Mówi się, że dzieci ze wszystkiego wyrastają. Z ubrań, zachowań, a jak się okazuje nawet z mebli. Na pewnym etapie dorastania naszych pociech pokój dla dzieci zamienia się w pokój młodzieżowy, a przez to narzuca nowe wyzwania rodzicom. Na przykład wysłużone szafki na zabawki trzeba zastąpić regałami na przybywające książki, a w miejscu piętrowego łóżka wypada ustawić szerokie biurko. Jak sprostać temu zadaniu tak, aby z metamorfozy pomieszczenia zadowoleni byli zarówno rodzice, jak i ci najmłodsi? Odpowiedzią na to pytanie wydają się nowoczesne meble młodzieżowe, które projektuje się z myślą o jednych i drugich.
Pośród wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, pokoje młodzieżowe cechują się swoistą odrębnością. Nastolatkowie tworzą w nich swoje prywatne świątynie, w których spędzają większość dnia. Różnią się one jednak charakterem np. od salonu, w którym inni domownicy też spędzają sporą część czasu wolnego. W porównaniu do pokoju dziennego, ten młodzieżowy na o wiele mniejszej przestrzeni musi zmieścić więcej mebli i urządzeń nie tylko o funkcji wypoczynkowej, ale także wielozadaniowej. Przykład pierwszy z brzegu? Łóżko. Meble młodzieżowe stawiają na dużą wszechstronność, zlokalizowaną na stosunkowo niewielkiej powierzchni, a młodzieżowe łóżka z wkładem w pełni wpisują się w ten trend.
Nie można zepchnąć na margines stylu pokoju młodzieżowego. Nastolatkowie dopiero kształtują swoje aranżacyjne gusta i we własnych kątach raczej nie są gotowi na odważne pomysły co do wystroju. Króluje raczej prostota, którą niezwykle wyrażają np. białe meble do pokoju młodzieżowego. Nie oznacza to jednak, że takie pomieszczenia zupełnie pozbawione są walorów estetycznych. Bez względu na to, czy naszym obiektem zainteresowania są meble młodzieżowe dla chłopca, czy meble młodzieżowe dla dziewczynki, ciekawym ich uzupełnieniem mogą być pastelowe wykończenia, które niezwykle ożywiają przestrzeń wokół.
W końcu, przy wyborze mebli dla nastolatków warto z góry określić budżet. Tanie meble młodzieżowe są w zasięgu każdej kieszeni i rzadko ustępują jakością tym droższym. Do tego trzeba mieć na uwadze to, co zostało już powiedziane na wstępie - przyjdzie (niedługo!) czas, że i z nich wyrosną Twoje pociechy.
Jak wybrać odpowiednie meble młodzieżowe?
Przy zakupie mebli młodzieżowych trzeba pochylić się nad kilkoma kwestiami, które okazują się istotnie dla samego nastolatka. Dzieci mają różne zainteresowania, którym oddają się w swoich pokojach, dlatego też i Twoja pociecha powinna uczestniczyć w wyborze umeblowania do jego świątyni. Na przykład niektórzy młodzi ludzie pasjonują się czytaniem książek i najlepszym rozwiązaniem dla nich byłby zakup przestronnego regału, a z kolei tym, którzy godzinami lubią spędzać czas z przyjaciółki priorytetowo przyda się większa kanapa lub dodatkowy tapczanik. Przy aranżacji młodzieżowych pokojów nie można lekceważyć takich spraw, bo one w głównej mierze decydują o tym, czy zakupione meble są przydatne.
Oprócz tego, uwagę należy poświęcić wygodzie użytkowania. Nowoczesne meble młodzieżowe oprócz elegancji powinny wyróżniać się także wysokim komfortem, co potwierdza choćby młodzieżowe krzesło obrotowe, które wpływa na korektę postawy przy biurku. To bardzo istotne, bowiem biurko młodzieżowe w wielu pokojach bywa centralnym elementem, przy którym nastolatkowie zarówno poświęcają czas na odrabianie lekcji, jak i na rozrywkę przy komputerze. Wygodą powinno cechować się także łóżko. Jego wielkość musi być dostosowana do warunków pomieszczenia, ale nie kosztem nieprzespanych nocy przez Twoją pociechę. To właśnie dlatego do małych pokojów stworzone są m.in. łóżka rozkładane oraz łóżka z wkładem, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie nie ograniczają komfortu wypoczynku.
Oddzielne kilka zdań należy poświęcić stylowi aranżacji pokojów dla młodzieży. Przyjęło się przekonanie, że meble młodzieżowe dla dziewczynek utrwalone są w różowych lub beżowych barwach, podczas gdy ciemniejszymi kolorami odznaczają się meble młodzieżowe dla chłopców. Tymczasem ten podziała niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, bo o ile to prawda, że dziewczynki i chłopcy mają różne upodobania kolorystyczne, to w ich świątyniach często króluje uniwersalizm. Sporą popularnością cieszą się np. białe meble młodzieżowe z różnobarwnymi wykończeniami, ale w oczach rodziców zyskują też niezwykle eleganckie kolekcje w kolorze dębu sonomy. Kolorystyczna prostota i uniwersalizm komody, szafy ubraniowej czy półek na akcesoria są istotne zwłaszcza wtedy, gdy ten sam pokój dzielą brat z siostrą.
Przy wyborze mebli młodzieżowych dużą rolę odgrywa także zasobność portfela. W ramach możliwości nie pozwól jednak, by było to czynnik, który w największym stopniu zadecyduje o umeblowaniu pokoju Twojego dziecka. W ofertach wielu producentów coraz częściej figurują tanie meble młodzieżowe, które bynajmniej nie są synonimem produktów o obniżonej jakości. Wręcz przeciwnie - niska cena wcale nie świadczy o mniejszej funkcjonalności czy wytrzymałości produktów. Często cena jest pochodną wielu innych czynników, jak np. duże koszty transportu, które w żaden sposób nie wpływają na solidność mebli młodzieżowych. Warto byś o tym pamiętał, gdy razem z dzieckiem przyjdzie Ci podjąć decyzję, które z nich niebawem zagoszczą w świątyni Twojej pociechy.