Tekstylia do domu często marginalizowane są do ścierek w kuchni i ręczników w łazience, choć ich zastosowanie wykracza daleko poza czynności związane z czyszczeniem. Te tkaniny i dzianiny często wręcz definiują nasze pomieszczenia, za pomocą naszytych lub nadrukowanych motywów i wzorów. To zauważalne jest np. w kuchni. Właśnie te same motywy i wzory sprawiają, że w odniesieniu do tekstyliów coraz istotniejsze stają się walory dekoracyjne, które silnie związane są z obecnie panującymi trendami. Musisz być z nimi za pan brat, jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie było stylowe i cieszyło oko domowników.
Przywołane we wstępie tekstylia kuchenne nade wszystko wydają się charakterystyczne, bo właśnie w tym pomieszczeniu najbardziej zauważalna jest praktyczność np. ręczniczków z wchłaniającą wodę mikrofibrą lub rękawic do rozżarzonych blach i naczyń. Kuchnia jest tym miejscem, które - mówiąc wprost - najczęściej brudzimy i dlatego tamtejsze tekstylia najszybciej ulegają zużyciu. Możesz nawet w pewnym momencie dojść do wniosku, że dekoracyjne tekstylia do kuchni czy jadalni (np. serwety lub miękkie poduszki na krzesła) są bez sensu, bo i tak prędko je wyrzucisz. Ale to pierwszy krok w stronę aranżacyjnego piekła, które może przenieść się także do innych pokojów. Walory ozdobne tekstyliów zrównały się bowiem z ich użytecznością i o tym powinieneś pamiętać przy ich doborze.
To, jak ważne są tekstylia, potwierdzą także hotelarze. Standardem w pokojach pod wynajem jest wyposażenie w świeże ręczniki, czystą pościel i dołączenie do tego szlafroków. Choć tekstylia hotelowe są akcesoriami powszechnymi także w domach, ich jakość i design często potrafią zdecydować o wyborze pensjonatu lub o końcowej opinii klienta, która wpływa na renomę ośrodka. Dlaczego ten przykład jest istotny? Bo zdradza nasze wymogi - tekstylne wyroby spełniają ważną rolę w naszym środowisku naturalnym, czyli mieszkaniu. Jak zatem połączyć przyjemne z pożytecznym i sprawić, by użyteczność tekstyliów domowych szła w parze z ich walorami dekoracyjnymi?
Tekstylia do domu - jakie wybrać?
Tekstylia domowe muszą współgrać ze stylem aranżacji danego pomieszczenia, a niektóre także… z porą roku. Na przykład bieżnik jadalniany może odpowiadać różnym okazjom, co jest widoczne zwłaszcza w święta. Wielkanocne lub bożonarodzeniowe tekstylia wnoszą do domów rodzinny nastrój, który zapamiętujemy dzięki motywom wigilijnych gwiazd lub pisanek. To jednak szczególne przykłady, bo niektóre tekstylia nie posiadają świątecznych wersji, dlatego wypada je dostosować do aury za oknem. I tak poduszki dekoracyjne w salonie, w zależności od sezonu, mogą swoją kolorystyką albo rozjaśniać pomieszczenie, albo nadawać mu więcej ciepła. Niestety nie ma jednej recepty, jak uzyskać takie efekty - do każdego mieszkania należy podejść indywidualnie.
Do tego dochodzi wspomniany już wystrój wnętrz, który daje więcej wskazówek. To dotyczy zwłaszcza kuchni i sypialni, w których jest gros tekstyliów. W sypialni główną rolę odgrywa łóżko wraz z kompletem pościeli i narzutą (podobnie jak w przypadku tekstyliów hotelowych). Mogą one żyć w symbiozie z firanami lub dywanem, czyli elementami, z którymi tworzą kontrast. Da się go zauważyć np. w sypialniach skandynawskich, gdzie tło białych ścian subtelnie akcentują jasnoszare akcesoria. Z kolei w pokojach o ciemnych ścianach nie zgubią się pastelowe poduszki.
Tekstylia kuchenne tworzą odrębną kategorię. Głównie przez to, o czym mówiliśmy na wstępie. Abstrahując jednak od ścierek, rękawic czy obrusów (powinieneś zdefiniować, czy w Twojej kuchni panuje nowoczesność, czy tradycjonalizm, i odzwierciedlić to w kolorach i wzorach tekstyliów), niezwykle modnym rozwiązaniem stały się fartuchy kuchenne, czyli gadżety, które wyciągniesz z szuflady podczas wizyty gości. Ich wielką zaletą jest to, że podkreślają uroczystość spotkania, a zaproszeni mają poczucie, że gospodarz dba o nich. Jeśli jednak do kuchni szukasz czegoś neutralnego, w sklepach pojawiło się mnóstwo zestawów w motywach prowansalskich, które aktualnie są na topie.
Jeszcze bardziej odrębne są tekstylia dla dzieci, a to dlatego, że dbamy, aby były to tekstylia godne zaufania. W końcu chodzi o opiekę naszych maluszków i nie możemy pozwolić sobie na niesprawdzone rozwiązania w pokoju dla dzieci. Do tekstyliów dla dzieci zaliczamy nie tylko tkaniny i dzianiny, jak koce, poduszki czy pluszaki, ale też ochraniacze do łóżeczka, pościele dziecięce czy baldachimy, a nawet maty do przewijania. Przy okazji te tekstylia wykonane są z materiałów o wysokiej jakości, co często potwierdzają przeróżne atesty.
Tekstylia wyrażają nastrój mieszkania i często na równi z meblami są jego wizytówką. Nad szafami, komodami czy sofami mają tą przewagę, że możemy je wymieniać o wiele częściej. Dzięki temu nawet jeśli nie podoba Ci się coś w Twojej meblowej aranżacji, wszelkie niedoskonałości możesz zatuszować np. pledami, bieżnikami i poduszkami. Godne zaufania tekstylia dają nam dobre świadectwo także poza domem. W końcu każdy idąc ulicą może ocenić po zazdroskach lub firankach, czy w Twoich czterech kątach jest przytulnie.