Czego używać do czyszczenia mebli pokrytych laminatem?

Dodano: 2016-11-07    |    Porady: Czyszczenie mebli - porady , Pielęgnacja mebli - porady
Czego używać do czyszczenia mebli pokrytych laminatem?

 

Wybór mebli wykonanych z dobrych materiałów to dopiero połowa sukcesu. Druga to ich wykończenie oraz sposób, w jak Ty o nie dbasz. Zdarzyło Ci się wykosztować na wymarzone wyposażenie, a potem zepsuć wszystko niewłaściwą pielęgnacją? Dzięki nam więcej się to nie powtórzy! W tym artykule skupimy się na powierzchniach laminowanych, czyli pokrytych laminatem meblowym, który — ze względu na trudne do przecenienia właściwości — spotkać można w największej ilości polskich domów. No dobrze, to z czym ten laminat się je? Już objaśniamy!

899,00 zł
Koszt dostawy: 89,00 zł
Czas realizacji: 2-3 tygodnie

829,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: 2-3 tygodnie

649,00 zł
Koszt dostawy: 49,00 zł
Czas realizacji: 2-3 tygodnie

Laminat na meblach — skąd się wziął i za co go kochamy

Aby ułatwić sobie dalszą rozmowę o pielęgnacji, ustalmy, z czym w ogóle mamy do czynienia. Laminat to ozdobne tworzywo, które powstaje w wyniku połączenia rozmaitych tworzyw sztucznych, o różnych właściwościach. Standardowy laminat składa się z trzech elementów — licznych warstw papieru rdzeniowego, papieru dekoracyjnego oraz overlay, czyli wierzchniej warstwy ochronnej. Nakleja się go na fronty mebli, a jego zadaniem jest zdobić i chronić. Krótko mówiąc — laminowana powierzchnia ma ułatwić życie nam, bo nadaje estetyczny wygląd (niezależnie od rodzaju materiału, jaki wykorzystano podczas produkcji mebli) i sprzyja pielęgnacji.

Meble pokryte laminatem — tańsze nie znaczy gorsze

Jednakże jedną z największych zalet laminowania powierzchni jest fakt, iż tak wykończone meble są zdecydowanie tańsze. Czy to oznacza, że laminat to pójście na łatwiznę i obniżenie ceny kosztem jakości? Nic bardziej mylnego! Poszczególne warstwy laminatu impregnuje się w żywicach termoutwardzalnych pod wysokim ciśnieniem oraz w wysokiej temperaturze. W efekcie otrzymujemy materiał, który wygląda estetycznie i elegancko, ale jest przy tym odporny na ścieranie i wilgoć. Z łatwością usuniemy z niego uporczywe zabrudzenia — nawet tłuste plamy — zaś po środki czyszczące wcale nie musimy sięgać na najwyższą półkę. Laminowane powierzchnie nie blakną pod wpływem promieniowania UV, a ich kolor nie ulega zmianie z biegiem czasu.

-5%

1291,00 zł
Koszt dostawy: 139,00 zł
Czas realizacji: 3-7 dni
-5%

1104,00 zł
Koszt dostawy: 139,00 zł
Czas realizacji: 3-7 dni
-5%

1500,00 zł
Koszt dostawy: 139,00 zł
Czas realizacji: 3-7 dni

Zalety mebli pokrytych laminatem

Laminowane fronty dobrze znoszą wysokie temperatury, a idealnie gładką powierzchnię stosunkowo nietrudno utrzymać w nieskazitelnej czystości. Właśnie dlatego laminat najczęściej ląduje w naszych kuchniach i łazienkach, gdzie kwestie higieny odgrywają kluczową rolę. Nieważne, jak złe skutki przynoszą Twoje eksperymenty kulinarne — pokryte laminatem meble zniosą (prawie) wszystko!

Jak czyścić meble pokryte laminatem

Do codziennej pielęgnacji laminowanych powierzchni wystarczy nam sucha szmatka, ewentualnie szczotka z miękkim włosiem. Na plamy większego kalibru wykorzystaj tę samą szmatkę, ale tym razem namoczoną. Uwaga, podczas mycia laminatu nie przesadzaj z ilością wody i dobrze wykręć ściereczkę. Owszem, pokryte laminatem meble są odporne na wilgoć, jednak duża dawka wody może im zaszkodzić — płyta zacznie pulchnieć i odklei się od mebli. Bez obaw możesz za to sięgnąć po płyn do mycia szyb lub naczyń, a raczej po jego roztwór — niewielką ilość płynu wymieszaj z wodą, a rezultat naprawdę Cię zaskoczy!

1399,00 zł
Koszt dostawy: 199,00 zł
Czas realizacji: 2-3 tygodnie

899,00 zł
Koszt dostawy: 159,00 zł
Czas realizacji: 2-3 tygodnie

599,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: 2-3 tygodnie

Środki do czyszczenia laminatu — czy warto?

Oczywiście, meble pokryte laminatem dorobiły się również grona środków czyszczących dedykowanych wyłącznie im. Są one najskuteczniejsze i nie niosą ryzyka uszkodzenia powierzchni. Jeśli systematyczność to Twoje drugie imię i regularnie dbasz o porządek w domu, raczej nie będą Ci potrzebne. Jeżeli jednak na dłuższy czas odpuściłeś sobie porządki, a na laminacie pojawiły się zaschnięte, uporczywe plamy, bez specjalistycznych preparatów ani rusz.

Czyszczenie laminatu — czego nie robić

Ale laminat — nawet mimo swojej niezwykłej trwałości, odporności i wytrzymałości — także ma listę nieprzyjaciół, chociaż w tym wypadku jest ona wyjątkowo krótka. Czego zatem należy unikać? Ze zgrozą odkryliśmy w Internecie wskazówkę, by laminowane powierzchnie czyścić rozcieńczonym CIF-em — a jest to przepis na nieuniknioną katastrofę. Wszelkie preparaty  szorujące, zawierające ścierające drobinki trafiają na czarną listę, gdyż mogą nieodwracalnie uszkodzić laminat. Na drugim miejscu plasują się preparaty posiadające w swoim składzie woski i oleje (czyli te, które rekomenduje się do pielęgnacji drewna). Ze względu na swoją sztuczną strukturę, laminat nie jest w stanie wchłonąć tych składników, przez co pozostawiają one rozmazujący się tłusty filtr.

999,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: do 6 tygodni

1139,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: do 6 tygodni

1959,00 zł
Koszt dostawy: 209,00 zł
Czas realizacji: 2-3 tygodnie

Wiele twarzy laminatu — bogactwo struktur i kolorów

Skupieni na kwestiach technicznych, prawie przeoczyliśmy fakt, że laminatowi można nadać niemalże każdy kolor i strukturę, jakiej dusza zapragnie. Wymyśliłeś coś naprawdę spektakularnego? Szukaj do skutku — założymy się, że prędzej czy później znajdziesz swoje wyśnione fronty! Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę na jakość laminatu, bo to ona decyduje o tym, jakim zdrowiem będą cieszyły się Twoje mebelki.

Wybór laminowanych frontów niesie ze sobą szereg korzyści praktycznych i estetycznych. W procesie obróbki wyeliminowano większość wad naturalnych materiałów, spotęgowano też ich mocno strony. Jednakże nawet tak trwałe i odporne tworzywo, jak laminat, ma swoje słabe punkty. Teraz, gdy już znasz je wszystkie, możesz bez obaw zamawiać pokryte laminatem meble.

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł