Wyposażenie domu w białym kolorze od lat jest tematem dyskusji miłośników architektury wnętrz. To, co dla niektórych stanowi uosobienie kiczu i tandety, dla pozostałych jest manifestem klasy i elegancji. Zadziwiające, jakim cudem kolor mebli budzi aż tak skrajne emocje?
Białe meble do sypialni to jeden z najpopularniejszych wyborów. Dlaczego? Większość nas uważa to pomieszczenie za miejsce, w którym chcemy ukoić nerwy i odnaleźć spokój, a te właśnie stany podświadomie utożsamiamy z białym kolorem. Bardzo słusznie! Jak dowodzą badania, to właśnie w otoczeniu bieli najłatwiej się wyciszyć i zrelaksować. Wprowadza nas w naturalną senność i wywołuje przyjemne uczucie błogości. Barwy intensywne i agresywne zostają za drzwiami – w sypialni królować powinny tonacje zimne i neutralne. Ustaliliśmy już zatem, że wybór białych mebli do pokoju, w którym śpimy, jest słuszny. Jak zorganizować całą resztę pomieszczenia, by prezentowało się elegancko?
Powiedzmy, że nie wyobrażasz sobie w swojej sypialni innych mebli, niż białe. Jeśli projekt jej aranżacji zacząłeś właśnie od nich, drugim elementem będzie dobór koloru ścian i parkietów. To nie takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Białe meble i białe ściany? Takie połączenie – które zapewne przyszło Ci na myśl jako pierwsze – jest najbardziej ryzykowne. No bo jaką wybierzesz wtedy podłogę? Również białą – a potem będziesz się ciągle stresował, że coś ubrudzisz? Bez sensu. Urządzenie każdego elementu sypialni w białym kolorze może i wygląda ładnie na zdjęciach, ale nie sprawdza się w praktyce. Zwłaszcza, jeśli masz w swoim domu dzieci lub zwierzęta (albo jedno i drugie). Zatem jakie ściany do białych mebli? Szare, beżowe lub pastelowe – wszystko, co neutralne i niezbyt intensywne! Kość słoniowa, écru, piaskowy, kawa z mlekiem, korkowy, sepiowy, gołębi, siwy, popielaty. Więcej koloru? Nie ma sprawy. Mięta, delikatny błękit, chłodna zieleń czy płowy żółty – kombinacji jest mnóstwo!
Jeśli podjąłeś już decyzję odnośnie koloru ścian (no bo w przypadku mebli istniał tylko jeden właściwy wybór), pora ustalić, co z podłogą. Tak naprawdę to właśnie parkiet będzie kluczowym elementem, który przesądzi o charakterze Twojej sypialni. Nie doceniłeś go, prawda? Tymczasem, biorąc pod uwagę neutralność barw mebli oraz ścian, to kolor podłogi odegra decydującą rolę. Jeżeli pragniesz delikatnej, subtelnej sypialni, wybierz parkiet z jasnego drewna, na przykład sosnowy. Jeśli jednak chcesz zaprowadzić w pomieszczeniu nieco bardziej poważny klimat, ciemna podłoga – na przykład z dębu czarnego – będzie zdecydowanie lepszym wyborem.
Jakie cechy powinny charakteryzować białe meble, aby nie prezentowały się kiczowato lub tandetnie? Przede wszystkim unikajmy wszelkiego rodzaju plastiku. Ten materiał generalnie nie jest kojarzony z prestiżem i luksusem, a zafarbowanie go na biało tylko potęguje to odczucie. W opozycji do niego plasują się natomiast wszelkie odmiany metalu – stalowe stelaże, pomalowane białą farbą, stworzą przytulny, uroczy klimat. Niezastąpione pozostaje oczywiście drewno. Najbardziej klasyczny surowiec, z którego wykonywane są meble, w białym wydaniu prezentuje się lekko i przyjemnie. Ciekawym trendem są także łóżka niemalże w całości tapicerowane. Jedynym elementem takiego mebla, którego nie pokrywa miękki materiał, są zwykle nóżki. Brzmi miękko i wygodnie? Oj, stanowczo! W końcu to moda, która przywędrowała do Polski z mroźnej Skandynawii, a przecież na północy Europy doskonale wiedzą, jak radzić sobie z niesprzyjającą aurą. Dylematem, który należy rozstrzygnąć jest wykończenie białych mebli. Jeśli decydujesz się na lakierowaną powierzchnię, zachowaj ostrożność i upewnij się (jeśli nie jesteś kobietą, to skonsultuj się z jakąś), że nie wyglądają plastikowo i kiczowato.
Marzy Ci się sypialnia jasna, ale niekoniecznie biała? Nie ma sprawy, w końcu na białych meblach świat się nie kończy. Świetnym wyborem będzie sosna – wykonane z niej wyposażenie wygląda elegancko i przytulnie. Nieco bardziej miodowy odcień ma jesion, który doskonale odnajdzie się w aranżacjach luksusowych i wytwornych. Pamiętaj jednak, że jasne drewno z czasem ciemnieje i nabiera ciepłych tonów. Nie będzie to co prawda drastyczna zmiana, jednak po kilku latach zapewne zauważysz różnicę. Jeśli ta ewentualność ma dla Ciebie duże znaczenie, przemyśl raz jeszcze zakup mebli z naturalnego drewna.
No dobrze, cała sypialnia już zaplanowana, a co z dodatkami? W końcu nie sposób rozprawiać o aranżacji, nie wspominając o akcesoriach. Tak się składa, że w białym otoczeniu prezentują się one szczególnie dobrze. Lustro czy obraz wybierz w jasnej ramie, jednak wszystkie pozostałe elementy możesz już dobrać ciemne. Świece, doniczki kwiatów, koce i poduszki – za ich sprawą zabarwisz swoją białą sypialnię nieco ciemniejszymi akcentami i jeszcze bardziej podkreślisz dominację jasnego koloru w aranżacji.