Stare meble – jak je odnowić, by wydobyć drzemiący w nich potencjał?

Dodano: 2018-10-09    |    Porady: Konserwacja mebli - porady , Pielęgnacja mebli - porady
Stare meble – jak je odnowić, by wydobyć drzemiący w nich potencjał?

 

Odnawianie mebli jest przede wszystkim świetnym sposobem na oszczędzenie całkiem sporej sumki pieniędzy - ale nie tylko! Wyposażenie, jakie posiadamy już w naszych domach, to prawdziwy skarb, który dzięki niewielkiej renowacji, może wyglądać naprawdę fantastycznie. Jak się zabrać za odnawianie starych mebli? Wiemy i chętnie się to wiedzą podzielimy!

48h

557,00 zł
Koszt dostawy: 110,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h

475,00 zł
Koszt dostawy: 110,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h

553,00 zł
Koszt dostawy: 110,00 zł
Czas realizacji: 48h

Stare meble - które warto odnowić?

Najmocniejszymi kandydatami do odnowienia są meble wykonane z naturalnego, litego drewna. Ten fantastyczny surowiec nie tylko prezentuje się niezwykle elegancko, ale też zachwyca swoją wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia - właśnie dlatego tak dobrze podda się procesowi renowacji. Jeżeli po Twoich drewnianych stołach, biurkach i krzesłach widać upływ czasu, wystarczy kilka prostych kroków. Po pierwsze, zeszlifuj. To, ilu warstw powierzchni musisz się pozbyć, zależy od stopnia zniszczenia. Jeżeli planujesz po prostu odświeżenie mebli, wystarczy, że pozbędziesz się starego lakieru. W przypadku głębszych rys i zadrapań warto je wygładzić papierem ściernym. Następnie impregnat bądź bejca, które wydobędą z drewna jego naturalne piękno - i gotowe!

Odnów swoje meble - antyki, którym warto dać drugie życie

Meble naszych babć i dziadków zwykle kojarzą nam się z tym przyjemnym okresem beztroskiego dzieciństwa, których jednak nie wybralibyśmy do swojego mieszkania. Zalatujące nieco PRL-em, czasem przyciężkie i zbyt kanciaste - a drzemie w nich taki potencjał! To temat dla miłośników skandynawskiego stylu wystroju wnętrz oraz osób tęskniących za latami 80-tymi oraz 90-tymi. Główną zaletą okazów, które bez trudu znajdziesz w piwnicach oraz na strychach babć jest ich ponadczasowa prostota.

899,00 zł
Koszt dostawy: 39,00 zł
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

789,00 zł
Koszt dostawy: 39,00 zł
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

2119,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

Jak odnowić stare meble i o czym pamiętać przed ich malowaniem?

Nałożenie nowej farby to jeden z najpopularniejszych sposobów odnawiania mebli. Jego zalety trudno przecenić - malować możesz praktycznie każdy rodzaj powierzchni (nie tylko naturalne, lite drewna, ale też płyty MDF i drewnopochodne, a nawet okleinę). Musisz tylko wiedzieć, jak je przygotować. Chociaż w każdym poradniku dla pomysłowych majsterkowiczów wyczytasz, że malowanie należy poprzedzić oczyszczeniem, odtłuszczeniem, a czasami wręcz nawet zeszlifowaniem powierzchni, różne jej rodzaje wymagają zróżnicowanego podejścia. Po inny rodzaj papieru ściernego sięgniesz w przypadku drewna, a po inny w przypadku okleiny. Nie zawsze do odtłuszczania możesz się posłużyć benzyną ekstrakcyjną i nie każdy surowiec potrzebuje dodatkowego podkładu. Różne są też rodzaje farb lub lakierów wykończeniowych. Wniosek? Wiedza to podstawa, informacja to potęga, zacząć musisz od researchu, a Twój najlepszy przyjaciel na tym etapie to Pan Internet.

 

Damy Ci jednak praktyczną wskazówkę, którą doskonale znają, chociażby zajmujące się malowaniem paznokci kosmetyczki - jeżeli dążysz do uzyskania jasnego koloru, ale boisz się jego słabego napigmentowania i marnego krycia, połóż pod spód jedną warstwę białej, kryjącej farby. Docelowy kolor będzie dzięki temu zdecydowanie wyraźniejszy.

Stare meble kuchenne - czy ich odnawianie ma sens?

Wyposażenie kuchni zużywa się chyba najszybciej. Dla wielu z nas jest to najważniejsze pomieszczenie w domu, zwłaszcza jeżeli łączy się z jadalnią. Meble w kuchni narażone są na działanie wysokiej temperatury, podwyższoną wilgotność i często ląduje na nich to samo, co na naszych talerzach - tłuste i silnie barwiące plamy to dla nich codzienność! Zamiast jednak skazywać stoły czy blaty na szybką emeryturę, warto dać im drugą szansę. Podczas odnawiania kuchennych mebli wszystkie kroki będą praktycznie standardowe, z tą różnicą, że z wyjątkową skrupulatnością musisz przyłożyć się do ich oczyszczenia (zwłaszcza odtłuszczenia) oraz wykończenia. Aby przedłużyć żywotność wyposażenia kuchni, zainwestuj w lakier wykończeniowy z górnej półki.

1085,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

1479,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

1479,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

Z innej perspektywy - jak postarzyć meble, aby ich nie zniszczyć?

Chociaż odnawianie mebli ma wielu zwolenników, zdziwiłbyś się, jak wiele osób chce je… postarzyć! O tak, nie ma nic bardziej klimatycznego niż drewno z przeszłością czy rodzinnego niż lekko przetarty blat. W postarzaniu mebli najbardziej przyda Ci się papier ścierny, z którym bez trudu uzyskasz efekt doskonale imitujący naturalnie wytartą powierzchnię. Zamiast błyszczącego lakieru wykończeniowego postaw na mat i pozwól sobie na odrobinę celowej niestaranności - w końcu czas nie dotyka naszych mebli precyzyjnie i równomiernie!

Odnawianie starych mebli - dlaczego warto?

Najbardziej oczywisty, przemawiający za odnawianiem mebli jest argument ekonomiczny. Zakup wszystkich niezbędnych narzędzi i materiałów to raptem mały procent ceny nowych modeli. Nie bez znaczenia pozostaje także korzystny wpływ takiej decyzji na środowisko oraz oszczędność czasu - zamiast spędzać wiele weekendów w ogromnych centrach handlowych, wystarczy odrobina kreatywności i jedno popołudnie. Ale na tym nie koniec! Właściciele zwłaszcza mniejszych domów i mieszkań doskonale wiedzą, że znalezienie odpowiednich mebli, które nie tylko zmieszczą się w pokoju, ale też będą się w nim dobrze prezentować, bywa trudne! Tym bardziej szkoda wyrzucać posiadane już wyposażenie na rzecz poszukiwania nowego, które będzie pasować równie dobrze. Odrestaurowanie starych mebli rozwiązuje ten problem!

Odnawianie starych mebli to brud i uciążliwe dłubanie? Nic bardziej mylnego! Wiele osób, które zabrały się za to z powodów ekonomicznych, odrestaurowywanie wyposażenia traktuje dziś jako hobby lub wręcz źródło zarobku. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówki, a Ty i Twój domowy budżet będziecie równie zadowoleni!

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł