Malowanie mebli – czy to trudne zadanie?

Dodano: 2018-09-26    |    Porady: Konserwacja mebli - porady , Pielęgnacja mebli - porady
Malowanie mebli – czy to trudne zadanie?

 

Wyposażenie domu czy mieszkania to decyzja na wiele lat. Prędzej czy później, przychodzi jednak czas na remont. Przy odrobinie szczęścia - jeżeli decyzja o wyborze mebli była naprawdę gruntownie przemyślana - może się okazać, że nie musisz ich całkowicie wymieniać i wystarczy wyłącznie drobny lifting. Czy malowanie mebli jest trudne? Jak się do tego zabrać? Rozwiewamy wszystkie obawy!

Malowanie mebli - przygotowanie i podkład

Okazuje się, że wybór odpowiedniej farby to jedna z łatwiejszych części całego zadania. Na rynku dostępnych jest tak wiele odmian i rodzajów farb, że właściwie dla każdego drewna i okleiny znajdziesz dedykowany specyfik. Jeżeli nie chce Ci się zagłębiać w meandry farbnego świata, wybierz po prostu farbę kredową - nadaje się ona praktycznie do każdej powierzchni. Aby nie zniszczyć mebla, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy go należycie przygotować, czyli dokładnie oczyścić z kurzu i wszelkich zabrudzeń, odtłuścić, a także - w przypadku drewna - delikatnie zeszlifować. Aby zwiększyć przyczepność (a co za tym idzie - również krycie) farby, możesz sięgnąć po odpowiedni podkład. Jeżeli będziesz malować meble pokryte folią to pamiętaj, aby wybrać specyfik bez rozpuszczalnika, przez który mogłaby się ona pomarszczyć. Warto mieć do dyspozycji zarówno wałek z krótkim włosiem, jak i pędzel. Na długich i gładkich powierzchniach najwygodniejszy jest wałek, ale to pędzel pomoże nam dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie udało się to z tym pierwszym. Zaopatrz się też w specjalny lakier nakładany na farbę.

48h

Cena od: 685,00 zł
Koszt dostawy: 50,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h

Cena od: 549,00 zł
Koszt dostawy: 25,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h

Cena od: 795,00 zł
Koszt dostawy: 50,00 zł
Czas realizacji: 48h

Malowanie mebli kuchennych – tutaj dokładność i precyzja są szczególnie ważne

Meble kuchenne należą do tych najczęściej malowanych. Nie ma w tym nic dziwnego - to właśnie w kuchni często toczy się życie rodziny, czerwone wino rozlewa na jasny blat, a dziecięce rączki, brudne od tłustego, pomidorowego sosu, zostawiają wszędzie ślady. Brzmi znajomo? W dodatku w kuchniach Polaków wciąż króluje jasne wyposażenie, na którym dużo wyraźniej widać upływ czasu. O czym pamiętam podczas malowania mebli kuchennych? Cóż, tutaj szczególnie musisz przyłożyć się do ich oczyszczenia, a zwłaszcza - odtłuszczenia. W tym celu możesz wykorzystać benzynę ekstrakcyjną, doskonale radzącą sobie nie tylko z tłuszczem, lecz również z woskiem, zaschniętą farbą, a nawet… smołą! W kuchni poświęć też więcej czasu na odpowiednie wykończenie malowania - więcej warstw lakieru lepiej zabezpieczy nową farbę przed wysokimi temperaturami (zwłaszcza w okolicach piekarnika) i ułatwi ewentualne kolejne malowanie.

Malowanie mebli na biało – o czym pamiętać, by osiągnąć wymarzony efekt?

Chociaż biel uchodzi za najbardziej uniwersalny i klasyczny kolor, samodzielne malowanie mebli na ten kolor wydaje się większości osobom zadaniem nie do wykonania! Biała farba jest zwykle słabiej napigmentowana, a nieumiejętne nałożenie dużej ilości warstw często kończy się kiepsko. W przypadku pokrywania ciemniej powierzchni jasną farbą, może się okazać, że potrzebowaliśmy aż 5-6 warstw, aby stary kolor przestał przebijać! Po każdej warstwie koniecznie odczekaj taką ilość czasu, jaką zalecił producent farby. W ten sposób unikniesz marszczenia i łuszczenia się nowego koloru. Biel jest ponadto kolorem, który nie wybacza błędów, a każdy nieostrożny ruch pędzla oraz niedociągnięcie od razu widać. Zaopatrz się więc w dobrej jakości farbę, wałek i… cierpliwość! Podczas malowania mebli na biało brak pośpiechu będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem.

Cena od: 959,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: do 6 tygodni
48h

Cena od: 1149,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h
-10%
promocja

Cena od: 1151,00 zł 1279,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: 48h

Malowanie mebli okleinowanych – zachowaj szczególną ostrożność podczas oczyszczania

Wyjątkowego traktowania podczas malowania wymaga okleina. Po oczyszczeniu oraz odtłuszczeniu nie szlifujemy jej, chociaż możemy użyć delikatnego papieru ściernego (o wyjątkowo drobnym uziarnieniu). W innym wypadku grodzi nami zniszczenie powierzchni. Upewnijmy się także, że sama okleina nie odkleja się w żadnym miejscu (a w szczególności na rogach i załamaniach). Na okleinę nakładamy cienkie warstwy farby, a najlepiej nada się do tego wałek.

Jak pomalować meble z drewna - bejca i impregnat bez tajemnic

Drewno jest materiałem stosunkowo wdzięcznym do samodzielnego malowania, a decyduje o tym jego wytrzymałość. Drewnianą powierzchnię możemy bez większych oporów oczyszczać i szlifować, niewiele też potrzeba, by wydobyć z niej naturalne piękno. Bejca, czyli impregnat do barwienia drewna, to wspaniały specyfik, który wnika w jego strukturę, następnie trwale zabarwia powierzchnię, jednak zachowuje przy tym widoczny naturalny rys słojów. Niektórzy producenci mebli z drewna oferują wręcz swoim klientom modele wybarwione na życzenie, kolorystycznie zbliżone do wybranego przez nas odcienia (na przykład z palety RAL). Oprócz standardowych kolorów bejc, możemy natrafić na impregnaty białe (całkowicie kryjące) oraz transparentne. Różnica? Ten ostatni specyfik nie przykryje w pełni naturalnego koloru drewna, a jego struktura będzie przebijać. Jeżeli marzy Ci się natomiast jednolita, biała powierzchnia, wybierz wykończenie białe kryte.

Minimaliści często pokrywają drewnianą powierzchnię mebli jedynie naturalnym lakierem, który chroni i nadaje połysk. Podobny zabieg możemy zastosować w przypadku mebli fornirowanych.

Samodzielne malowanie mebli wcale nie jest karkołomnym wyzwaniem i podjąć się go może właściwie każdy z nas. Szczególne uznanie należy się producentom farb, którzy wychodzą swoim klientom naprzeciw, ułatwiając to zadanie. Właściwie każda farba i lakier wierzchni są już odporne na promienie UV (dzięki czemu nie kolory nie blakną pod wpływem słońca), a część z nich nie potrzebuje nawet podkładu zwiększającego przyczepność. Podczas zakupów zweryfikuj więc właściwości wybranego preparatu, pamiętaj o zestawie wałek&pędzel i… miłej zabawy!

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł