Funkcjonalne meble ogrodowe z drewna i technorattanu

Dodano: 2016-07-27    |    Porady: Drewno naturalne - zalety i wady , Jak wybrać meble do ogrodu?
Funkcjonalne meble ogrodowe z drewna i technorattanu

 

Wiosna nadciąga wielkimi krokami, a wraz z nią sezon na spotkania pod chmurką. Czujesz już zapach grilla i słyszysz syk otwieranych puszek (z oranżadą, rzecz jasna)? My też, ale naszym oczom nie umykają jeszcze inne detale — ketchup i musztarda rozsmarowane na stole, rozlane napoje czy wosk ze świec, tworzący na blacie ciekawą konstrukcję. Jak na złość, właśnie zerwał się niespodziewany deszcz, więc Ty i Twoi kompani chowacie się w domu. A co ze stołem? On i reszta wyposażenia muszę zostać na zewnątrz. Widzisz, jak wiele zagrożeń czycha na Twoje meble ogrodowe? Plamy i opady to dopiero początek długiej listy. Jeśli nie chcesz co sezon szukać nowego kompletu, sprawdź, co my mamy do powiedzenia w tej kwestii!

48h

Cena od: 3129,00 zł
Koszt dostawy: 99,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h

Cena od: 3449,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 48h
48h

Cena od: 1999,00 zł
Koszt dostawy: 140,00 zł
Czas realizacji: 48h

Drewniane meble ogrodowe — co im szkodzi?

Jednym z najbardziej oczywistych ogrodowych wyborów są meble z drewna. Wpasowują się między starannie pielęgnowanie roślinki jak żadne inne, a ich naturalna faktura cieszy oko. Drewno dobrze sprawdza się na zewnątrz ze względu na charakterystyczną dla tego materiału wytrzymałość i odporność, chociaż będą od Ciebie wymagać trochę zachodu. Po pierwsze, drewniane meble kiepsko znoszą wilgoć i nawet najsilniejszy impregnat zapewni im ochronę jedynie na jakiś czas. Dlatego jeśli zdecydujesz się, by najbliższe lato spędzić właśnie na komplecie z drewna i nie chcesz, by pierwszy sezon był jednocześnie ostatnim, rozsądniej będzie chować je pod dach, gdy tylko na horyzoncie pojawią się złowrogie, ciemne chmury. A nie są przecież takie lekkie…

Meble ogrodowe z drewna kontra wilgoć — jak je zabezpieczyć

Prostsze, choć niestety tylko częściowo skuteczne rozwiązanie stanowią nieprzemakalne pokrowce. Osłonią one drewniane meble przed padającym deszcze, lecz już nie przed wilgocią. Dlatego jeśli nie zamierzasz uskuteczniać akcji ratunkowej dla swojego drewnianego kompletu ogrodowego przy każdym deszczu i wolisz to rozwiązanie, koniecznie pamiętaj o dobrym impregnacie.

48h

Cena od: 1729,00 zł
Koszt dostawy: 59,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h

Cena od: 1289,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 48h
48h

Cena od: 8199,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 48h

Jak dbać o drewniane meble do ogrodowe

Konkretna warstwa lakieru nie jest jednak dodatkowym, a podstawowym zabezpieczeniem drewnianych mebli. Naturalne drewno podatne jest bowiem nie tylko na wilgoć, ale również na szereg innych warunków atmosferycznych. Szkodzą mu skrajne temperatury i osadzający się kurz, a pod wpływem słońca blednie, tracąc kolor. Skuteczna konserwacja obejmuje więc impregnację na początku sezonu, gruntowne mycie na koniec i regularne czyszczenie w trakcie.

Meble ogrodowe z technorattanu — dlaczego są tak popularne?

Pora porozmawiać o technorattanie i będzie to już znacznie przyjemniejsza dyskusja. Technorattan, jak sama nazwa wskazuje, stanowi syntetyczny odpowiednik naturalnego rattanu. Zachowano walory estetyczne, wyeliminowano za to większość wad pierwowzoru. Właśnie dlatego ciężko szukać czynników, które mogłyby temu sztucznemu rattanowi naprawdę zaszkodzić lub nieodwracalnie uszkodzić. Technorattan jest odporny na wilgoć i opady deszczu, niestraszne mu też skrajne temperatury. Nie odbarwi się pod wpływem ostrego słońca, nie porysuje i nie popęka, a w jego wnętrzu nie zacznie rozwijać się pleśń ani grzyb (tak, naturalne drewno, to aluzja do ciebie). Można więc uznać, iż największe zagrożeniee dla technorattanu to będące skutkiem anomalii pogodowych trąba powietrzna, która po prostu porwie cały komplet z Twojego tarasu.

48h

Cena od: 8199,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 48h
48h

Cena od: 8099,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 48h
48h

Cena od: 7559,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 48h

Mycie i konserwacja mebli ogrodowych z technorattanu

Oprócz wytrzymałości i trwałości, technorattan znacznie lepiej współpracuje podczas czyszczenia i konserwacji. Możesz bez wyrzutów sumienia spryskać go wodą z węża ogrodowego i nie ma właściwie zabrudzeń, których nie dałoby się usunąć z jego powierzchni. Nie musisz trząść się nad każdą plamką ani inwestować w drogie środki czyszczące, lakiery impregnujące czy specyfiki natłuszczające. Tak, technorattan to Twój przyjaciel na dobre i na złe.

Meble do ogrodu z drewna i z technorattnu — wiele różnić, jedna wspólna wada

Chociaż w naszym artykule drewno i technorattan stoją po dwóch różnych stronach barykady, jest jeden czynnik, wspólny dla obydwu materiałów. To wygoda, a raczej jej brak, jeśli nie pomyślisz o miękkich poduszkach czy puchatych kocach. Tak — zarówno drewno, jak i technorattan to wyjątkowo twardzi zawodnicy, i to nie tylko w przenośni. Dłuższe posiedzenie nie będzie możliwe, jeśli nie zabezpieczysz ich twardej powierzchni w dodatkowy sposób. Pamiętaj jednak, że polskie lato bywa kapryśne, a niespodziewane opady to jeden z jego znaków rozpoznawczych. Dobrze więc, aby wszelkie poduchy i materace były przenośne, a nie przymocowane na stałe, dzięki czemu błyskawicznie zaniesiesz je do domu.


Zestaw mebli ogrodowych to Twój wierny kompan, który będzie towarzyszył Ci od wczesnej jesieni aż do później wiosny. Zrobi to mnie lub bardziej wytrwale, w zależności od tego, jaki materiał wybierzesz. Ponadto meble ogrodowe najlepiej czują się grupach, a kupno zestawu to nie tylko wygoda, ale także oszczędność. Jeśli planujesz ustawić je pod dachem, na przykład na tarasie, śmiało możesz kupić drewniane. Jeżeli jednak przewidziałeś dla nich miejsce pod gołym niebem, bardziej praktyczny okaże się technorattan. Obydwa te tworzywa mają potencjał, by służyć Ci przez wiele lat, jednak drewnu będziesz musiał w tym odrobinę pomóc.

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł