Fornir, drewno czy laminat – co warto wybrać?

Dodano: 2016-11-07    |    Porady: Drewno naturalne - zalety i wady
Fornir, drewno czy laminat – co warto wybrać?

 

Wydawało Ci się, że przebrnięcie przez procedurę kredytową i poskromienie dewelopera to najtrudniejsze momenty drogi do własnego mieszkania? Tylko poczekaj, aż zaczniesz je urządzać — to dopiero zabawa! Research to za mało — zanim ruszysz do sklepów z wyposażeniem sam musisz stać się chodzącą encyklopedią w kwestiach wyposażeniowych. Nasza strona to pod tym względem prawdziwa skarbnica wiedzy! Prezentujemy kolejny rozdział, tym razem poświęcony trudnej decyzji — fornir, drewno czy laminat?

6220,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

6570,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

6700,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

Fornir, drewno i laminat — o co w tym w ogóle chodzi

Z tych trzech słów — fornir, drewno, laminat — znane jest Ci tylko drewno? No, może jeszcze gdzieś kiedyś obił Ci się o uszy laminat, ale to pierwsze to już totalna magia? Spieszymy z pomocą! Z drewnem sprawa jest prosta, ponieważ chodzi po prostu o meble wykonane z litego, naturalnego drewna. Fornir i laminat stanowią natomiast rodzaj wykończenia, czyli płytę, którą przyklejasz na meble wykonane z zupełnie innego materiału. Czemu w ogóle służą takie zabiegi? To również nie jest zbyt skomplikowane — jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o… estetykę, trwałość i czyszczenie. Dobra, o pieniądze też. Wybierając fornirową bądź laminowaną powierzchnię możesz „schować” nieco mniej szlachetny materiał, z jakiego wykonano dany mebel. Każde z tych wykończeń ma swoje wady i zalety, dlatego dłużej nie będziemy trzymać Cię w niepewności — pora zgłębić temat.

Zalety mebli z drewna — jakość i trwałość, które usprawiedliwiają cenę

O drewnianych meblach marzy większość z nas… dopóki nie zobaczymy ceny. Wtedy często marzenia przegrywają z rzeczywistością. Skąd ten koszt? Cóż, drewno od zawsze było jednym z najbardziej eleganckich i prestiżowych surowców, jakie mogliśmy zaprosić do swojego domu. Posiadając drewniane meble, piszemy sobie doskonałą wizytówkę — wykwintny styl, dbałość o detale i środowisko, ponadczasowa klasa. Ale na cenę mebli z drewna nie składają się wyłącznie niematerialne wartości — drewno to surowiec niezwykle wytrzymały, odporny i trwały. Świetnie znosi wiele czynników zewnętrznych, a i ząb czasu nieprędko go nadgryzie. Czy to oznacza, że meble z drewna nie mają żadnych wad? Nie do końca — o nich już za chwilę!

-10%

3149,00 zł
Koszt dostawy: 150,00 zł
Czas realizacji: 3-7 dni
-10%

2582,00 zł
Koszt dostawy: 150,00 zł
Czas realizacji: 3-7 dni
-3%

1470,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 7-14 dni

Jak dbać o meble z drewna — pielęgnacja i konserwacja

Chociaż wysoką cenę drewnianych mebli często usprawiedliwia się ich trwałością, tak naprawdę sukces leży w Twoich rękach — kluczem do dobrej kondycji drewna jest bowiem odpowiednia pielęgnacja. Drewnianej powierzchni nie wystarczy wyczyścić, należy ją dodatkowo konserwować. Ale po kolei! Drewno nie lubi wody ani wysokiego poziomu wilgoci, dlatego czyścić należy je suchą lub minimalnie wilgotną szmatką, ewentualnie szczotką o miękkim włosiu. W ten sposób usuniesz większość codziennych zabrudzeń. Jeśli przydarzy Ci się gorsza plama, sięgnij po odpowiednie, dedykowane wyłącznie drewnianej powierzchni środki chemiczne. Ich bazę stanowi zwykle wosk lub olej, co także nie jest dziełem przypadku — drewno koniecznie musimy regularnie natłuszczać. W innym wypadku zacznie ono obsychać, kruszyć się i pękać, stanie się podatne na uszkodzenia, a data jego przydatności gwałtownie się skróci.

Meble pokryte fornirem — czym fornir różni się od drewna?

Fornir to satysfakcjonująca alternatywa dla mebli z drewna. Tworzą je cienkie, drewniane deseczki, a w procesie obróbki wyeliminowano część charakterystycznych dla litego drewna wad. Fornirowe płyty zabezpiecza się różnego rodzaju lakierami, lakierobejcami, bejcami i woskami. Są równie trwałe, co drewno, nie grozi im jednak rozsychanie czy pękanie. Decydując się na fornirową powierzchnię, musisz być jednak mocno wyczulony na wodę, zbyt wysoką temperaturę (łatwo się wypacza) i uszkodzenia mechaniczne.

1249,00 zł
Koszt dostawy: 148,00 zł
Czas realizacji: do 8 tygodni

829,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: do 8 tygodni

849,00 zł
Koszt dostawy: 49,00 zł
Czas realizacji: 2-3 tygodnie

Jak czyścić fornir — mycie, konserwacja i pielęgnacja forniru

Czyszcząc meble pokryte fornirem, kieruj się tymi samymi zasadami, co w przypadku organicznego drewna. Do stworzenia forniru wykorzystuje się jedynie ozdobne, dekoracyjne drewno, dzięki czemu pokryte nim meble prezentują się niepowtarzalnie i spektakularnie. Pokryte nim meble są tańsze, niż te z litego drewna, lecz droższe od tych, które wykończono przy użyciu laminatu.

Meble pokryte laminatem — co sprawia, że znajdziemy je prawie w każdym domu

Laminat to najmniej naturalna opcja z tych, które omawiamy dzisiaj, co jednak nie odbiera mu elegancji ani estetyki. Aby stworzyć laminat, łączy się materiały o różnych właściwościach fizycznych, dążąc do uzyskania mieszanki idealnej — odpornej i wytrzymałej. Śmiało stwierdzamy, że efekty są imponujące! Laminat jest odporny na wilgoć czy wysokie temperatury, łatwo się go czyści i nie wymaga to użycia specjalistycznych, drogich preparatów.

Meble pokryte laminatem — jaki laminat wybrać

Ze względu na proces produkcji i obróbki, wyróżniamy dwa rodzaje laminatu — CPL i HPL. Tych pierwszych literek szukaj wybierając blaty stołów, panele ścienne, fronty meble, parapety, drzwi czy ościeżnice. Laminat HPL to już wyższy poziom — ma więcej warstw, co bezpośrednio przekłada się na grubość oraz wytrzymałość. Stworzono go z myślą o meblach kuchennych i łazienkowych, które na co dzień czeka więcej atrakcji, niż te w jadalni czy salonie.

Co więc wybrać — fornir, drewno czy laminat? Wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych oraz wysiłku, jaki planujesz włożyć w czyszczenie i konserwację mebli. Jeżeli poszukujesz wystawnej, okazałej ławy lub reprezentacyjnego stołu, polecamy drewno. Dla mebli mniej pokazowych i nie tak intensywnie eksploatowanych — na przykład komód — odpowiedni będzie fornir. Jeśli natomiast rozglądasz się za czymś wytrzymałym i łatwym do wyczyszczenia (meble dziecięce, kuchenne), Twoim najlepszym przyjacielem będzie laminat.

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł