Kurs BHP to obowiązkowy punkt programu dla uczniów, studentów i pracowników… który stanowi idealny moment na drzemkę. Tak się nieszczęśliwie składa, że umyka nam część naprawdę istotna — ta dotycząca zachowywania prawidłowej sylwetki podczas wykonywania obowiązków biurowych. Przyznaj się, dla Ciebie rysunek ludzika przy biurku też jest jedynie mglistym wspomnieniem? Podstaw BHP nie będzie z Tobą przerabiać, za to bardzo chętnie podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas zakupu biurka komputerowego, by nawet po 8 godzinach przed komputerem czuć się jak przysłowiowy młody bóg.
Jakie powinno być biurko idealne? Dopasowane — przede wszystkim do Twojego wzrostu. Po czym rozpoznać takiego perfekcyjnego osobnika? Dłonie i nadgarstki swobodnie opierasz na blacie. Tylko przy takim biurku zdołasz przyjąć naturalną, zdrową pozycję. Uważaj na gadżety — wysuwana szuflada na klawiaturę czy dodatkowy kontenerek wepchnięty pod blat to co prawda więcej miejsca na biurowe szpargały, jednak dzieje się to kosztem miejsca na… Twoje nogi. Obijanie sobie łokci i kolan to spora cena za tych kilka dodatkowych szuflad, dlatego nie gódź się na takie kompromisy — jeśli nachalny kontenerek ogranicza Twoje ruchy, wyeksmituj go poza biurko.
Jeśli jeden blat to za mało, a Tobie potrzebne jest prawdziwe centrum dowodzenia? Nie gnieć się przy klasycznym stole — rozważ zakup biurka narożnego. Wiedz jednak, że takie modele konstruuje się na różne sposoby. W niektórych biurkach narożnych przewidziane zostały aż dwa miejsca pracy, inne zaprojektowano z myślą o jednej osobie, która po prostu potrzebuje nieco więcej miejsca na swoje rzeczy. Narożne biurka świetnie sprawdzają się na tak zwanych open space’ach, zwiększając „teren” pracownika i pomagając mu zachować choć odrobinę autonomii.
Drewno to synonim klasy i elegancji. Drewniane biurka są więc często wybierane do gabinetów o charakterze reprezentacyjnym. Oprócz niezaprzeczalnej urody, biurka z drewna wyróżnia także nieprzeciętna trwałość i odporność. Te wykonane wyłącznie z drewna lub osadzone na metalowym stelażu kojarzą nam się ze skandynawskim stylem wystroju wnętrz, co zapewne tłumaczy ich ogromną popularność. Mają jedną wadę — są mało elastyczne. Drewniane biurka rzadko posiadają możliwość regulacji wysokości blatu (choć nie jest to niemożliwe), dlatego zanim uznasz, że to właśnie przy jednym z nich chcesz spędzić lata dzielące Cię od emerytury, upewnij się, że jego wysokość odpowiada Twojej.
Na kwestię rozmiaru biurka chcielibyśmy wyjątkowo mocno uczulić rodziców — zbyt pochopny wybór mebla dla dziecka może obrócić się przeciwko Wam. Maluchy rosną jak na drożdżach i w szaleńczym tempie wyrastają ze swoich ubrań oraz… mebli. Niektórzy rodzice w ramach oszczędności czasu i pieniędzy, decydują się więc na zakup egzemplarza nieco większego, do którego dziecko musi jeszcze „dorosnąć”. O ile nie budzi to większych zastrzeżeń w przypadku łóżka czy szaf, o tle mały szkrab przy dużym biurku to już pomyłka. Nie będzie mu wygodnie, więc nie ma mowy o skupieniu się na pracy domowej. Nie uda się mu również zachować odpowiedniej sylwetki. Z zakupem biurka dla dziecka nie ma się co spieszyć, raczej a jeśli Twoja pociecha naprawdę nie może doczekać swojego pierwszego stanowiska, wybierz mebel, którego wysokość można regulować. W modelach dla dzieci i młodzieży jest to często spotykane rozwiązanie.
Jeżeli jesteś szefem bądź to Ty odpowiadasz za wyposażenie biura, wczuj się w sytuację ludzi, którzy będą w nim na co dzień pracować. Czy słońce nie świeci im w monitory? A może patrzą sobie nawzajem w ekrany? Tego nikt nie lubi. Zaplanuj, gdzie poprowadzisz kable, by nie plątały się pod nogami Twoim podwładnym, pamiętaj też o detalach takich, jak kosz na śmieci — magazynowanie polunchowych resztek na biurku nie sprzyja tworzeniu dobrej, pracowniczej atmosfery.
Kręgosłup to rdzeń, od którego zależy każdy ruch Twojego ciała. Szkody wynikające z krzywienia go nie ograniczają się jedynie do pleców — lekceważąc kręgosłup, fundujesz sobie bóle głowy, drętwienie rąk i nóg, a nawet bezsenne noce. Skutki siedzenia w złej pozycji przez kilkadziesiąt godzin w tygodniu natychmiast odczują osoby regularnie uprawiające sporty, bowiem sylwetka przyjmować będzie wypaczoną pozycję również na treningu. Nastraszyliśmy Cię? To dobrze! Masz do wyboru albo zainwestować w legendarnego już „Pajączka” i jego biurowe odpowiedniki… albo posłuchać naszych rad i sprawić sobie biurko, które utrzyma Cię w ryzach!
Chociaż producenci próbują nas skusić rozmaitymi dostawkami czy udogodnieniami, w gruncie rzeczy są to jedynie detale. Nie daj się skusić bajerom — najważniejszym przymiotem biurka zawsze jest jego wysokość. Aby nie było zbyt prosto to do razu dodamy, że uniwersalna nie istnieje — innego biurka potrzebuje osoba wysoka, a innego ta, na którą grawitacja zadziałała wyjątkowo mocno. Dlatego nie szukaj biurka idealnego — szukaj biurka idealnego dla Ciebie.