Wybór ciemnego drewna na parkiet nie jest może taki oczywisty, ale to zdecydowanie jeden z najciekawszych kierunków, jakie można obrać. Akacja parzona, merbau, jatoba czy orzech amerykański nie są nazwami, które często padają w sklepach wnętrzarskich czy salonach meblowych, jednak posiadają niezwykły urok i wiele praktycznych zalet (jatoba jest na przykład najtwardszym dostępnym drewnem na parkiet, co doceniają rodzice małych dzieci). Ze względu ma swój niestandardowy charakter, wyzwaniem może okazać się urządzenie takiego salonu. Jeśli myślisz, że przy ciemnej podłodze najlepszym wyjściem są ciemne meble to najwidoczniej nie masz zmysłu estetycznego, ale dobrze trafiłeś – zebraliśmy i omówiliśmy wszystkie inspiracje.
Ważniejsza od samego koloru jest temperatura, a dokładniej rzecz biorąc – jej zgodność. Jeśli Twój parkiet ułożony jest z ciemnego drewna o zimnym odcieniu to zimne tony musisz również wybrać dla mebli. I odwrotnie – przy ciepłej podłodze jedynie ciepłe kolory wchodzą w grę. To zasada, której należy się trzymać, by uniknąć stylistycznej kakofonii barw i kolorystycznego chaosu. Tyczy się ona również ścian, detali oraz wszelkiego rodzaju dekoracji. Upraszczając – zanim jeszcze wybierzesz konkretny rodzaj drewna, zastanów się, jakie tonacje są bliższe Twojemu sercu – ciepłe czy zimne – i trzymaj się podczas doboru kolejnych elementów.
W przypadku ciemniej podłogi dobrym wyborem są białe meble. Jest to dość neutralny kolor, a przy tym jedyny, który będzie pasował do parkietu zarówno o ciemnym, jak i jasnym odcieniu. Białe meble są dość podatne na zabrudzenia i wiele osób uważa je za niepraktyczne, jednak przy zachowaniu kilku zasad ostrożności można z nich korzystać bez większych ograniczeń. Oczywiście niesforne dziecięce rączki czy psie lub kocie łapki będą na nich zdecydowanie bardziej widoczne, jednak estetyczni puryści dość często uważają wady białych mebli za zwyczajnie niewspółmierne wobec korzyści płynących z posiadania ich w swoim salonie. Do takiego pomieszczenia dobieraj dodatki białe, szklane, srebrne lub złote (staraj się nie mieszać tych kolorów, lepiej wypadną solo). Rewelacyjnie będą się w nim prezentować również rośliny.
Beżowe meble zestawione z ciemną podłogą nadadzą pomieszczeniu elegancki, ekskluzywny charakter. Podkreśl go dodatkową odrobiną blasku i zadbaj o odpowiednie, nastrojowe oświetlenie, puszysty dywan i niecodzienną roślinność. Beż nie jest dedykowany wyłącznie parkietom o ciepłym odcieniu, chociaż z pewnością właśnie w takim połączeniu występuje najczęściej. Tymczasem zimne drewno skomponowane z écru czy kością słoniową to duety rodem z królewskich posiadłości. Jeśli pragniesz posiadać salon przywodzący na myśl najbardziej elitarne i wyrafinowane domy, są to barwy właśnie dla Ciebie.
Mniej oczywistym i bardziej nietuzinkowym wyborem będą meble siwe bądź popielate. Chociaż nie jest to pierwsze skojarzenie większości osób na myśl o ciemnym parkiecie, stworzą one minimalistyczne i ciekawe wnętrze, będące doskonałym punktem wyjścia do doboru kolejnych, niebanalnych dodatków. Ława z błękitnego, mlecznego szkła, srebrne wazony i donice oraz oczywiście roślinność – wyobraź sobie taki salon, a zakochasz się w nim momentalnie! W przypadku siwych i popielatych mebli musisz zachować szczególną ostrożność podczas wyboru dywanu. O ile dla beżowego i białego wyposażenia możesz dobrać dywan w analogicznym odcieniu, tym razem nie jest to takie proste. Z pomocą przychodzi biel – ciemny parkiet, siwe meble i biały dywan to połączenie niezwykle szykowne i nieoczywiste, a przy tym pozwala poeksperymentować z pozostałymi dodatkami. Świetnie podkreśli także soczyste kolory roślin.
Parkiet z ciemnego drewna to jeden z najprostszych sposobów na nadanie pomieszczeniu eleganckiego charakteru. Wyrafinowane i szykowne, a czasami wręcz ekskluzywne i na pewno bardzo glamour – jeśli takie aranżacje najsilniej do Ciebie przemawiają, ciemna podłoga będzie świetnym wyborem. Aby jednak uniknąć wrażenia snobistycznej kajuty kapitana statku, zadbaj o odpowiednie dodatki. Firany, wazony i donice mogą skutecznie podkreślić pożądany przez Ciebie charakter pomieszczenia. Jeśli debatowanie nad kolorystyką kolejnych elementów to dla Ciebie zdecydowanie za dużo, możesz skorzystać z naszego prostego patentu na takie kwestie – bierz szkło! Jest to świetny materiał na przykład na stoliki do kawy, a przy tym wyróżnia go neutralność i uniwersalność. Nie przekombinuj jednak z wykończeniem – mleczne szkło nie będzie pasować do każdego koloru mebli, w przeciwieństwie do idealnie klarownego. Jeśli nie wiesz sam, jakie wybrać, postaw na przezroczyste.
Przekonanie, że aby dwa kolory do siebie pasowały, muszą po prostu być identyczne, pokutuje w naszym nieszczególnie wysublimowanym społeczeństwie już od dawna i jest jedną z przyczyn powstania zawodów takich, jak dekorator czy architekt wnętrz. Dobranie dwóch harmonijnych kolorów to nieco bardziej skomplikowane zadanie, jednak trzymając się naszych rad i wskazówek, sprostają mu nawet stylistyczny laicy.