Skórzane meble należy wybierać ostrożnie. Jak każdy ekskluzywny materiał, skóra często wykorzystywana była jako ostentacyjna prezentacja zamożności i bogactwa. W efekcie część skórzanych mebli to dzisiaj manifestacja odpowiedniego poziomu życia — a przesadny przepych rzadko idzie w parze z dobrym gustem. Jeśli jednak znalazłeś już swoje wymarzone, skórzane meble, czeka Cię z nimi długi związek, bowiem naturalna skóra uchodzi za jeden z najbardziej wytrzymałych i odpornych materiałów. Niestety bez stosownej pielęgnacji Wasza relacja potrwa znacznie krócej. Jak dbać o skórzane meble? Znamy kilka sprawdzonych patentów!
Zanim w ogóle wybierzesz się do sklepu, wypadałoby zdefiniować, z jakim rodzajem skóry masz do czynienia. Tak, tak, parafrazując tekst klasycznej piosenki — „skóra to nie znaczy zawsze to samo”. Najpopularniejszym gatunkiem są skóry gładkie, jednobarwnie farbowane powierzchniowo. Wykończone zwykle na mat, ewentualnie z lekkim połyskiem stanowią aż około 90% wszystkich skórzanych mebli. Oprócz nich trafić możesz jeszcze na skóry anilinowe, szorstkie (nubuk i zamsz) i lakierowane. Każdy rodzaj skóry wymaga innego środka, a jeśli dany preparat opisany jest ogólnikowo, prawdopodobnie służy do czyszczenia skór gładkich.
Nie jesteś pewien, czy zakupiony preparat pasuje do Twojej skórzanej kanapy lub fotela? Zamiast wylewać go w najbardziej widocznym miejscu, przeprowadź test. Gdzieś pod podłokietnikiem lub w ogóle z tyłu oparcia nanieś niewielką kroplę substancji i odczekaj najlepiej 24 h. Jeżeli w tym czasie ze skórą nie stanie się nic niepokojącego, śmiało możesz przystąpić do akcji!
Zamiast jednak rozmawiać o tym, co skóry dzieli, skupmy się na tym, co je łączy — a wspólnych cech mają naprawdę sporo. Przede wszystkim, każdą skórzaną powierzchnię należy regularnie przecierać szmatką w celu usunięcia kurzu. Ponieważ skóra nie lubi wody to najlepiej, aby szmatka była sucha (alternatywnie możesz użyć odkurzacza, jednak należy zrobić to z wyczuciem). Odkurzenie obowiązkowo powinno poprzedzać każdorazową konserwację specjalistycznym środkiem, a konserwowana powierzchnia musi być sucha. Pamiętaj też, aby do czyszczenia skórzanych mebli wykorzystywać miękką szmatkę lub szczotkę o delikatnym włosiu.
Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji skórzanych mebli jest odróżnienie czyszczenia od konserwacji (dotychczas rozmawialiśmy o tym drugim). Pokrywanie skórzanej powierzchni specjalistycznym preparatem ma na celu nawilżenie jej i zabezpieczenie przed pękaniem. Tak, zbyt sucha skóra może zacząć się kruszyć, a proces ten jest niemożliwy do odwrócenia. Ponadto odpowiednio pielęgnowana skóra wolniej się zużywa, a siedziska nie wycierają się tak szybko. Za to sucha skóra staje się matowa i podatna na uszkodzenia. Łatwiej ulega promieniowaniu UV, tracąc intensywność koloru. Trudniej za to usunąć z niej plamy. Właśnie dlatego raz na trzy miesiące obowiązkowo powinieneś zabezpieczyć ją odpowiednim preparatem.
No dobrze, a co należy zrobić, jeśli na Twoim pięknym, skórzanym komplecie pojawiła się okropna plama? Przede wszystkim działać szybko! Zaschnięte zabrudzenia wymagają więcej siły i bardziej agresywnych środków czyszczących — czyli dwóch rzeczy, których skórzana powierzchnia naprawdę nie lubi. W chwili kryzysu możesz w drodze wyjątku użyć szmatki lekko wilgotnej lub nawet delikatnie namydlonej, pamiętając jednak, by przemyte miejsce natychmiast dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Warto zaopatrzyć się także w specjalistyczny środek czyszczący do skóry (czyszczący, nie konserwujący), który wyratuje nas z takiej opresji. Jeśli jednak zabrudzenie wygląda naprawdę źle, poproś o pomoc specjalistę.
Ponieważ Twoje skórzane meble głosu nie mają, my wypowiemy się w ich imieniu i na koniec przypomnimy Ci, za czym naturalna skóra szczególnie nie przepada. To ważne już na etapie planowania zakupu i ustawienia mebli. Głównym wrogiem skórzanych powierzchni jest wysoka temperatura i suche powietrze. Nie stawiaj ich więc w pobliżu grzejników, kaloryferów i innych źródeł ciepła. Skórzane powierzchnie unikać powinny także silnie nasłonecznionych miejsc. Czy zatem skóra najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność? Też nie! Częste mycie skraca życie, a nadmiar wody szkodzi skórzanym meblom, nie wstawiaj ich więc do łazienki ani domowej oranżerii.
Nie sposób nie wspomnieć w tym momencie o producentach skórzanych mebli — oni nie lubią klientów, którzy nie przykładają się do pielęgnacji. Karą za niewłaściwie przeprowadzaną konserwację jest bezpowrotna utrata gwarancji, co tylko powinno Cię dodatkowo motywować do dbania o skórzaną powierzchnię.
Czujesz się zawiedzony, bo kupowałeś solidne, skórzane meble na lata, a tymczasem ich pielęgnacja okazuje się wymagająca i czasochłonna? Cóż, wynagrodzi Ci to ich nieskazitelny, elegancki wygląd, budzący zazdrość u wszystkich gości. W rzeczywistości naturalna skóra to faktycznie prawdziwy mocarz, potrzebuje jednak Twojej pomocy, by swój świeży i piękny wygląd zachować jak najdłużej.