Kuchnia przez wiele osób jest uważana za najważniejsze pomieszczenie w całym domu. Powinna być jasna i przestronna, a spędzanie w niej czasu nie może kojarzyć się tylko z niemiłym obowiązkiem. Mieszkanie w bloku wymaga od nas dużej pomysłowości. Do wykorzystania mamy zwykle niewielką powierzchnię, a standardowe kuchnie bardzo często są zastępowane przez aneksy kuchenne. Nie musi stanowić to problemu - podpowiemy Ci, jak możesz urządzić kuchnię, by spełniała wszystkie Twoje oczekiwania!
Pewne elementy wyposażenia są obowiązkowe w każdej kuchni. Nie wyobrażamy sobie przecież życia bez kuchenki, umożliwiającej przygotowanie ciepłego posiłku, lodówki do przechowywania jedzenia, zlewu do mycia naczyń oraz szafek, wypełnionych zastawą lub produktami spożywczymi. W skład wyposażenia może także wchodzić zmywarka lub inne meble kuchenne, które uznamy za przydatne. W bardzo wąskim wnętrzu najlepiej jest umieścić ciąg mebli i sprzętów po jednej stronie pomieszczenia. W trochę szerszej kuchni możesz wypróbować ustawienie w kształt litery „L”. Cała aranżacja jest zależna od metrażu, kształtu, a także lokalizacji kuchni w mieszkaniu. W blokach zazwyczaj nie ma miejsca na osobną jadalnię, dlatego stoły i krzesła, przeznaczone do wspólnych posiłków, powinny zmieścić się w kuchni. Koniecznie przemyśl rozmiar kupowanych mebli, ponieważ ogranicza Cię niewielka ilość wolnej przestrzeni.
Mieszkanie w bloku zazwyczaj nie pozwala na posiadanie dwóch osobnych wnętrz – kuchni oraz jadalni. Zastanów się zatem, w jaki sposób zagospodarujesz powierzchnię pomieszczenia kuchennego, by pełniło ono dwie funkcje. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie strefy jadalnej, w której cała rodzina będzie mogła się spotkać i w spokoju zjeść obiad lub kolację. Dysponując w miarę szeroką kuchnią, możesz wybrać meble do kuchni w bloku z serii zestawów jadalnych. Ich rozmiary wcale nie muszą przewyższać Twoich możliwości. Pamiętaj, by zostawić na tyle dużo wolnego miejsca między krawędzią stołu a szafkami kuchennymi, by bez problemu się między nimi poruszać. Ciekawym pomysłem jest również blat, przykręcony do ściany. Najlepiej, by można było go opuścić – w ten sposób nie będzie zajmował miejsca w chwili, gdy nikt nie spożywa posiłku. Jako dodatek do takiego rozwiązania, doskonale nadają się niewielkie taborety, na których można usiąść, by nie tylko zjeść obiad, ale i go przyrządzić. W mieszkaniach jednoosobowych z pewnością sprawdzi się stolik barowy o niewielkich wymiarach i stylowy hoker. Nie aranżuj kuchni w taki sposób, jakby korzystało z niej dużo więcej osób. W celu przyjmowania gości możesz pomyśleć o zapasowych hokerach albo przenieść spotkania do salonu.
Nawet jeśli rozkład Twojego mieszkania jest zgoła inny, zastanów się nad otwarciem kuchni na pokój dzienny, zamiast zamykać ją za drzwiami. Taki pomysł na kuchnię w bloku będzie wiązał się prawdopodobnie z usunięciem jednej ze ścianek działowych. Dzięki temu zyskasz bezcenną przestrzeń. Stół jadalny będzie można umieścić już w pokoju – między strefą kuchenną a wypoczynkową. Zamiast niewielkiego zestawu jadalnego warto wybrać wielki, rozkładany mebel, który będzie ozdobą wnętrza, służącą całej rodzinie. Taka aranżacja doskonale sprawdzi się podczas przyjmowania gości, a także w trakcie organizowania rodzinnych uroczystości. Zamiast zwykłych krzeseł ciekawie będą prezentować się ich eleganckie wersje, tapicerowane skórą. W ten sposób kuchnia przestanie być tylko pomieszczeniem do przygotowywania posiłków, a stanie się centrum domowego życia. Wyprowadzając z niej wszystkie meble, z wyłączeniem niezbędnych mebli kuchennych, będzie wydawała się optycznie większa.
Wbrew pozorom posiadanie aneksu kuchennego nie oznacza, że nie mamy żadnych możliwości aranżacyjnych. Należy tylko zastanowić się nieco dłużej, jak urządzić kuchnię w bloku o tych rozmiarach. Z pewnością jest ona już otwarta na pokój dzienny, dlatego warto to wykorzystać. Stół jadalny raczej nie jest wyposażeniem, które powinno znaleźć się w tak niewielkim wnętrzu. Co innego długi i wysoki barek, który oddzieli od siebie strefę kuchenną i wypoczynkową. Przygotujesz na nim obiad, zjesz śniadanie, czy poczęstujesz gości pyszną kawą. Meble wielofunkcyjne są tym, co najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach. Niewątpliwie warto rozważyć zakup hokerów, które są niewielkie i bardzo lekkie. Możliwe będzie wstawienie ich pod blat, dzięki czemu zmniejszy się ilość zajmowanego miejsca.
Zaprojektowanie w pełni funkcjonalnej, przestrzennej i dobrze wyglądającej kuchni jest wyzwaniem – szczególnie w niewielkim mieszkaniu. Konieczne jest zastosowanie nieszablonowych, kreatywnych rozwiązań. Wystarczy trochę wyobraźni, by przekonać się, że mała kuchnia w bloku potrafi zachwycić!