Czyszczenie mebli tapicerowanych

Dodano: 2016-11-07    |    Porady: Czyszczenie mebli - porady , Pielęgnacja mebli - porady
Czyszczenie mebli tapicerowanych

 

Powiadają, że pierwsza rysa na nowym samochodzie boli najbardziej. Podobnie jest z pierwszą plamą na nowych meblach, zwłaszcza jeśli nie odrobiliśmy lekcji i próbując się jej pozbyć, tylko pogorszyliśmy sprawę. Właśnie w ten sposób często kończy się usuwanie zabrudzeń z tapicerek. Wydawało Ci się, że czyszczenie tekstylnego obicia to pestka w porównaniu chociażby ze skórą? Generalnie możemy się z Tobą zgodzić, jest jednak kilka koronnych zasad, o których obowiązkowo należy pamiętam. Zaniedbując je ryzykujesz, że zamiast usunąć plamę, rozmażesz ją na jeszcze większej powierzchni. Jak więc zabrać się za czyszczenie mebli tapicerowanych? Czytaj uważnie!

-5%

569,00 zł
Koszt dostawy: 49,00 zł
Czas realizacji: 3-7 dni
48h

1359,00 zł
Koszt dostawy: 90,00 zł
Czas realizacji: 48h
-5%

1139,00 zł
Koszt dostawy: 179,00 zł
Czas realizacji: do 6 tygodni

Czyszczenie mebli tapicerowanych — podstawowe zasady

Niezależnie od tego, czy zamierzasz skorzystać z domowych, babcinych metod, czy też sięgniesz po specjalistyczne specyfiki, prolog zawsze musi być ten sam — odkurzanie. Nie odkurzywszy mebla, może i usuniesz plamę, ale przy okazji aktywujesz również kurz i wszelkie inne suche nieczystości, znajdujące się na powierzchni mebla. Bez odkurzania nie ma sprzątania — zapamiętaj!

Drugi problem z tapicerką jest taki, że — w przeciwieństwie chociażby do wspomnianej już skóry — przepuszcza wodę, przez co plama może wniknąć jeszcze głębiej, w wypełnienie mebla. Jeśli więc podczas czyszczenia go zadrżała Ci ręka i wylałeś zbyt dużo wody bądź detergentu, biegnij po suszarkę do włosów. „Samo wyschnie” to za mało, jeśli detergent był zbyt silny lub wody było zbyt dużo.

Znaczenie ma także czas Twojej reakcji — im szybciej namierzysz wroga, tym większa szansa, że uda Ci się go znokautować już w pierwszej rundzie. Najłatwiej schodzą plamy, które jeszcze nie zaschły.

Domowe sposoby na plamy na tapicerce — babcia miała rację

W przypadku większości tapicerek, plamy można usunąć używając roztworu sody oczyszczonej. Ten nieoceniony specyfik pojawia się w naszych artykułach stosunkowo często, a liczba jego zastosowań zdaje się rosnąć bez końca. Zasada jest prosta — im bardziej uporczywa plama, tym intensywniejszy roztwór. Na najgorsze zabrudzenia polecamy więc gęstą pastę, na te najsłabsze — 3-4 łyżeczki sody rozpuszczone w litrze wody. Powszechnie uważa się także, że działanie sodowej mikstury wzmacnia dodanie do niego soku z cytryny. Coś w tym jest, ale z niektórych materiałów taki cytrynowy zastrzyk mocy może wywabić plamy. Zanim wylejesz wzmocnioną cytryną mieszanką na centralny punkt kanapy, przetestuj go najpierw gdzieś z tyłu.

48h

3199,00 zł
Koszt dostawy: 250,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h

2549,00 zł
Koszt dostawy: 250,00 zł
Czas realizacji: 48h

3249,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

Czyszczenie tapicerki środkami piorącymi i proszkiem do prania

Jeśli plama jest tłusta, bardzo ciemna lub nie boi się sody, sięgnij po jeden ze środków czyszczących, dostępnych w supermarketach. W przypadku obicia z bawełny pomocny okaże się… zwykły proszek do prania. Dosłownie odrobinę proszku wymieszaj z wodą i na godzinę nałóż na plamę. Następnie zetrzyj nadmiar i szmatka będzie idealnie czysta.

Czyszczenie tapicerki — kiedy sięgnąć po chemiczne środki czyszczące

Jedną z najgorszych zmór tapicerowanych mebli są zacieki powstałe w wyniku nieumiejętnego czyszczenia. Zabrudzenie teoretycznie znika, ale wokół niego pozostają widoczne wyraźne linie. To znak, że plama nie została usunięta, a jedynie rozmazana. Jeśli nie minęło zbyt wiele czasu, całkowite pozbycie się jej jest możliwe, choć tym razem nie wystarczy już mokra szmatka — skoro za pierwszym razem ten patent się nie sprawdził, nie ma sensu go powtarzać. Przygotuj odpowiedniki środek piorący, lecz tym razem skup się nie tylko na centralnej części zabrudzenia, ale również na jego obrzeżach.

Pranie tapicerki — czy warto korzystać z usług firm piorących?

Najcięższy kaliber, jaki możesz wytoczyć przeciwko plamom na tapicerce, to odkurzacz piorący (no dobra, możesz jeszcze obić mebel na nowo, ale nie o to przecież chodzi). Możesz kupić taki za niecały tysiąc złotych, możesz kupić za kilka tysięcy, ale możesz też skorzystać z usług firmy, która profesjonalnie zajmuje się praniem tapicerek. W każdym większym mieście jest przynajmniej kilku takich speców. Fachowcy, dla których tego typu misje to codzienność, wyposażeni są nie tylko w odpowiednią aparaturę, ale też w cała baterię środków czyszczących. Ceny? Zależy, co chcesz wyprać. W przypadku tapicerek koszt ustalany jest zwykle na podstawie ilości metrów kwadratowych, chociaż ogólna powierzchnia też może mieć wpływ na stawkę (wiadomo — im więcej m2, tym taniej). Dywany oraz meble mają już zwykle ustalone stałe ceny.

48h

399,00 zł
Koszt dostawy: 35,00 zł
Czas realizacji: 48h
-5%

474,00 zł
Koszt dostawy: 29,00 zł
Czas realizacji: 3-7 dni
-2%

368,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

Czy warto kupić odkurzacz piorący do czyszczenia tapicerki

Co się bardziej opłaca? Pytanie, co pierzesz, jak pierzesz i jak często pierzesz. Jeśli z usług panów piorących korzystasz regularnie to podlicz, ile im już zostawiłeś. Może okazać się, że zamiast pożyczać odkurzacz piorący z ekipą na kilka godzin, taniej będzie kupić swój własny, zakasać rękawy i wziąć się do pracy.

Największe znaczenie dla czyszczenia tapicerki ma Twoja dokładność, czas reakcji i środki, jakich używasz — zdecydowanie jest to sport zespołowy. Powodzenie misji zależy więc też od reszty drużyny, czyli akcesoriów. Tapicerka nie jest aż tak wrażliwa na tarcie, jak skóra czy ekoskóra, jednakże ostre szorowanie może jej zaszkodzić. Do mycia tapicerek nie używaj gąbek ani szczotek o zbyt chropowatej powierzchni, która nieodwracalnie uszkodzi włókna, pozostawiając zmechacenia.

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł