Pokój dziecka - ARANŻACJE

Urządzając pokój dziecięcy, warto uzmysłowić sobie, jakie funkcje będzie on spełniać. Jest to oczywiście zależne od wieku pociechy, jednak ogólnie można stwierdzić, że pokój dziecka to strefa zabawy, odpoczynku oraz nauki. Dlatego też aranżacja przestrzeni powinna być dostosowana do spełnienia wszystkich tych funkcji.
rozwiń więcej
Rozwiń filtry
Filtruj aranżacje
skandynawski
nowoczesny
tradycyjny
prowansalski
mała
średnia
duża
firany
rolety
zasłony
żaluzje
biały
czarny
szary
niebieski
zielony
czerwony
różowy
brązowy
kremowy
dla chłopca
dla dziewczynki
dla rodzeństwa
strefa spania
strefa nauki
strefa zabawy
strefa przewijania
strefa karmienia
dla niemowlaka
dla malucha
biały
szary
beżowy
pastelowy
miętowy
turkusowy
żółty
różowy
niebieski
zielony
czerwony
fioletowy
brązowy
czarny
cegła
farba tablicowa
tapeta
naklejka
plakaty
obrazy
sztukateria
farba
jasne drewno
ciemne drewno
dywan
wykładzina
płytki
żywica epoksydowa
skrzynie na zabawki
łóżeczka
łóżka
komody
stoliki i krzesełka
regały
szafy
półki
fotele bujane
biurka
krzesła
szafki nocne
fotele


Strona: 1 z 2
Sortuj po:

Nowoczesny pokój dla dziecka – pomysły na aranżację przestrzeni

Przy urządzaniu pokoju dla malucha warto mieć na uwadze zarówno potrzeby dziecka, jak i swoje własne. To przecież Ty będziesz zajmować się przewijaniem, robieniem porządków (nawet jeśli uda Ci się nakłonić pociechę do pomocy, kilkulatek samodzielnie nie odkurzy pokoju), czy też wybieraniem rzeczy do ubrania. Nowoczesny pokój dla dziecka to pomieszczenie funkcjonalne, przytulne i wygodne – dla całej rodziny. Zauważ, że maluch nie dosięgnie pewnego poziomu – na tej wysokości możesz umieścić rzeczy, które nie mają być przez niego ruszane. Tylko Ty będziesz mieć dostęp do tej strefy. Mogą tam znaleźć się zabawki chwilowo nieużywane bądź na kolejny sezon. Z kolei tuż przy podłodze najlepiej umieścić zabawki i książeczki, z których Twoja pociecha korzysta na co dzień. Nie tylko oszczędza to konieczności podawania maluchowi zabawek, ale też niweluje pokusę sięgnięcia na wyższe półki, co może skończyć się bolesnym upadkiem. Już samo podzielenie pokoju na poziomy pozwoli Ci dobrać meble dostosowane do Waszych potrzeb, na przykład odpowiedniej wysokości regały.

Strefy dziecięcego pokoju

Poszczególne strefy – nauki, zabawy i odpoczynku możesz wydzielić kolorystycznie. Umieść meble i akcesoria o danym przeznaczeniu w jednym miejscu, nie rozpraszaj ich po całym pokoju. Tym sposobem nawet mały pokój dziecięcy będzie bardzo dobrze zaaranżowany. Grunt to umiejętne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Mały pokój dziecięcy i nietypowa bryła, czyli jak urządzić „trudne” wnętrze?

