Popularne wśród studentów powiedzenie mówi, że „najlepsze imprezy odbywają się w kuchni”. My zaś pójdziemy jeszcze o krok dalej i zaryzykujemy stwierdzeniem, że jest ona ogólnie najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu i mieszkaniu - to właśnie w kuchni toczy się życie większości rodzin oraz singli. Czy zatem wybór mebli do kuchni to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania mieszkania? Oczywiście! Podpowiemy Ci, jak połączyć piękne z wygodnym, jednocześnie ciesząc się kuchnią, z której aż nie chce się wychodzić!
Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że ten artykuł poświęcamy meblom białym. Dlaczego? Cóż, wyniki sprzedaży się jednoznacznie - niezależnie od pory roku czy przejściowych trendów, do swoich kuchni najchętniej wybieracie wyposażenie białe. Popularność tego koloru nie przemija i właściwie ciężko nazwać to modą - Polacy lubią biel, zwłaszcza w swoich kuchniach. Nabiera to sensu szczególnie wtedy, jeżeli każdy z nas wyobrazi sobie swój standardowy poranek - słońce leniwie wstaje, a do kuchni przyciąga nas obietnica kofeiny, która postawi nas na nogi. Wejście w takim momencie do ciemnego pomieszczenia byłoby nie dopingujące, a raczej przygnębiające - to samo tyczy się lunchu, obiadu czy nawet w kolacji. W kuchni szukamy nie tylko uczty dla zmysłów, ale też harmonii i ukojenia - a białe otoczenie pozwala je osiągnąć, jak żadne inne!
Wygłaszając peany na cześć białych mebli kuchennych, nie sposób pominąć kwestii związanych z ich praktycznymi zaletami. Pierwsza to znana powszechnie prawda, że jasne pomieszczenia wydają się być większe - a któż z nas nie marzy, chociażby o kilku dodatkowych metrach kwadratowych? Wybierając białe wyposażenie do kuchni tworzymy wrażenie przestrzenności i poprawiamy wizerunek nawet pozornie małej klitki. Bez białych mebli w kuchni nie obędą się nawet osoby, które obywają się… bez okna. Tak zwane „ślepe kuchnie” to zmora nie tylko współczesnych bloków deweloperskich, ale także budynków z czasów PRL-u i odrestaurowanych kamienic. Jeżeli i Ty jesteś (nie)szczęśliwym posiadaczem właśnie takiej kuchni, nawet nie bierz pod uwagę wyposażenia w kolorze innym niż biały. Niekwestionowaną zaletą tej barwy jest jej sterylność - to właśnie w kuchni przygotowujemy posiłki dla siebie i swoich najbliższych, więc jak nigdzie indziej, dbamy o porządek - a białe powierzchnie zdecydowanie ułatwiają nam to zadanie!
Jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia, aby do własnego domu wstawiać wysoki stołek rodem z baru czy klubu. Tymczasem hokery niepostrzeżenie wślizgnęły się do naszych mieszkań i dzisiaj stanowią dumny element wyposażenia wielu kuchni. Zastępując nimi przysadziste krzesła, tworzymy iluzję przestrzeni, optycznie powiększamy pomieszczenie, a przy tym… ułatwiamy sobie życie! Większość właścicieli hokerów wysoko ceni sobie ich budowę, uznając ją za znacznie wygodniejszą, niż tradycyjnego krzesełka. To nie koniec - po hokery powinni sięgnąć również posiadacze stosunkowo niewielkich kuchni, w których nie ma miejsca na standardowy stół. Dzięki hokerom możesz go zastąpić przymocowaną do ściany deską, zyskując przy tym, nie tylko lepiej zorganizowaną, ale także efektownie wyglądającą przestrzeń. Jeżeli i Ty nie wyobrażasz sobie powrotu do klasycznych siedzisk, biały hoker fantastycznie sprawdzi się w Twojej kuchni!
Blat ciężko nazwać „detalem” - stanowi raczej kluczową i integralną część stołu - więc nikogo nie powinno zdziwić, jak wiele od niego zależy. Co prawda całkowicie biały stół to czysta klasyka, jednak chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę na stosowane przez projektantów rozwiązania, urozmaicające całą konstrukcję. Eleganckim i niezwykle przytulnym posunięciem jest połączenie białego stelaża z blatem z naturalnego, jasnego drewna - wariant z ciemnym blatem prezentuje się równie intrygująco, ale pasuje raczej do nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeń. Innym, klasycznym duetem jest biały stelaż i szklany blat, czyli spełnienie marzeń aranżacyjnych purystów - taki stół to klasa i szyk, które ciężko przebić. Biały - a więc stonowany i spokojny kolor - pozwala na wiele zabaw z formą. Stelaż w kształcie litery V zamiast tradycyjnych czterech nóg, ponadto fantazyjne kształty to raptem niewielka próbka tego, co w nasze ręce oddają producenci mebli kuchennych.
Jeżeli zależy Ci na spotęgowaniu efektu spójności, do swojego stołu dobierz dopasowane krzesła. Wielu producentów posiada w swojej ofercie takie dedykowane komplety.
Nie bylibyśmy jednak w pełni obiektywni, gdybyśmy chociaż w kilku słowach nie wspomnieli o wadach białego wyposażenia kuchni. W końcu każdy, nawet śnieżnobiały medal ma dwie strony! Na białych powierzchniach natychmiast widać wszystkie, także te najmniejsze zabrudzenia i okruszki - biały blat oznacza więc konieczność częstego sprzątania oraz przecierania mokrą szmatką. Co więcej, takie powierzchnie łatwiej ulegają odbarwieniu. Chociaż wszyscy producenci stosują mniej lub bardziej nowoczesne impregnaty albo lakiery, to tłusty sos pomidorowy czy sok z owoców może okazać się plamą nie do usunięcia. Ryzykownym posunięciem jest urządzenie calutkiej kuchni na biało. Poszukiwania skandynawskiego ideału mogą dać szpitalny efekt, który trudno nam będzie urozmaicić.
Mimo tych kilku wad, białe meble do kuchni to świetny wybór. Klasyczne i eleganckie, są świetnym punktem wyjścia do dalszych aranżacyjnych eksperymentów. Chociaż nieco bardziej wymagające w pielęgnacji, stanowią wyjątkowo uroczą część wyposażenia pomieszczenia, a ich niesłabnąca popularność jest tego najlepszym dowodem.