Podpowiadamy, jak urządzić pokój Twojego dziecka

Podpowiadamy, jak urządzić pokój Twojego dziecka

 

Urządzanie pokoju dziecięcego nie należy do najprostszych rzeczy. Niewątpliwie jest to bardzo przyjemne zadanie, ale wymagające od nas – dorosłych – pewnego wyważenia pomiędzy oczekiwaniami naszej pociechy, a zachowaniem funkcjonalności pokoju. Jak zatem urządzić pokój dziecięcy, aby nie tylko był on przyjemny dla naszego dziecka, ale jednocześnie spełniał swoje funkcje i jednocześnie mógł posłużyć przez kilka dobrych lat? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas urządzania pokoju dziecięcego.

Cena od: 6135,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

Cena od: 6135,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

Cena od: 6485,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

Od czego zacząć urządzanie pokoju dziecięcego?

Urządzanie pokoju dla dziecka nie różni się za bardzo od organizowania innych pomieszczeń w naszym domu. W każdym z przypadków musimy pamiętać, że wybierane przez nas meble (np. łóżeczko lub stolik nocy dla dziecka), kolory, które zagoszczą na ścianach oraz dodatki, powinny być możliwie jak najbardziej spójne. Różnica w przypadku urządzania pokoju dla dziecka a pozostałych pomieszczeń polega głównie na tym, że to będzie jego sypialnia, miejsce pracy nad zadaniami domowymi oraz kącik relaksu. Ten pokój powinien w pełni i bezwarunkowo spełniać wszystkie te funkcje, a co za tym idzie – zawierać wygodne krzesło do biurka dla dziecka, stolik nocny oraz komfortowe łóżko. Ponadto, jest to pokój dziecka, a nie nasz gabinet, jadalnia lub sypialnia, dlatego pozwólmy mieć naszym dzieciom swój udział w jego organizacji. Nie oznacza to oczywiście bezwzględnej zgody z naszej strony na każdą zachciankę pociechy, ale bierzmy pod uwagę jej zainteresowania, pasję oraz zdanie na temat  wybieranych przez nas mebli. Od czego zacząć urządzanie pokoju dziecięcego? Przede wszystkim od rozmowy z jego lokatorem. Im bardziej nasze dziecko pokaże nam swoje pragnienia, tym łatwiej będzie nam wybrać meble i całą resztę wyposażenia. Organizację tego pomieszczenia powinniśmy też zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy pokój ma być na chwilę, czy też chcemy, aby był bardziej praktyczny i służył przez dłuższy czas.

Kolorystyka to podstawa

Urządzając pokój dziecięcy, powinniśmy zwrócić uwagę na dobór kolorów. Pozornie temat jest prosty, ponieważ to tylko kolor ścian lub mebli i moglibyśmy pozwolić naszemu dziecku zadecydować o tym, jaka kolorystyka zapanuje w jego pokoju. Jednak musimy wziąć pod uwagę to, jak kolory wpływają na nasze samopoczucie. Wybierając chociażby kolor niebieski, możemy wpłynąć pozytywnie na kreatywność naszego dziecka. Kolor zielony, przez budowanie skojarzenia z naturą, będzie wpływał na nasze dziecko relaksująco. Natomiast czerwony jest kolorem pobudzającym. Kolorystyka pokoju dziecięcego będzie zależała też od płci. Przeważnie, w pokojach dziewczynek, panuje połączenia różu z bielą, które mogą być przeplatane zielenią, błękitem i kolorem żółtym. Z kolei w chłopięcych pokojach, najczęściej goszczą kolory takie, jak: niebieski, zielony oraz żółty. W zależności od tego, jakie mebelki wybierzemy do pokoju dziecka, możemy zdecydować się na kolorowe ściany i białe meble lub odwrotnie. Pamiętajmy, że im bardziej stonowane kolory wybierzemy, tym dłużej kolorystyka wystroju wnętrza nie będzie wymagała zmiany, a jedynie odświeżenia. Zamiast malować wszystkie ściany, możemy też jedną z nich pokryć specjalną powłoką, która zachowuje się jak tablica, dzięki temu nasze dziecko będzie mogło dać upust swojej wyobraźni, malując kredą po specjalnej ścianie. Możemy też zdecydować się na tapetę z wybranym bajkowym wzorem. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, kiedy będziemy planowali następną zmianę wystroju.

Jeśli natomiast przygotowujemy pokój dla zupełnie małej pociechy, zadbajmy przede wszystkim o to, aby zakupione łóżeczko dla dziecka lub też fotelik dla dziecka były wygodne, funkcjonalne oraz posiadały wyraźne barwy – w ten sposób nasz potomek szybciej uczy się rozróżniać kształty.

-5%
promocja
Więcej kolorów

Cena od: 2218,00 zł 2335,00 zł
Koszt dostawy: 179,00 zł
Czas realizacji: do 6 tygodni
-5%
promocja

Cena od: 1848,00 zł 1945,00 zł
Koszt dostawy: 69,00 zł
Czas realizacji: 3-7 dni
-5%
promocja

Cena od: 698,00 zł 735,00 zł
Koszt dostawy: 29,00 zł
Czas realizacji: 7-14 dni

Dobór odpowiednich mebli do pokoju dziecięcego

Wybierając meble do pokoju naszego dziecka, również powinniśmy zadać sobie pytanie, kiedy będziemy przewidywać następną ich zmianę. Jeżeli chcemy sprawić naszemu dziecku przyjemność i liczymy się z kolejnym wydatkiem za niedługi czas, to możemy ze spokojem podążać za motywami bajkowymi. Z kolei, jeżeli łóżeczko dla dziecka, biurko, fotel, stolik nocny albo szafki mają być na dłużej, wybierajmy przede wszystkim meble nienawiązujące do bajkowości. Postarajmy się wybrać takie wyposażenie, które będzie albo większe, albo będzie mogło rosnąć razem z naszym dzieckiem, dzięki funkcjom, które przewidział producent. Bez względu na to, czy pokój będzie przewidziany na krótką metę, czy na dłuższy czas, miejmy na uwadze zdrowie naszej pociechy. Wybierając krzesło do biurka dla dziecka oraz same biurko, zadbajmy o właściwe dopasowanie do sylwetki, o komfort, jaki będzie towarzyszył młodemu człowiekowi podczas odrabiania pracy domowej. To samo dotyczy wyboru łóżka. Nie starajmy się na takich rzeczach oszczędzać, ponieważ są to elementy, które są ważne ze względu nie tylko komfort, ale również kształtowanie prawidłowej postawy od najmłodszych lat. Dlatego zdecydujmy się na komfortowy, gruby materac dla dziecka. Pamiętajmy też, że meble, które będą służyły naszemu dziecku przez dłuższy czas, nie muszą być monotonne i smutne. Zawsze możemy wybrać takie z kolorowymi i stonowanymi dodatkami. Pamiętajmy przez cały czas urządzania tego pomieszczenia, że jest to pokój naszego dziecka, a nie nasz gabinet. Resztę powinny uzupełnić już ciekawe i praktyczne dodatki, które również nadadzą życia temu pomieszczeniu.

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł