Chociaż potężne telewizory kineskopowe to dziś relikt przeszłości, ich współcześni, „odchudzeni” koledzy również muszą się na czymś oprzeć. Skoro już kupujesz szafkę RTV, wykorzystaj okazję i wybierz model umożliwiający przechowanie większej ilości rzeczy. Niektóre szafki pod telewizor to wręcz pojemne komody, w których zmieścisz naprawdę wiele. Na co zwrócić uwagę, szukając szafki pod telewizor? Podpowiadamy, jak mądrze wybierać!
Przeglądając szafki pod telewizor, zdziwisz się, jaka rozpiętość stylistyczna panuje w tej kategorii. Nawet jeżeli od urządzenia salonu minęło już trochę czasu, nie będziesz miał większego problemu z doborem pasującego modelu. Białe, rustykalne z szafkami o szklanych drzwiczkach, modele o lakierowanej powierzchni, ozdobionej fantazyjnymi grafikami czy nowoczesne, efektowne szafki łączące połyskliwą płytę ze szklanymi elementami — możliwości jest naprawdę wiele. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy prostej stylistyki skandynawskiej — minimalistyczne modele z drewna stanowią całkiem pokaźną część oferty. Fronty szafek RTV często pozbawione są uchwytów, a otwiera się je jednym ruchem dłoni, dzięki systemowi Push-To-Open. Niektórzy producenci podnoszą atrakcyjność swoich projektów urozmaicając je eklektycznym oświetleniem lub też wychodzą naprzeciw klientowi, oferując indywidualizację wyglądu szafki.
Nawet jeśli nie należysz do miłośników częstego sprzątania i najpewniej oblałbyś z kretesem test białej rękawiczki, o telewizor na pewno dbasz. Jest to jeden z tych sprzętów (obok chociażby ekspresu do kawy), do których jesteśmy naprawdę bardzo przywiązani. Zapewne nie chciałbyś więc, aby Twój piękny, lśniący telewizor stał na brudnej szafce. Trafiliśmy? No to zapamiętaj jedno słowo — anodowanie. Oznacza ono specjalny rodzaj obróbki metalowych powierzchni, wykorzystujący cienkie warstwy tlenku. Brzmi dobrze, ale co to oznacza dla Ciebie w praktyce? Na tak zabezpieczonych elementach nie uświadczysz nieestetycznych odcisków palców ani plam. Anodowanie to także lepsza ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi (na przykład zarysowaniami). Z techniki tej korzysta część producentów, dbając o nieskazitelny wygląd swoich szafek RTV.
Jednym z najciekawszych wizualnie rozwiązań są szafki z uchwytem na telewizor. To opcja dla tych, którzy mają już dość mebli w salonie, nie chcą jednak wieszać telewizora na ścianie. Modele z uchwytem nie zajmują zbyt wiele miejsca. Świetnie nadają się do przechowywania głośników, odtwarzacza DVD lub konsoli do gier. To jedna z najbardziej zróżnicowanych kategorii produktowych, a projektanci ochoczo mieszają drewno, szkło i metal. Ciekawie prezentują się stoliki RTV z uchwytem, na pozór stanowiące jednolitą bryłę. Szuflady ukryte są pod przednim panelem, który należy odchylić. Te modele pokochają minimaliści ze słabością do prostych, geometrycznych form.
Szafki z uchwytem wypadają nowocześnie, efektownie i elegancko, a połączenie tych cech to gwarancja wizualnego sukcesu.
Być może należysz do tej szczęśliwej grupy, która ma dość miejsca do przechowywania rzeczy (lub też ograniczyłeś ich liczbę do minimum) i nie szukasz w każdym nowym meblu kolejnej szafki czy szuflady. Wtedy możesz zupełnie zrezygnować z szafek, stolików i komód na telewizor, a zamiast nich wybrać sprytne, praktycznie niewidoczne rozwiązanie — wieszak stojący lub panel ścienny. Różnica między nimi jest dość oczywista — panel przytwierdzasz do ściany, wieszak stawiasz na podłodze. Zalety i wady? Zależy, czego oczekujesz!
Przymocowanie telewizora bezpośrednio do ściany — oczywiście za pomocą dedykowanego panelu — eliminuje wiele niedogodności. To rozwiązanie idealne dla estetów i minimalistów. Takie panele mają zaskakująco duży zakres ruchu, a ustawienie telewizora regulować można nawet o +/- 90 stopni w poziomie i -5 oraz +15 w pionie. Możesz więc dostosować dokładne ułożenie odbiornika tak, by seans był wygodny z każdego miejsca w pomieszczeniu. Chociaż część paneli posiada maskownicę do kabli to nie oszukujmy się — przewody będą widoczne. W najlepszym wypadku będzie to niewielki odcinek pomiędzy dolną krawędzią telewizora a listwą przypodłogową, o ile oczywiście schowasz kabel pod nią. Jeśli jesteś akurat w trakcie remontu, możesz pokusić się o schowanie kabli bezpośrednio w ścianie. Ta misja nie należy jednak do najprostszych, a z poprawnie wykona ją jedynie naprawdę ogarnięta ekipa remontowa — a o taką niełatwo! Najbardziej oczywistą wadą paneli jest fakt, iż wymagają wiercenia w ścianie, przez co każda zmiana umiejscowienia telewizora wiązać się będzie z tworzeniem nowych dziur i koniecznością zamaskowania starych.
Stojący wieszak na telewizor ma tę zaletę, że pozwala schować kabel i w tajemnicy poprowadzić go aż do listew przypodłogowych. Posiada jednak mniejszy zakres ruchu w poziomie. Stojące wieszaki zwykle wykonane są z materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu prezentują się naprawdę ekskluzywnie. Nie wymagają trwałego przymocowania do ściany, więc możesz przestawiać je do woli, nie ryzykując powstania kolejnych odwiertów.
Nie ukrywajmy — telewizory to jedne z najważniejszych urządzeń w naszych domach. Potrafimy wydać na nie naprawdę bajońskie sumy, dlatego dbanie o odpowiednią eksploatację leży w naszym interesie! Wybierając szafkę pod telewizor, zwróć uwagę na dodatkową powierzchnię przechowywania, jaką możesz przy okazji zyskać. Najważniejsze pozostaje jednak to, by telewizor osadzony był pewnie i bezpiecznie!