Kolorystyka wnętrz. Inspiracje i propozycje kolorów do wybranych pomieszczeń

Kolorystyka wnętrz. Inspiracje i propozycje kolorów do wybranych pomieszczeń

 

Wydawałoby się, że dobór kolorów w poszczególnych pomieszczeniach nie ma najmniejszego znaczenia. Jednak to zupełnie mija się z prawdą. Każdy z nas inaczej czuje się w otoczeniu poszczególnych kolorów, a urządzenie naszego domu zależne jest w gruncie rzeczy od naszych predyspozycji, co do kolorów. W końcu to my powinniśmy się czuć komfortowo we własnych wnętrzach. Podpowiadamy, jakie kolory pasują najlepiej do wybranych pomieszczeń i dlaczego jest to tak ważne.

48h
Więcej kolorów

Cena od: 654,00 zł
Koszt dostawy: 110,00 zł
Czas realizacji: 48h
Więcej kolorów

Cena od: 913,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-7 dni
Więcej kolorów

Cena od: 918,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-7 dni

Dlaczego wybór odpowiedniej kolorystyki pomieszczenia jest ważny?

Wybór odpowiedniego zestawienia kolorów w danym pomieszczeniu jest dość istotny. W przypadku kolorów, wszystko sprowadza się do ich oddziaływania na nasze samopoczucie. Nie powinniśmy lekceważyć tej kwestii, ponieważ źle dobrane kolory we wnętrzach mogą przekładać się na nasze zdrowie. Musimy pamiętać, że każdy kolor oraz jego odcień wpływa na nas zupełnie inaczej. Niektóre z kolorów, mogą wpływać na nas bardzo korzystnie, inne mogą sprawić, że będziemy czuli się co najmniej niekomfortowo. Wszystko zależy też od pomieszczania, w którym zostaną zastosowane poszczególne kolory.

Wielu osobom zależy również na modnym mieszkaniu. Wtedy dobrym wyborem będzie nowoczesna kolorystyka wnętrz – szaro-niebieskie barwy lub odcienie bieli. Ciekawym pomysłem może być też pomalowanie jednej ściany innym kolorem farby. Jeśli chcemy przygotować nowoczesny przedpokój, również warto postawić na zimne, hotelowe barwy lub odcienie beżu.

Jak wpływają na nas barwy?

Wybór odpowiedniej dla nas kolorystyki w danym pomieszczeniu to nie tylko kwestia estetyczna, ale również wpływająca na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Oto jak potrafią wpływać na nas kolory:

brązowy -– ten kolor, potrafi dać nam poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Jest to kolor kojarzony z naturą, ponieważ jest kolorem ziemi. Niestety, potrafi też mieć na nas wpływ w postaci skłonności do skrywania własnych emocji; pomarańczowy – kolor ten jest bardzo pozytywną barwą. Pomarańczowy przywodzi na myśl ciepło i wygodę. Barwa pomarańczowa potrafi sprawić, że opuszczają nas złe emocje oraz nabieramy chęci do działania. Ten kolor potrafi również wpłynąć korzystnie na naszą fizjologię, ponieważ wzmaga wydzielanie się soków trawiennych i wpływa na odczucie głodu. Na takiej kolorystyce może zatem skorzystać salon z jadalnią – w takim miejscu możemy z powodzeniem wypocząć; fioletowy – jest kolorem wpływającym na naszą wyobraźnię. Sprawia też, że stajemy się bardziej wyciszeni; żółty – kolor ten jest barwą szczęścia, optymizmu i radości. Żółty jest postrzegany, jako kolor naturalny, jako kolor słońca, co sprawia, że w jego otoczeniu możemy poczuć się znakomicie. Ten kolor wpływa również bardzo korzystnie na możliwości zapamiętywania i kojarzenia naszego mózgu. Działa pobudzająco na umysł i uaktywnia zdolności organizacyjne. Żółty daje nam poczucie pewności siebie; zielony – to kolor natury, który ma uspokajające właściwości. Z punktu fizjologicznego, kolor ten wpływa na nas bardzo korzystnie, ponieważ wycisza nasz organizm, obniża napięcie mięśni i zmniejsza ciśnienie krwi; niebieski – uważany jest za kolor chłodny i uspokajający, który może złagodzić napięcia w sytuacjach stresowych. Niebieski wpływa pozytywnie na nasza intuicję i kreatywność. Również korzystnie, co kolor zielony, wpływa na nasze ciśnienie. Postrzegany jest głównie, jako kolor czystości; czerwony – uznawany jest za kolor życia. Działa na nas motywująco. Potrafi nadać wnętrzu ciepły i przytulny klimat, jednak ze względu na swoją intensywność, nie jest stosowany zbyt często na dużych powierzchniach. Zbyt długie przebywanie w otoczeniu czerwieni, może wpłynąć na nasze pobudzenie, które będzie skutkowało poczuciem zmęczenia. Jednak czerwony akcent nie zaszkodzi, jeśli urządzamy biuro w domu – może nas pobudzić do bardziej intensywnej pracy.

