Wcale nie musisz być perfekcyjną panią domu, aby brudne meble spędzały Ci sen z powiek. Na ich powierzchni najczęściej zalega kurz, który łatwo usunąć wilgotną szmatką. Podstępny świat nieczystości ma jednak znacznie bardziej uporczywego wroga - tłuszcz. Walka z nim jest uciążliwa oraz nieprzyjemna, ale konieczna. Dotychczas wypróbowane sposoby na odtłuszczenie mebli okazały się nieskuteczne? Cóż, internetowe influencerki na swoich blogach sypią dobrymi radami jak z rękawa, ale to my zebraliśmy tylko i wyłącznie te, które faktycznie działają. Zaciekawiony? Czytaj dalej!
Tłuste plamy na powierzchniach najłatwiej napotkać w kuchni. Dobra wiadomość jest taka, że większość kuchennego wyposażenia wykonuje się z płyt laminowanych, a te wyjątkowo łatwo poddają się procesowi czyszczenia. Wiele pań domu, aby pozbyć się tłustych zabrudzeń, miesza zwykły płyn do mycia naczyń z wodą. Taki roztwór nie będzie się nadto pienił, a przy tym doskonale poradzi sobie z uciążliwymi plamami. Co ciekawe, w niejednym domu mieszanka ta służy również do… mycia okien! Pamiętaj, tylko aby po odtłuszczeniu w ten sposób mebli, usunąć tę cudowną miksturę czystą wodą - inaczej powierzchnia mebli wciąż będzie się kleiła, lecz tym razem od płynu.
Większości z nas ocet kojarzy się głównie z brzydkim, trudnym do wywietrzenia zapachem. Cóż, coś jednak sprawia, że praktycznie każdy z nas ma w swojej kuchni butelkę tego specyfiku. Właściwie zastosowany ocet nie tylko wyostrza smak potraw - potrafi również zdziałać cuda w walce z tłustymi zabrudzeniami. Używaj go jednak ostrożnie! Ocet, podobnie jak płyn do naczyń, warto zmieszać z wodą, a następnie przelać do butelki z atomizerem. Po spryskaniu zatłuszczonych powierzchni octowym specyfikiem, odczekaj od kilku do kilkunastu minut, a następnie przemyj je mokrą szmatką. Tłuste plamy przejdą do historii od razu, a kwaśny zapach krótko po nich.
Podobne „naturalną” lecz zdecydowanie lepiej pachnącą metodą jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Cztery łyżki sody rozpuść w 1 litrze wody i w takim roztworze zamocz gąbkę lub szmatkę. Nie przesadź jednak ze stopniem nasączenia - zbyt duża ilość sody oczyszczonej mogłaby zaszkodzić meblom z drewna lub MDF. Te najbardziej zawzięte zabrudzenia pokonasz przy użyciu tajnej broni każdej pani domu, czyli kwasku cytrynowego. Jedną łyżkę stołową tej bohaterskiej substancji połącz z 1 litrem letniej wody, następnie dokładnie wymieszaj, kolejno nakładaj na meble przy użyciu gąbki, ściereczki bądź szmatki. Uważaj, żeby na czyszczonych meblach nie została zbyt duża ilość magicznej mikstury. Pod jej wpływem matowa powierzchnia stałaby się bardzo nierówna i ciężka do czyszczenia, zaś lakierowana uległaby zmatowieniu.
Odtłuszczenia najczęściej potrzebują meble w kuchni lub pokoju dziecięcym, koniecznie musi ono poprzedzić także proces renowacji powierzchni. Renowacja posiadanych już mebli to nie tylko dobry sposób na oszczędności, ale i zajmująca zabawa. Ba, wiele osób z odrestaurowywania starego wyposażenia wnętrz uczyniło swoją pasję, a nawet sposób na zarobek. Nawet jeśli Ty nie chcesz zapędzać się aż tak daleko, wciąż możesz dać drugie życie „starym” meblom, zamiast wydawać pieniądze na zupełnie nowe. Aby taka renowacja przyniosła pożądane i trwałe efekty, muszą poprzedzić ją stosowane przygotowania - bez dokładnego odtłuszczenia powierzchni, żadna farba ani impregnat nie będą się dobrze trzymać.
Odtłuszczenie mebli to tylko część procesu przygotowywania ich do malowania. Pierwszym krokiem będzie usunięcie starej farby. Jeżeli powierzchnia jest nierówna lub zostały na niej fragmenty farby, użyj papieru ściernego - dopiero po tym etapie meble należy odtłuścić. Od tego, jak dokładnie oczyścimy powierzchnię przed malowaniem, zależy to, jak dobrze się utrzyma nowa warstwa farby i jak będzie się ona prezentować. Dlatego podczas wykonywania tych czynności, zachowaj pełnię skupienia.
O regularnym odtłuszczaniu mebli w szczególności powinni pamiętać właściciele drewnianych mebli. W naturalne drewno tłuszcz wnika wyjątkowo głęboko, jeżeli o takiej plamie zapomnimy i nie uda nam się jej usunąć. Wyjątkową ostrożność należy także zachować podczas eksperymentów z benzyną ekstrakcyjną. Może ona zaszkodzić meblom pokrytym okleiną.
Jeśli usuwanie tłustych zabrudzeń kojarzyło Ci się dotychczas ze żrącymi detergentami oraz mozolną pracą, widać nie próbowałeś ułatwić sobie tego zadania. W większości przypadków wszystkie niezbędne substancje już i tak znajdują się w Twojej kuchni. Plamy stawiają zdecydowany opór? Połącz kilka metod (na przykład sodę oczyszczoną z octem lub kwaskiem cytrynowym) i zaatakuj je taką supermieszanką. Skuteczność gwarantowana! Pamiętaj, aby po każdym odtłuszczaniu pozbyć się z mebli… samego odtłuszczacza. Większość z tych substancji, pozostawiona na czyszczonej powierzchni na dłużej, mogłaby wyrządzić więcej szkody niż pożytku.