, więc tego tematu nie podejmujemy, jeśli jednak chodzi o meble to uważamy się za prawdziwych ekspertów! A ponieważ Twoje dobre samopoczucie jest dla nas naprawdę ważne, dzisiaj podzielimy się z Tobą naszymi sprawdzonymi patentami na zabezpieczenie kuchennego stołu!
Podobno cierpliwość to cnota, ale na niektóre rzeczy nie ma co czekać. Zabezpieczenie stołu kuchennego z pewnością się do nich zalicza! W przypadku mebli z naturalnego drewna, warto zrobić to tuż po zakupie, zanim na blat spadnie pierwszy okruszek. Specjalny preparat uodparnia powierzchnie na ścieranie i przebarwienia (pamiętaj, by nakładać go wzdłuż naturalnych linii drewna). Ale na kuchenne meble czeka więcej zagrożeń, niż tylko częste mycie i promieniowanie UV. Skrajne temperatury, wysoka wilgotność, a przede wszystkim plamy — tłuste, żrące i barwiące, czyli te najtrudniejsze do usunięcia. Regularne zabezpieczanie kuchennych powierzchni to klucz do zachowania ich świeżego, nieskazitelnego wyglądu. Odpowiedni preparat zapobiegnie blaknięciu i wnikaniu substancji wgłąb blatów, lecz pamiętaj, aby wybrać ten dedykowany tworzywu, z jakiego wykonany jest Twój stół.
Kuchenne stoły to zdecydowanie najczęściej wycierane, przecierane i odkurzane powierzchnie w całym domu. Brudzą się właściwie bez przerwy, a spektrum grożących ich plam jest naprawdę wysokie. Tłuste i silnie barwiące zabrudzenia to codzienność, z jaką muszą się zmagać meble w Twojej kuchni. I chociaż Ty, dzierżąc w ręku szmatkę nasączoną detergentem, walczysz o zachowanie czystości, z każdym przetarciem zmniejszasz warstwę zabezpieczającą blat przed całym złem tego świata (no może nie całym, ale na pewno tym kuchennym). Zapamiętaj więc — nie wystarczy zabezpieczyć stół kuchenny raz, a dobrze. Czynność tę należy regularnie powtarzać — najlepiej raz w roku.
Co się stanie, jeśli przez przypadek zupełnie zapomnisz o odnowieniu warstwy zabezpieczającej? Cóż, zabrudzenia staną się dużo trudniejsze do usunięcia, a co gorsza — będą wnikać głęboko w powierzchnię mebli. Po tłustych plamach zostanie żółtawy osad, a po sokach, owocach czy warzywach kolorowe kleksy. To nie koniec! Pozbawione zabezpieczenia powierzchnie staną się podatne na działanie wysokich temperatur, niszczące działanie wilgoci czy promieniowanie UV — ale wierz nam, że w takiej sytuacji wyblaknięcie kolorów będzie najmniejszym z Twoich zmartwień. Jeśli już dojdzie do naprawdę dużych uszkodzeń w powierzchni mebli, nie staraj się naprawić ich na własną rękę — efekt może być opłakany. Zamiast tego wezwij fachowców, którzy swoim wprawnym okiem ocenią, co przywróci Twój kuchenny stół do pełnej świetności.
Chociaż odpowiednie preparaty zabezpieczą stoły i blaty przed szkodliwym wpływem wielu czynników, jeden z nich pozostaje dla nich zabójczy. Mowa o wysokiej temperaturze, o którą przecież w kuchni nietrudno. Producenci mebli są rzecz jasna świadomi faktu, że modele projektowanie stricte do kuchni narażone będą na działanie temperatur wyższych, niż w salonie czy sypialni i biorą to pod uwagę już na etapie ich tworzenia. Jeśli jednak na kuchennym blacie lub jadalnianym stole postawisz rozgrzany do czerwoności garnek, który dopiero co zdjąłeś z kuchni bądź wyjąłeś z piekarnika, powierzchnia mebla ulegnie uszkodzeniu niezależnie od ilości warstw lakieru, jakie na nie położyłeś.
Jest jeszcze kwestia, o której warto pomyśleć przed zakupem mebli kuchennych — wariant wykończenia. To od niego zależeć będzie bowiem, jakie zabrudzenia i w jakim stopniu widoczne będą na powierzchni mebli. W tej konkurencji udział bierze mat i połysk, a każdy z nich ma w zanadrzu kilka silnych argumentów. Z gładkich, błyszczących powierzchni łatwiej usunąć większość zabrudzeń, a zarysowania pozostaną mniej widoczne (przynajmniej na pierwszy rzut oka). Wyeksponują one za to wszelkie odciski palców i szybciej zdradzą swój wiek — przy częstym przecieraniu lakierowana powierzchnia straci swój błysk, wyraźnie ujawniając stopień zużycia. Matowe stoły są nieco bardziej oporne podczas codziennego zmywania i nawet niewielkie ryski są na nich dobrze widoczne. Starzeją się za to wolniej, a niektórych plam zwyczajnie na nich nie widać (co oczywiście wcale nie zwalnia Cię z obowiązku ich wyczyszczenia).
Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model lub zestaw, zastanów się, z jakimi zabrudzeniami toczyłeś dotychczas najbardziej uciążliwą walkę — może wybór odpowiedniej powierzchni pozwoli Ci o nich zapomnieć na dobre?
Chociaż zabezpieczenie kuchennego stołu może być nieco angażujące, pamiętaj, że robisz to dla siebie. Należycie zakonserwowane blaty dłużej zachowują świeży wygląd i łatwiej je wyczyścić. Bez odpowiedniej pielęgnacji kuchenne zabrudzenia dostaną się wgłąb blatów, barwiąc i niszcząc je nieodwracalnie. Wystarczy jedynie odrobina wysiłku, byś swoim kuchennym stołem mógł cieszyć się przez lata!