Urządzasz salkę dla dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym? Lepiej przyłóż się do tego zadania! Czasy, w których normą były proste, sztywne stołki odeszły już do lamusa (całe szczęście!) i teraz to placówka oświatowa bierze na siebie odpowiedzialność za samopoczucie oraz zdrowe wychowanków. Jeśli więc nie chcesz mieć na głowie hordy rozwścieczonych rodziców, lepiej skorzystaj z naszego poradnika na temat krzeseł dla dzieci większych czy tych zupełnie małych.
Krzesła dla uczniów będą ważne z wielu powodów. Maluchy spędzają w nich kilka godzin dziennie, więc to właśnie one de facto kształtują ich kręgosłupy oraz zdrowe nawyki. Szkielety małych dzieci są dużo bardziej miękkie i elastycznie, niż u dorosłych, co czyni je bardziej podatnymi na skrzywienie czy zniekształcenie. Dla wielu nauczycieli istotne jest także przełożenie komfortu na skupienie dziecka. Na niewygodnym krześle uczniowie będą się wiercić, by znaleźć właściwą pozycję. Sam przyznasz, że nie sprzyja to nauce! W trosce o uwagę dzieciaków, a także nerwy nauczyciela, warto zainwestować w odpowiednie krzesła!
Najważniejszym elementem krzesła jest oparcie. Odpowiednio wyprofilowane podeprze dziecięce kręgosłupy we właściwy, zdrowy sposób. W przypadku elastycznego tworzywa wystarczy wcięcie w części lędźwiowej. Co ciekawe, klasyczne, eleganckie drewno wcale nie jest najlepszym wyborem do sali lekcyjnej lub przedszkolnej. Materiały takie, jak polipropylen, są „miękkie”, dzięki czemu dużo lepiej dopasowują się do sylwetki każdego dziecka, a siedzenie na nich okaże się być wygodniejsze, niż na twardym drewnie.
Świetnym, a przy tym jeszcze unikatowym rozwiązaniem będzie zakup krzeseł dla dzieci z… podnóżkami! Brzmi jak fanaberia? Cóż, być może trochę nią jest, ale przypomnij sobie, jak to było siedzieć przez osiem godzin dziennie na śmiertelnie nudnych lekcjach, próbując zachować skupienie. Okaż swoim uczniom trochę empatii i zrozumienia, i podaruj im fotele, które naprawdę pozwolą się zrelaksować!
Ponadto niektórzy producenci oferują krzesła projektowane na konkretny wzrost uczniów. To doskonałe rozwiązanie! Wybrany rozmiar decyduje o tym, jaki kubełek (siedzisko) zostanie wykorzystane, jak wyprofilowane będzie oparcie i w jaki sposób podparte będą plecy dziecka. Uważaj jednak, aby rozpiętość wzrostu nie była zbyt szeroka - a im mniejsze dzieci, tym bardziej powinna być ona zawężona.
Chociaż każde pokolenie uczniów jest nieco inne, to wszystkie wykazują kilka podobnych - najczęściej niekorzystnych - nawyków. Wśród nich wymienić można rozmowy na lekcji, bieganie podczas przerwy oraz bujanie się na krześle. Zapewne każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu przeżył ten miniaturowy zawał serca, gdy oparcie krzesła odchyliło się do tyłu zbyt mocno, a my przez kilka sekund naprawdę myśleliśmy, że się przewrócimy. Cóż, co któraś taka sytuacja kończy się prawdziwym upadkiem, którego skutki mogą być katastrofalne. Aby nie kusić losu upewnij się, że wybrane przez Ciebie krzesła posiadają odpowiednie nóżki, uniemożliwiające huśtanie się na nich. Uczniowie z pewnością będą rozczarowani, ale przynajmniej pozostaną bezpieczni.
Zupełnie odrębną kategorię stanowią fotele ortopedyczne. O takich modelach powinni wiedzieć nie tylko nauczyciele czy dyrektorzy szkół, ale również rodzice. Krzesła ortopedyczne wyróżnia zupełnie inna budowa. Mają one bardziej masywny dół, który zapewni stabilność. Wyposażone w kółka nóżki ułatwiają przemieszczanie się na fotelu, zaś same kółka powinny posiadać specjalną blokadę. Zdecydowanie bardziej rozbudowana regulacja pomaga dostosować siedzisko i oparcie do wzrostu oraz postury konkretnego malucha.
Takie krzesła są absolutnie niezbędne dla dzieci z wadami postawy, ale nie tylko - są także niezastąpionym elementem profilaktyk. Każda pociecha, która spędza w pozycji siedzącej kilkadziesiąt godzin w tygodniu, narażona jest na nieodwracalne wady postawy. Fotel ortopedyczny pomoże Ci chronić Twoje dziecko.
Jeżeli wybierasz kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt krzeseł do jednej sali, warto wybrać model umożliwiające sztaplowanie, czyli nakładanie jednego siedziska na drugie. Pozwoli Ci to zaoszczędzić sporo miejsca i ułatwi sprzątanie. W przypadku mniejszych dzieci dobrym pomysłem jest wybór krzeseł jak najlżejszych. Dzięki temu maluchy nie będą miały problemu z odsuwaniem swoich krzeseł, nie porysują też podłogi.
Chociaż proponowane przez nas krzesła i fotele są nieco droższe, niż te klasyczne, pamiętaj, że nie jest to kolejny wydatek, tylko inwestycja w zdrowe kręgosłupy Twoich podopiecznych. Skoro poznałeś już szeroką gamę możliwości producentów wyposażenia placówek oświatowych, przeanalizuj potrzeby uczniów i wybierz modele, które naprawdę przeniosą ich komfort na wyższy poziom! W końcu wygoda podczas zajęć lekcyjnych to nie zwykłą fanaberią, tylko profilaktyką chorób kręgosłupa. Skutek uboczny - zrelaksowane dzieci na wygodnych krzesełkach łatwiej skupią się na pasjonującym temacie lekcji.