Łóżko piętrowe — wbrew nazwie — wcale nie służy dzieciakom wyłącznie do spania. To kraina zabaw o niemalże nieskończonych możliwościach! Taka pomysłowa konstrukcja w połączeniu z nieposkromioną, dziecięcą fantazję tworzy mieszankę wybuchową, która właściwie od zawsze rozpalała wyobraźnię najmłodszych. W tej euforii umknąć nam może fakt, iż „piętrówki” powstały w odpowiedzi na potrzeby nie dzieci, a ich rodziców, którzy nie zmieściliby dwóch osobnych łóżek w ciasnym, dziecięcym pokoiku. Jaki model wybrać, aby zadowoleni byli i najmłodsi, i ci nieco starsi, a nawet rodzice? Już tłumaczymy!
Ponieważ nasz artykuł prędzej przeczytają rodzice, niż dzieci, rozpoczniemy go od korzyści „dla dorosłych”. Skoro rozglądasz się za piętrowym łóżkiem, prawdopodobnie nie cierpisz na nadmiar metrów kwadratowych w swoim domu lub mieszkaniu. „Piętrówka” pozwala w oczywisty zaoszczędzić sporo przestrzeni, ale na tym jej zalety się nie kończą. Niektóre modele zostały wyposażone w umieszczoną pod dolnym materacem skrzynię, idealną na pościel czy dodatkowe koce. Wymiary skrzyni praktycznie odpowiadają wymiarom samego łóżka, co czyni je naprawdę nieprzeciętnie pojemnymi.
Korzyściami, jakie płyną z posiadania piętrowego łóżka, mogą cieszyć się także rodzice jedynaków bądź osoby, które po prostu chcą wycisnąć z metrażu swojego mieszkania tyle, ile się da — bez posiadania dwóch posłań. Jak to możliwe? Proszę Państwa, oto łóżko na antresoli. Tak, do złudzenia przypomina ono klasyczną „piętrówkę”, której po prostu odcięto dolne piętro. Zostaje nam legowisko na bardzo długich nogach, a pod nim można zmieścić naprawdę wiele. Oczywiście, Twoje dziecko na pewno z przyjemnością samodzielnie zagospodaruje tę przestrzeń i przerobi na swoją bazę. Jeśli zaplanowałeś tam coś innego, niż dziecięce centrum dowodzenia, działaj szybko! Dziecięce łóżka na antresoli mają zróżnicowaną wysokość, a pod tymi najwyższymi możesz ustawić nawet biurko czy komodę.
Generalnie łóżka na antresoli to prawdziwy popis fantazji projektantów i producentów mebli. Co my tu jeszcze mamy? Chociażby nieoceniony klasyk, niespełnione marzenie większości z nas — model ze zjeżdżalnią. Gwarantujemy, że dzięki temu jednemu, sprytnemu gadżetowi, dużo łatwiej będzie Ci wyciągnąć dziecko z łóżka. Oprócz tego, możesz wybrać wariant z kolorowymi zasłonkami, tworzącymi pod materacem dosłownie osobne pomieszczenie (wyobraź sobie tę błogą ciszę, gdy Twoja pociecha zniknie w swojej „bazie”) oraz coś dla najpilniejszych uczniów — łóżko na antresoli z wysuwanym biurkiem. Schowane, w ogóle nie zajmuje miejsca w pokoju. W każdej chwili możesz je jednak łatwo i bezproblemowo wyciągnąć, umożliwiając maluchowi to, co lubi najbardziej — odrabianie lekcji w ciszy i spokoju.
O korzyściach wiemy już wszystko, porozmawiajmy więc o względach bezpieczeństwa. Misję „bezpieczne dziecko” większość rodziców rozpoczyna jeszcze przed narodzinami malucha. Zabezpieczamy gniazdka, przymocowujemy regały do ścian, obijamy kanty… a kilka lat później każemy dziecku spać na niebezpiecznym, wysokim posłaniu. Brak logiki? Skądże znowu! Piętrowe łóżka są fantastycznie zabezpieczone, a Twoja pociecha musiałaby się naprawdę nieźle nagimnastykować, by spaść z górnego materaca. Generalnie nie popieramy ograniczania dziecięcej kreatywności, tym razem jednak podpisujemy się pod podwójnymi, wysokimi barierkami czy antypoślizgowymi stopniami drabinek.
Takich udogodnień pozbawione się modele stworzone z myślą o nastolatkach. W tym ciężkim wieku młody człowiek bardzo chce być uważany za dorosłego (czego potem będzie żałował), a wszelkie „dziecięce” elementy lepiej usunąć z jego pokoju. Właśnie dlatego młodzieżowe łóżka piętrowe i na antresoli prezentują się prosto, elegancko i minimalistycznie, w większości są także monochromatyczne.
Ponieważ rozmawiamy dzisiaj o meblach dla dzieci i młodzieży, wyjątkową uwagę należy przyłożyć do jeszcze jednej kwestii — jakości materiałów, z jakich rama łóżka została wykonana. Im mniejszy brzdąc, tym większe szkody może wyrządzić mu toksyczna farba lub żrący klej. Wykorzystane do produkcji stelaża tworzywo przekłada się ponadto na bezpieczeństwo — plastik lub nie dość wytrzymałe tworzywo sztuczne może pękać i łamać się, grożąc niewyobrażalną katastrofą. Najbardziej „godne zaufania” jest lite drewno oraz płyty MDF. Przede wszystkim musisz jednak szukać atestów i certyfikatów, potwierdzających nieszkodliwy charakter spoiwa i farb, jakimi pokryto łóżko.
Łóżko piętrowe lub na antresoli to najlepszy wybór dla wszystkich — Ty zyskujesz lepszą organizację przestrzeni i dodatkowe miejsce, Twoje dziecko genialny obszar zabaw, a producent kolejnych zadowolonych klientów. To nie przypadek, że moda na „piętrówki” nie przemija. Łóżka na antresolach wytrącają zaś argumenty rodzicom jedynaków. Znalazłeś jakąkolwiek wadę modeli piętrowych? My też nie!