Jak rozpoznać meble z drewna naturalnego?

Dodano: 2016-11-07    |    Porady: Drewno naturalne - zalety i wady
Jak rozpoznać meble z drewna naturalnego?

 

Niektóre imitacje powstają ze szlachetnych pobudek — jak na przykład ekoskóra czy sztuczne futra, dzięki którym Twój salon może w kilka chwil zmienić się w prawdziwą leśniczówkę i nie ucierpi przy tym żadne zwierzę. Motywacją do stworzenia większości zamienników były jednak względy finansowe. Do tej kategorii zaliczamy drewno. Wykonane z niego meble uchodzą za synonim luksusu i elegancji. W firmach stawia się je w najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach. Naturalne, lite drewno kochamy za jego jakość, a jak wiadomo jakość tkwi w szczegółach. Dlatego dzisiaj omówimy te, na które musisz zwrócić uwagę, by nie kupić drewnopodobnego kota w worku.

-5%

2335,00 zł
Koszt dostawy: 149,00 zł
Czas realizacji: 3-4 tygodnie
-5%

2956,00 zł
Koszt dostawy: 149,00 zł
Czas realizacji: 3-4 tygodnie
-5%

3580,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

Meble „z drewna” a „drewniane”, czyli jak nie dać się oszukać

Na pierwszym ogień pójdzie nomenklatura. Określenia „meble drewniane” i „meble z drewna” najczęściej stosujemy zamiennie. Co tu dużo mówić — brzmi to lepiej, niż używanie ciągle jednego, tego samego terminu. Znawcy meblarskich tematów wiedzą jednak, że do worka z napisem „meble drewniane” wrzuca się obecnie także modele wykonywane ze sklejki i materiałów drewnopodobnych, a nawet te pokryte fornirem (okleiną). Dopiero etykieta „meble z drewna litego” oznacza, że faktycznie mamy do czynienia z wyrobem z czystego, wysokiej jakości drewna, poddanego należytej obróbce i pokrytego odpowiednik impregnatem. Mało konkretów? Oto precyzyjna definicja — jeśli producent chce, by jego meble nazywane były modelami z litego drewna, to sklejka posłużyć może wyłącznie do wykonania tylnej ściany oraz dołów szuflad. Cała reszta faktycznie musi być z drewna.

Drewniana deska z drewna czy ze sklejonych listew? O drewnianych Frankensteinach

Kolejny detal, którego większość osób nie jest świadoma, to fakt, iż drewniane deski wcale nie muszą być wykonane z jednego kawałki drewna, lecz z kilku cienkich. Aby to zweryfikować, musiałbyś wnikliwie przyjrzeć się najkrótszym krawędziom desek — to właśnie tam zobaczysz, że jedna duża deska składa się z wielu sklejonych ze sobą listew. Na powierzchni przykleja się wtedy fornir tak, aby taki drewniany Frankenstein do złudzenia przypominał pierwowzór. Jakie znaczenie ma to dla Ciebie? Listwy, które wykorzystany do produkcji tych desek to prawdopodobnie produkcyjne odpady, które trzeba byłoby wyrzucić. Znajdując dla nich zastosowanie, producent obniża sobie koszty produkcji. Ale to nie wszystko — takie ukryte drewno może być drewnem niższej jakości bądź też mieć liczne wady, takie jak sęki spróchnienia, odbarwienia czy ubytki. A to przekłada się już na takie rzeczy, jak trwałość mebli czy ich odporność na wilgoć. Nasza rada? Jeśli wybrany przez Ciebie model pokryty jest fornirem, upewnij się, że pod jego spodem nie chowa się żadna wstydliwa tajemnica producenta. I to najlepiej własnoręcznie.

6220,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

6570,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

6700,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

Drewniane trudne sprawy — jaką niewygodną prawdę może chować fornir?

Twoje wątpliwości powinny wzbudzić także meble, których elementy oklejono fornirem dosłownie z każdej strony — nawet na najkrótszych krawędziach. Oznacza to bowiem, że pod fornirową powierzchnią kryją się tworzywa drewnopochodne, na przykład płyta wiórowa. Od strony produkcyjnej, jest to najbardziej zaawansowana forma obniżania kosztów. Największą wadą takich mebli jest ich niska trwałość oraz fakt, iż potencjalnych uszkodzeń praktycznie nie da się naprawić. Tak skonstruowane modele najczęściej spotykamy w szkołach, biurach czy urzędach.

Jak rozpoznać meble z naturalnego drewna — gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o…

Dla przeciętnego człowieka najbardziej uchwytną różnicą pomiędzy drewnem a jego odpowiednikami jest oczywiście cena. Co więcej, jest ona również motywatorem do upewnienia się, że faktycznie inwestujesz pieniądze w naturalne, lite drewno — niektórzy producenci sprytnie podwyższają cenę mebli wykonywanych ze sklejki licząc na to, że niewprawne oko klienta nie wyłapie różnic i da się nabrać. Takiego podstępu zwykle nie stosuje w przypadku mebli w całości zrobionych z tworzyw drewnopodobnych — pułapka ta powstała raczej z myślą o modelach z drewnianymi elementami. Potrafią one wywindować cenę danej sztuki naprawdę wysoko, dlatego upewnij się, że to, za co płacisz dodatkowo kilkaset złotych, faktycznie jest warte swojej ceny.

48h

229,00 zł
Koszt dostawy: 33,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h

239,00 zł
Koszt dostawy: 33,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h

239,00 zł
Koszt dostawy: 33,00 zł
Czas realizacji: 48h

Meble z drewna czy drewniane? Przekonaj się na własnej skórze

Podobno najbardziej przemawia do nas to, o czym przekonamy się na własnej skórze. W przypadku mebli z drewna, próba organoleptyczna też wchodzi w grę, bowiem materiały drewnopochodne to — w porównaniu do ich pierwowzoru — waga piórkowa. Lite drewno jest tak ciężkie, że uniesienie w pojedynkę większego stołu czy szafy praktycznie nie jest możliwe. Dźwigasz na własnych plecach pokaźny mebel z drewna? „Z drewna” to on jest jedynie z nazwy!

Choć skupiliśmy się dzisiaj na wyłapywaniu różnic pomiędzy meblami wykonanymi z naturalnego, litego drewna a meblami z materiałów drewnopodobnych to pamiętaj, że fornir, sklejka czy różnego rodzaju płyty nie są złe z definicji. Jak każde tworzywo, mają swoje wady i zalety. Ich popularność również nie jest dziełem przypadku. Jako odpowiedzialny sprzedawca chcemy jednak, byś wyboru wyposażenia dokonywał z pełną świadomością tego, za co płacisz — i właśnie dlatego zależy nam na tym, byś nawet obudzony w środku nocy bez trudu odróżnił meble z drewna od tych drewnianych.

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł