Po kilku godzinach przy biurku często odczuwamy ból. Nie chodzi jedynie o ten metaforyczny, związany z uczuciami, jakie żywimy wobec przełożonego, pracodawcy, klienta czy naszej pracy samej w sobie. Nie, ból jest jak najbardziej realny i nie minie, gdy tylko wyrzucimy z siebie całą frustrację przy wieczornym drinku z przyjaciółmi. Tym razem winnego zaistniałej sytuacji łatwo zidentyfikować — to meble, przy których siedzisz te 40 godzin tygodniowo (albo i więcej). O ile na cierpieniach duszy nieszczególnie się znamy, o tyle te związane z wpływem wyposażenia na zachowanie właściwej postawy mamy opanowane do perfekcji. Tym razem skupiamy się na idealnych biurkach komputerowych, a temat ten powinien być ważny dla pracowników, pracodawców, ale i prywatnych osób, które po prostu lubią posiedzieć przy komputerze.
Absolutnie najważniejszy czynnik, bez którego wygodna i komfortowa praca jest po prostu niemożliwa, to odpowiednia wysokość. Odpowiednia, czyli jaka — zapytasz. Jak to często bywa — ile osób, tyle odpowiedzi. Wszystko zależy głównie od wzrostu, ale i od krzesła bądź fotela, na którym siedzimy przy biurku. Dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu o regulowanej wysokości, chociaż nie każde biurko komputerowe posiada taką opcję. Zamiast tego możesz wybrać fotel biurowych, który posiada szeroki zakres wysokości, umożliwiając Tobie bądź pracownikowi dostosowanie się do wysokości blatu.
Oprócz wysokości biurka, na Twoją wygodę wpływa również to, ile miejsca jest pod nim. Bolesne obijanie się o szafki czy kopanie pod blatem z kolegą z naprzeciwka to powszechna bolączka wśród tak zwanych korpobiurw. Sprawę te rozwiązują biurka narożne oraz kontenerki. Te pierwsze to prawdziwa oaza dla udręczonych pracowników, gwarantująca naprawdę ogrom przestrzeni na i pod blatem. Kontenerki i wszelkiego rodzaju dostawki stanowią natomiast najlepszą alternatywę dla wbudowanych na stałe szafek i szuflad. Biuro możesz wypełnić biurkami o samych blatach, zaś ruchome kontenerki na kółkach pracownicy ustawią zgodnie z własnym preferencjami.
W nowoczesnych biurach coraz rzadziej spotykamy potężne, zabudowane meble z rzędami szafek czy szuflad, wykonane z drewna lub pokryte czymś drewnopodobnym (na przykład fornirem czy sklejką). Te stają się powoli zamierzchłą przeszłością i kojarzą nam się z urzędami, sypaną kawą w szklance z metalowym koszyczkiem i nieprzyjemną obsługą. Współczesne biurka komputerowe — również te drewniane — to prawdziwa demonstracja możliwości produkcyjnych firm oraz zdolności ich projektantów. Wśród biurek z drewna dominują te wykonane w stylu skandynawskim, a więc proste i oszczędne w swojej formie, lecz szalenie funkcjonalne. Sporo jest też modeli nowoczesnych i designerskich, inspirowanych idealnie harmonijnymi, geometrycznymi kształtami. Drewno to także raj dla miłośników przytulnych oraz dekoracyjnych klimatów — styl prowansalski czy rustykalny najbardziej upodobał sobie właśnie to tworzywo. Komputerowe biurka z drewna to także jeden z najczęstszych wyborów rodziców. Urządzając pokój dziecko lub nastolatka, raczej nie celujemy w industrialne, ekstrawaganckie klimaty. Zależy nam przede wszystkim na tym, żebym było jasno, przytulnie i praktycznie, a właśnie te słowa doskonale opisują biurka z drewna.
Do modeli najbardziej efektownych i designerskich zaliczamy te wykonane ze szkła — szklane biurka komputerowe to istna manifestacja nowoczesności i uosobienie współczesnych trendów. Elegancki blat ze szkła umieszcza się na stelażu, który również w niczym nie przypomina przeciętnych, prostych czterech nóżek — od tego rozwiązania coraz częściej się odchodzi. Zamiast nich otrzymujemy szereg imponujących rozwiązań, wśród których dominują stelaże ukośne bądź owalne. Większość biurek komputerowych, projektowanych zgodnie z prawidłami nowoczesnej, minimalistycznej elegancji jest pozbawiona szafek czy szuflad (chociaż znaleźć można i takie modele). Jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowania, polecamy wspomniane już dzisiaj kontenerki.
Biurko to jeden z najważniejszych elementach Twojego środowiska pracy i podstawowy warunek dobrej postawy. Ale nie jedyny. W przypadku zachowania właściwej sylwetki do tańca trzeba dwojga, a nawet trojga, a tercet ten — oprócz omawianego dzisiaj biurka — tworzy też krzesło i komputer, na którym pracujesz. Krzesłom biurowym czy konferencyjnym, a także fotelom gabinetowym poświęciliśmy już wiele artykułów, dlatego wybór nie powinien stanowić dla Ciebie problemu. Co się zaś tyczy komputera, specjaliści przyjmują zasadę, iż środek ekranu powinien znajdować się na wysokości Twoich oczu. To proste do osiągnięcia, jeśli masz do dyspozycji klasyczny monitor. Jeżeli jednak pracujesz na laptopie, poproś pracodawcę o specjalną podstawkę, dzięki której urządzenie będzie stało wyżej, a kąt nachylenia ekranu będzie przyjaźniejszy.
Wśród pracodawców krąży pewne nieeleganckie powiedzenie, iż najlepszy pracownik to ten z kredytem. Najlepiej wysokim, hipotecznym i na trzydzieści lat. Ale wypłata nie powinna być jedyną motywacją, by rano zasiąść przy komputerze i otworzyć skrzynkę mailową. Samozwańczy coachowie mają dla pracodawców setki mądrych rad, dotyczących motywacji psychologicznej. My jednak przypominamy o podstawach — idealne biurka komputerowe lub biurka gamingowe to niezbędnik szczęśliwego pracownika.