Nierzadko dostępna przestrzeń sama narzuca pewne ograniczenia. Przykładem będzie wąski pokój dla dzieci. Na szczęście obecnie istnieje wiele możliwości aranżacji przestrzeni w pomysłowy sposób, dzięki czemu takie utrudnienie staje się sprawdzianem kreatywności i inwencji twórczej rodziców. Doskonałym rozwiązaniem w niewymiarowym pokoju będą mebelki łączące różne funkcje – na przykład łóżko piętrowe, pod którym znajduje się strefa do nauki. To doskonały sposób na oszczędność miejsca. Dzieciaki oniemieją z zachwytu na widok tak urządzonego pomieszczenia – to przecież coś zupełnie innego niż „zwykłe” łóżko czy „nudne” biurko. Mały pokój dziecięcy obowiązkowo pomaluj na jasne, ciepłe kolory, które optycznie go powiększą – a przy tym są to barwy lubiane przez maluchy. Jeżeli urządzasz pokój dziecka na poddaszu, pewne wyzwanie mogą stanowić skosy. Aby zachować jak najwięcej przestrzeni na podłodze, umieść meble – szafki czy regały – pod skosami. Z kolei wnękę okienną możesz wykorzystać do stworzenia kącika do czytania – naturalne światło padające przez okno wręcz do tego zachęca. Umieść tam kilka poduch bądź miękki dywanik. Odpowiednia aranżacja przestrzeni sprawi, że pokój dziecka na poddaszu będzie miał niesamowity klimat.

Pokój dziecięcy – zadbaj o bezpieczeństwo

Kwestią, o której trzeba bezwzględnie pamiętać, urządzając pokój dziecka, jest bezpieczeństwo. Aby zapewnić maluchowi najlepsze warunki do zabawy, a sobie zaoszczędzić stresu, zastosuj blokady okienne – zwłaszcza projektując pokój dziecka na poddaszu, gdzie dostęp do okien jest ułatwiony. Jeśli mowa o oknach – co powiesz na zamianę firanek bądź zasłon na zdecydowanie bezpieczniejsze rolety? Wiszące elementy aż kuszą, by się na nich uwiesić i pohuśtać, co może skończyć się zerwaniem karnisza. Ponadto rolety nie zbierają kurzu w takim samym tempie jak firany, są więc polecane alergikom. Wykorzystaj mebelki wykonane z wysokiej jakości materiałów i surowców przyjaznych dzieciom.

Bezpieczna przestrzeń dla Twojego dziecka

Jednym z popularnych trendów jest obecnie aranżacja typu pokój dziecka w stylu skandynawskim, w której dominują meble z prawdziwego drewna. Najlepiej, jeśli będą one pozbawione ostrych krawędzi, o które dziecko mogłoby się przypadkiem uderzyć. Rogi mebli możesz zabezpieczyć silikonowymi nakładkami. Regały przymocuj do ściany – maluchy często chwytają się mebli, próbując wstać czy usiąść. Podłoga to kolejny element, o który należy zadbać. Jeśli zdecydujesz się na pokój dziecka w stylu skandynawskim, oczywistym jest, że podłoga będzie drewniana. Przede wszystkim należy zadbać o to, by nie była ona śliska. Również dywan warto umieścić na antypoślizgowych nakładkach. Bardzo istotna sprawa to zakrycie kontaktów. W sklepach dostępne są nakładki i zaślepki, które uniemożliwią dziecku dostęp do źródła prądu.

Wystrój pokoju dziecięcego

W Internecie można znaleźć tysiące inspiracji, jeśli chodzi o aranżacje pokoju dla malucha, jak również przedszkolaka czy młodzieży szkolnej. Warto zaaranżować pokój w taki sposób, by ewoluował wraz z dzieckiem. Zastosowanie neutralnej kolorystyki umożliwi dobór dodatków w ulubionym, wyrazistym kolorze. Zielony pokój dla dziecka to ciekawa propozycja, jeśli chcesz odejść od stereotypów dotyczących płci. Zasadniczo warto trzymać się jednego bądź dwóch odcieni, aby uniknąć efektu chaosu – zwłaszcza, jeśli projektujesz nowoczesny pokój dla dziecka. Ulubione maskotki, zdjęcia i pamiątki dopełnią całości, tworząc wyjątkowy klimat.
rozwiń więcej