Ławostoły - jak to działa? Sposób rozkładania jest prosty, niezależnie od zastosowanego rozwiązania, niemniej jednak są różne mechanizmy i o tym właśnie opowiem w poradniku. Zaprezentujemy dwa najpopularniejsze: mechanizm pneumatyczny oraz korbkowy.
Na rynku meblarskim dostępne są ławostoły z mechanizmem korbkowym oraz ławy podnoszone i rozkładane z podnośnikiem pneumatycznym. O ile ławostół podnosi się do normalnej wysokości stołu czyli ok. 75 cm, o tyle ławy podnoszone wysokość maksymalną mają mniejszą. Zwróćmy na to uwagę przy zakupie i pamiętajmy, że ława podnoszona, mimo tej samej funkcji, te parametry ma nieco inne. Mechanizm pneumatyczny jest przede wszystkim szybki i bardzo wygodny, to chyba największa przewaga nad mechanizmem korbkowym, w którym ręcznie musimy kręcić korbą, aby podnieść lub opuścić blat. Ta wygoda jednak kosztuje - ceny ławostołów z tym rozwiązaniem są wyższe.
Ławostoły to meble o solidnych i stabilnych konstrukcjach. Należy jednak pamiętać, że przy maksymalnym podniesieniu blatu ta stabilność zmniejsza się. Wtedy blat może się ruszać i delikatnie bujać. Jest to jednak normalne zjawisko, jednakże pamiętajmy, że funkcja stołu jest tą funkcją dodatkową, stosowaną okazjonalnie.
Ławostoły posiadają podkładki filcowe, dzięki czemu mimo ich sporej wagi łatwo je przesunąć na płaskich powierzchniach. Przy użytkowaniu np. na dywanie, samodzielne przesunięcie nie będzie możliwe i nie obędzie się bez pomocy drugiej osoby.
Trwałość obu rozwiązań jest podobna. W przypadku siłowników gazowych, jeżeli gaz nie znajdzie ujścia na skutek uszkodzenia, to będzie działał bez problemów wiele lat. Mechanizm korbkowy jest na tyle prostym rozwiązaniem, że jeżeli nie uszkodzimy go poprzez nadmierne obciążenie w pozycji rozłożonej, to również będziemy się cieszyć prawidłowym funkcjonowaniem bardzo długo.
Większość ławostołów poza możliwością podnoszenia posiada również możliwość powiększenia blatu poprzez jego rozłożenie i dołożenie dodatkowej wkładki. Tu jednak musimy zwrócić uwagę na to, że nie zawsze wkładki można przechowywać pod blatem. Dotyczy to szczególnie ław z mechanizmem korbkowym, który sam zajmuje sporo miejsca pod blatem. W ich przypadku wkładki przechowuje się osobno - nie ma na nie miejsca pod blatem.
Poza zaprezentowanymi rozwiązaniami, możemy także spotkać ławostoły, w których zmiana wysokości polega na przekręceniu nóg. Spotykamy również mechanizmy nożycowe, rozkładane i składane wyłącznie poprzez użycie siły i ciągnięcie blatu w górę lub opuszczaniu w dół.