Dla większości z nas każde porządki kończą się tą samą refleksją — przydałaby się nam jeszcze jedna szuflada, jeszcze kilka półek. Zakup kolejnej szafy czy powiększenie garderoby to dość radykalne kroki, które zwykle odpadają z dwóch powodów — wysoki koszt i konieczność wygospodarowania sporej ilości miejsca. Prawda jest jednak taka, że przeważająca część osób wcale nie potrzebuje ogromnego, skrzydłowego kolosa — 95% problemów związanych z przechowywaniem rozwiążesz wyłącznie dzięki dobrze dobranej komodzie. Jakie trendy panują w tej kategorii meblowej? Sprawdź to!
Najgorszy rodzaj bałaganu do uprzątnięcia to tak zwane rzeczy bez przydziału. Nie da się ich pozbyć, a ciężko przyporządkować do jakiejkolwiek innej kategorii. Ładowarka do telefonu, okulary przeciwsłoneczne, krem do rąk i wiele, wiele innych — gdzieś schować je trzeba. Na takie bolączki polecamy komodę z kategorii tych do przedpokoju. Co je wyróżnia? Ponieważ zostały zaprojektowane z myślą o niewielkim pomieszczeniu, same też są stosunkowo kompaktowe. Ich szuflady to idealna kryjówka na drobiazgi codziennego użytku, bez których ciężko się obyć. Zdarzyło Ci się przetrząsać cały dom w poszukiwaniu ładowarki lub spóźnić do pracy, bo zapodziałeś gdzieś klucze? Jasne, każdy z nas zna to z własnego doświadczenia. Wąskie komody do przedpokoju to świetny wstęp do uporządkowania życia.
Dylemat — mat czy lakier — pojawia się podczas wyboru różnego rodzaju mebli, również komód. Zdania, jak zawsze, są podzielone. Lakierowane komody dodadzą blasku każdemu pomieszczeniu. Poleca się je zwłaszcza do tych o niewielkim metrażu. Z drugiej strony ślady palców czy zarysowania są na nich doskonale widoczne i wymagają częstszego przecierania chociażby wilgotną szmatką. Matowe wykończenie przez wielu uważane jest za tę bardziej elegancką opcję. Ponieważ powierzchnia nie jest idealnie gładka, zabrudzenia schodzą z niej nieco trudniej i częściej koniecznie jest zastosowanie środków czyszczących.
Nie sposób nie wspomnieć o komodach w stylu skandynawskim. Praktycznie w każdej kategorii produktowej wyodrębnić możemy modele wyraźnie inspirowanie stylistyką rodem z północnej Europy. Za co tak kochamy skandynawską estetykę? Za jej pragmatyczność, prostotę i minimalizm połączone z bezpretensjonalnym wdziękiem. Właśnie takie są komody w stylu skandynawskim. Zmieścisz w nich więcej, niż w niejednej szafie, a wiele modeli posiada sprytne rozwiązania, zupełnie inne niż standardowe półki i szuflady. Osadzone zwykle na prostych nóżkach, wykonywane są niemalże w całości z przyjemnego dla oka drewna. Chociaż w kwestii designu komody w stylu skandynawskim to manifestacja prostoty, ich producenci zadbali o nienachalne, lecz ciekawe akcenty, nadające całości niepowtarzalny charakter. Przemawia za nimi także kolor — nasi sąsiedzi z północy kontynentu mają wyjątkowy sentyment do jasnych barw, co świetnie sprawdza się w naszych niewielkich mieszkaniach.
Swoich wiernych fanów mają komody z przeszkleniem. Wybiera się je zwykle do salonu bądź jadalni, a za szklanymi drzwiczkami ustawia ozdobne wazony lub inne niewielkie dekoracje. Niektórzy traktują tego typu meble jako barki i trzymają w nich eleganckie, ozdobne butelki z alkoholem. Bez względu na to, jak zagospodarujesz poszczególne półki i szuflady, komody z przeszkleniem świetnie łączą funkcje praktyczne oraz dekoracyjne. Właśnie dlatego do ich produkcji wykorzystuje się materiały najwyższej jakości, a do precyzji wykończenia przykłada się szczególną uwagę. Wybrane modele posiadają dodatkowe oświetlenie LED, zamontowane oczywiście w górnej części przeszklonych półek.
Listwy oświetleniowe coraz częściej pojawiają się także w klasycznych modelach komód, pozbawionych przeszklonych drzwi. Ich zadaniem nie jest więc podkreślenie trzymanych na półce wazonów, butelek czy dekoracji, a dodanie uroku samemu meblowi. Podświetlenie umiejscowione jest zwykle w górnej części komody — pod blatem — w otwartej wnęce bądź też w okolicy uchwytów. Nadaje jej nowoczesny, designerski charakter i właśnie do takich wnętrz pasuje najlepiej.
Jeśli do swojego salonu lub przedpokoju wybrałeś nowoczesną, minimalistyczną aranżację, spodobają Ci się komody wiszące, które montuje się bezpośrednio do ściany. To ciekawa alternatywa wobec klasycznych nóżek, która przy okazji ułatwi Ci sprzątanie. Wiszące komody projektowane są najczęściej w stylu nowoczesnym, czasem nieco wręcz awangardowym, co przekłada się na ich efektowny wygląd.
Zupełnie odrębną kategorie stanowią komody dziecięce. Wśród nich znaleźć można zarówno modele do pokoju dziecięcego, jak i te od początku tworzone z myślą o tym, że będzie z nich korzystało dziecko. Te pierwsze są niezwykle pojemne i pozwalają uprzątnąć znaczną część towarzyszącego wiecznie maluchom bałaganu. Druga kategoria to mebelki niewielkie i lekkie, dzięki którym dziecko może poczuć się jak dorosły. Łączą ja dwa czynniki, typowe dla mebli dziecięcych. Po pierwsze podstawowym materiałem wykorzystywanych do ich budowy jest naturalne drewno. Po drugie kolorystyka — spójna, jasna, biała lub pastelowa.
Komody to idealny wręcz sposób na wypełnienie przestrzeni domowej. Nie potrzebuje tyle miejsca, co szafa i nie generują takich kosztów. Z powodzeniem pomieszczą za to większość Twojego bałaganu, z którym nie masz co począć. Pozytywnie zaskakuje również wzornictwo — podświetlenia, styl skandynawski, mat czy lakier to tylko niektóre z najciekawszych rozwiązań, serwowanych nam przez producentów.