Jeżeli rozglądasz się za wzorcem, który mógłby Ci posłużyć do stworzenia aranżacji salonu w stylu rustykalnym, nie musisz daleko szukać. Wystarczy, że odwiedzisz swoich dziadków lub znajomych na wsi. Nie w strefie podmiejskiej, ale właśnie na rolniczej wsi, gdzie meble mogą pamiętać jeszcze czasy PRL-u, a nie popularnych sieciówek. To właśnie tam znajdziesz przykłady wnętrz, stanowiących źródło dekoratorskich inspiracji.
Aranżacje w stylu rustykalnym wykorzystują meble i dekoracje, charakterystyczne dla tradycyjnej wsi - nie nowoczesnej, która stanowi jedynie przedsionek wielkiego miasta. Cofnijmy się więc do czasów, kiedy stół wykonywano ręcznie z kawałka drewna, a obrusy i poduszki były haftowane przez nasze babcie. W niektórych miejscach Polski dalej przestrzega się takich zwyczajów. Wyposażenie rustykalnego wnętrza uwzględnia przede wszystkim naturalne materiały – drewno, kamień, ceramikę, płótno oraz len. Meble w stylu rustykalnym powinny mieć w sobie nutkę romantyzmu. Dzięki nim stworzymy wnętrze, w którym przyjemnie będzie posiedzieć zimowymi wieczorami, czy spędzić popołudnie z ukochaną osobą.
Podstawą stylu rustykalnego jest drewno, w którym wyraźnie widać naturalną strukturę oraz słoje drzewa. Witryny i szafy, wykonane właśnie z takiego surowca, umożliwią Ci stworzenie wyjątkowego klimatu. Dobrze sprawdzi się sosna i dąb, rosnące w rodzimych lasach. Skup się na tym, by wybierać elementy, które są do siebie podobne i będą ze sobą współgrały. Jasna, sosnowa szafka i ciemny, dębowy regał to nie najlepszy duet. Meble muszą mieć proste kształty, być pojemne i funkcjonalne. Na tradycyjnej wsi każdy element wyposażenia wnętrza ma swoje określone przeznaczenie. Równie ważne są dodatki. W przeszklonej witrynie umieść zdjęcia i ozdoby domowej roboty – koronkowe obrusy, ceramiczne pojemniki i suszone kwiaty. Ciekawym rozwiązaniem będzie wyeksponowanie wielkich, dekoracyjnych weków – z ogórkami, papryką czy sałatkami. Interesującą propozycją są również regały z ozdobnymi listwami przy górnej półce.
Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić salon w stylu rustykalnym, niestety musisz zrezygnować z pięknych, błyszczących i wielkich stołów z tworzywa, czy lakierowanego drewna. Kieruj się prostotą. Prostokątny blat dębowy i metalowe nogi idealnie pasują do rustykalnych wnętrz. Możesz także wybrać model w całości wykonany z drzewa. Ciekawym elementem aranżacji będzie ława pokojowa z półką. To mebel, który przypomina wiejskie zabawy z dzieciństwa i nadaje pomieszczeniu ciepłą, przytulną atmosferę. Nie bój się ewentualnych zarysowań czy uszkodzeń – takie elementy sprawią, że mebel nabiera niepowtarzalnego charakteru.
Krzesła i kanapy także powinny być wykonane z drewna. Ciężko jednak zaproponować gościom w salonie niewygodne i twarde siedzisko. Dlatego zwróć uwagę na obicie – co do zasady, nie ma mowy o skórze, dlatego postaw na tkaninę lub płótno. Niewielka poduszka na siedzisku w zupełności wystarczy, by znacząco zwiększyć poziom wygody krzesła. Oparcie także może być zabezpieczone komfortowym materiałem. Kolorystyka powinna być stonowana, jaskrawe kolory w zupełności odpadają. Zastosuj biel, delikatną zieleń, odcienie brązu, szarości lub beżu. Kanapa powinna charakteryzować się tym samym stylem – prosta konstrukcja z materiałowym obiciem. Możesz jednak pozwolić sobie na małe odstępstwo na rzecz elementów dekoracyjnych. Kapa oraz ozdobne poduszki z pewnością podkreślą rustykalny klimat. Ciekawym elementem wyposażenia może być także bujany fotel. Wykonany z wikliny doskonale wpasuje się w aranżację i pozostałe rustykalne meble do salonu.
O wiele łatwiejsze jest meblowanie salonu w stylu rustykalnym, jeśli dysponujemy dużą powierzchnią i możemy wykorzystać wielkie, ciężkie, drewniane meble. W niewielkim mieszkaniu także jest to możliwe, choć musimy zrezygnować z części wyposażenia, która przytłoczyłaby ograniczoną przestrzeń. Szklane witryny warto zastąpić pojemnymi szafami ubraniowymi i bieliźniarkami. Zamiast wielkiej komody o dużej szerokości, lepiej jest zdecydować się na węższy egzemplarz, dopasowujący się do powierzchni, którą dysponujemy. W niewielkich pomieszczeniach ogromną rolę odgrywa odpowiednia kolorystyka. Małe wnętrza wymagają jasnych barw, które rozpromieniają je i optycznie powiększają. Z tego względu najlepiej zdecydować się na sosnę. Niezależnie od wielkości wnętrza, należy pamiętać o wszechobecnych dodatkach, charakterystycznych dla wiejskich domostw. Ułatwią one osiągnięcie wyjątkowego klimatu.
Wieś rządzi się własnymi prawami i styl rustykalny doskonale to obrazuje. Nie ma tam miejsca na nowoczesny minimalizm! Aranżacja musi uwzględniać wszystko to, co da się wykonać ręcznie albo znaleźć na polach oraz w lasach. Żywa roślinność nada wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.