Cena od: 1679,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-7 dni
nowość

Cena od: 2011,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 7-14 dni
Więcej kolorów

Cena od: 1242,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-7 dni

Które kolory mebli i ścian pasują najlepiej do danych pomieszczeń ?

Mając świadomość tego, jak potrafią na nas wpływać poszczególne kolory, możemy swobodnie dokonać wyboru odpowiedniej kolorystyki, która zagości w naszych wnętrzach. Jeżeli urządzamy naszą kuchnię, powinniśmy rozważyć takie kolory, jak intensywniejszy pomarańczowy, żółty lub niebieski. Nie zmienia to faktu, że w tym pomieszczeniu, ostatnimi czasy, bardzo modne stały się białe meble. W nowoczesnej kuchni pojawia się też czerwień w intensywnych odcieniach. Jednak to właśnie takie kolory jak pomarańczowy, żółty i niebieski będą wpływać na nas najkorzystniej w tym miejscu. Kolory pomarańczowy i żółty powinny pozytywnie oddziaływać na nasz apetyt i dobre samopoczucie. Niebieski z kolei, da nam poczucie czystości, a przecież dobrze wiemy, że kuchnia jest pomieszczeniem, które tego wymaga w szczególności.  Gdyby jednak nasze dziecko było niejadkiem, to powinniśmy zapomnieć o niebieskiej kolorystyce, gdyż zmniejsza apetyt. Dla salonów, salonów z jadalnią i pokojów wypoczynkowych dobrym rozwiązaniem będą połączenia jaśniejszego odcienia koloru pomarańczowego oraz brązu, co jest rzeczą często spotykaną w aranżacji właśnie tego wnętrza.

W sypialni możemy sobie pozwolić na nawiązanie do czerwieni, która jest przecież kolorem miłości. Różowe odcienie będą wzmagać uczucie miłości i pobudzać nas. W pokojach naszych dzieci możemy zastosować takie kolory, jak: żółty, zielony i niebieski. Ten pierwszy wpłynie korzystnie na zapamiętywanie u naszych pociech. Zielony może sprawić, że poczują się zrelaksowane, a niebieski pomoże w zasypianiu. Kolor niebieski idealnie sprawdza się też w pomieszczeniach takich, jak łazienka, ponieważ przywodzi na myśl odczucie czystości. Naturalnie, wybierając wszystkie z wymienionych kolorów, nie jesteśmy zmuszeni do stosowania ich w najmocniejszym odcieniu. Niewątpliwie, z tymi barwami będą komponowały się każde białe meble. Możemy też wybierać wyposażenie wnętrza, które będzie w danym kolorze. Starajmy się przy tym jednak, aby wszystko było ze sobą spójne i tworzyło ładną całość.

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł