Wybierając krzesło do pokoju nastolatka, musimy być bardzo uważni. Produkt, na który się zdecydujemy powinien nie tylko podobać się nastolatkowi, ale również zapewniać komfort i zdrową postawę w trakcie siedzenia. Należy bowiem pamiętać, że nasze dziecko będzie na krześle spędzać codziennie wiele czasu – realizując obowiązki szkolne czy relaksując się w trakcie gry na komputerze. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli – krzesła do pokoju młodzieżowego różnią się pod względem parametrów użytkowych i wykonania. Z uwagi na mnogość produktów wybór odpowiedniego krzesła może nastręczyć pewnych trudności. W artykule podpowiadamy, co zrobić, by ich uniknąć.
Należy zacząć od powodów, dla których powinniśmy wybrać dla naszego dziecka krzesło obrotowe. Najważniejszą zaletą produktów tego rodzaju jest ich ergonomiczny kształt przystosowany do wielogodzinnego użytkowania. Zwykłe krzesło nie zapewni nam komfortu, który uzyskujemy, korzystając z krzesła obrotowego. Należy bowiem pamiętać, że obrotowe krzesła (w tym krzesła do pokoju młodzieżowego) zostały przygotowane właśnie z myślą o wielogodzinnej pracy za biurkiem. Drugą, również bardzo ważną zaletą krzeseł obrotowych jest ich mobilność. Specjalne kółka u podstaw krzesła ułatwiają jego przemieszczanie i zmniejszają ryzyko porysowania podłogi. Ponadto, obrotowa konstrukcja zapewnia swobodę ruchową ważną zwłaszcza w przypadku dużego biurka, gdy jednocześnie wykonujemy kilka zadań. W końcu też nie sposób nie wspomnieć o dużych możliwościach regulacji, którymi zwykle odznaczają się obrotowe krzesła do pokoju młodzieżowego. Wysokość siedziska łatwo dopasować do wzrostu użytkownika oraz położenia blatu, co ma niebagatelne znaczenie w obliczu faktu, że dziecko nieustannie rośnie.
Wybierając młodzieżowe krzesło obrotowe, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Innymi słowy, dobre krzesło to takie, które zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa naszej pociechy. Należy w tym kontekście przypomnieć, że zdrowy kręgosłup nie jest idealnie prosty – by utrzymać prawidłową postawę powinno się zachować naturalne wygięcia, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie ciała. Krzesło do biurka młodzieżowego powinno zostać wyprofilowane tak, aby niejako wspierać te wygięcia, a zarazem ich nie pogłębiać. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego produktu, warto również zwrócić uwagę na to, czy został on wyposażony w podłokietniki. Znacznie ułatwiają one komfort pracy i sprawiają, że ręce uzyskują dodatkowe podparcie, przez co nie są narażone na przemęczenie czy urazy.
Chcąc zapewnić dziecku odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa, warto rozważyć zakup ergonomicznego krzesła obrotowego do pokoju młodzieżowego. Ergonomiczne krzesła młodzieżowe mogą występować w różnych rozmiarach dopasowanych do wzrostu dziecka. Są to modele, których oparcie wymusza na dziecku przyjęcie zdrowej pozycji w trakcie siedzenia. Dzięki specjalnemu wykonaniu nawet kilkugodzinna praca przy biurku okaże się komfortowa i – co najważniejsze – bezpieczna.
Kwestie związane z bezpieczeństwem dziecka są najważniejsze i to one powinny mieć decydujący wpływ na wybór produktu. Należy jednakże pamiętać, że to dziecko będzie korzystać na co dzień z krzesła, warto zatem zadbać o to, by przypadło mu ono do gustu. W szczególności powinniśmy pozwolić nastolatkowi samemu zdecydować, który z zaakceptowanych przez nas modeli odpowiada mu najbardziej. Jeśli nie będziemy liczyć się ze zdaniem naszego dziecka, ryzykujemy, że zakup okaże się nietrafiony, a nasza pociecha nie będzie chciała korzystać z krzesła podczas nauki czy gry na komputerze. Oczywiście, jeśli chodzi o kwestie estetyczne, powinniśmy dopasować model do wieku, płci, charakteru i zainteresowań nastolatka. Młodsze dzieci z pewnością docenią kolorowe wzory, starsze wybiorą raczej bardziej stonowane rozwiązania.
Zwróćmy na zakończenie uwagę na to, że wybór krzesła młodzieżowego jest z perspektywy nastolatka niezwykle ważny. Choć niekiedy o tym zapominamy, im bardziej komfortowe warunki pracy zapewnimy dziecku, tym łatwiejsza (i przyjemniejsza) będzie realizacja jego codziennych obowiązków. Krzesło ma w tym przypadku znaczenie być może najważniejsze – to bowiem na siedząco nastolatek będzie na ogół obowiązki te realizował. Komfort należy przy tym rozumieć bardzo szeroko. Obejmuje on nie tylko kwestie związane z ergonomią krzesła – czyli z tym, jak zostało ono wykonane i dopasowane do użytkownika, ale również ogólne nastawienie nastolatka do użytkowanego produktu. Jeśli dziecko „polubi” swoje krzesło, a zarazem zapewni mu ono bezpieczną pozycję w trakcie siedzenia, nasz wybór okaże się sukcesem.