Wpływ wilgoci na stan naszych mebli

Dodano: 2016-12-21    |    Porady: Konserwacja mebli - porady
Wpływ wilgoci na stan naszych mebli

 

Wysoka wilgotność powietrza najczęściej kojarzy nam się z zaparowanym lustrem w łazience, szybami w samochodzie lub oknami w naszym domu, podczas gotowania pysznego obiadu. Niestety, wynikiem nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu lub samochodzie jest też nieprzyjemny zapach oraz pojawiająca się pleśń na meblach drewnianych i ścianach. Jaki wpływ może mieć wysoka wilgotność powietrza na nasze meble i kiedy warto zastosować osuszanie powietrza? Postaramy się ten temat przybliżyć w dzisiejszym wpisie.

-5%

1263,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni
48h

2699,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 48h
48h

4445,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 48h

Oddziaływanie wilgoci a pleśń na meblach drewnianych

Obecnie rynek zasypywany jest różnego rodzaju meblami, które dostosowane są swoim wykonaniem, użytymi do produkcji materiałami i kształtem, do panujących trendów wystroju wnętrz. Na półkach sklepowych możemy spotkać artykuły wykonane z materiałów bardzo bliskich naturze, takich jak drewno lub skóra. Jednak obok nich są też meble, w których zastosowane zostały tworzywa sztuczne, stal, wyroby skóropodobne lub mocno nasycone chemią produkty, mające w sobie pochodne drewna. Nie ulega wątpliwości, że im bardziej naturalny materiał i mniej zabezpieczony przed wszelkimi czynnikami, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia grzyba na meblach. W pierwszej kolejności grzyb na meblach pojawi się na elementach drewnianych oraz naturalnych obszyciach kanap, foteli i krzeseł. To one, z racji swojego naturalnego pochodzenia, podatne są na wchłanianie wilgoci i wszelkiego rodzaju nieprzyjemnych zapachów. Dlatego inwestując w ekskluzywne meble drewniane, osuszanie powietrza powinno być dla nas priorytetem.

Jak poziom wilgoci wpływa na meble?

Jaki wpływ ma wysoka wilgotność powietrza ma pojawienie się grzyba na meblach? W zależności od materiału, z jakiego zostały wyprodukowane, jest tak naprawdę różny. Przykładowo, produkty wykonane z litego drewna dostarczane są do dystrybucji z wilgotnością ok. 9%, która odpowiada klimatowi pomieszczenia między 20 oC a 22oC i względnej wilgotności powietrza na poziomie od 55% do 65%. W przypadku mebli wyprodukowanych z drewna, zachodzić będzie jego pęcznienie lub kurczenie się. Najczęściej spotykanym w każdym domu przykładem tego zjawiska są krzesła w jadalni, które w okresie letnim zachowują swoją sztywność ze względu na pęcznienie drewna, a w okresie zimowym, w wyniku powszechnie stosowanych metod grzewczych, tracą swoją sztywność, w wyniku zjawiska kurczenia się materiału. Ten prosty przykład pokazuje nam, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest istotna, ponieważ wpływa niekorzystnie na meble, które wskutek pęcznienia i kurczenia się mogą ulegać rozpadowi.  Wilgoć nieprzychylnie wpływa też na poszycia naszych mebli. Jeżeli będzie zbyt wysoka, z czasem może pojawić się grzyb na meblach, który będzie wynikiem rozwoju drobnoustrojów. To, co jest określane przez nas, jako zapach stęchlizny, jest niczym innym, jak rozwijającymi się w naszych kanapach i innych meblach roztoczami, dla których najkorzystniejsze warunki występują w momencie, kiedy jednocześnie powietrze w pomieszczeniu jest wilgotne, a temperatura wysoka. Ponadto, wskutek zmian wilgoci i temperatury, meble mogą się rozklejać i gubić okleinę.

899,00 zł
Koszt dostawy: 39,00 zł
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

789,00 zł
Koszt dostawy: 39,00 zł
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

2119,00 zł
Koszt dostawy: 79,00 zł
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

 

Co zrobić, aby uniknąć konsekwencji, jakie niosą ze sobą zmiany wilgotności?

Na pytanie związane z konsekwencjami dla mebli przebywających w zbyt wilgotnych warunkach, nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od tego, jakie meble będziemy kupowali lub jakie już posiadamy. Jeżeli są to meble, do których produkcji użyte zostały materiały naturalne lub pochodne, powinniśmy stworzyć im bardziej sprzyjające warunki. Musimy zadbać o temperaturę i regularne osuszanie powietrza. W przeciwnym wypadku, prędzej czy później i tak nasze wyposażenie będzie ulegało zniszczeniu i pojawi się nieprzyjemny zapach. Wybierając meble drewniane, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, ponieważ nie każda odmiana zachowuje się tak samo w styczności z wilgocią. Jeżeli nie możemy zmienić panujących w naszym domu warunków, lepszym rozwiązaniem okażą się meble, które są zrobione z odporniejszych na przyswajanie wilgoci materiałów, jak chociażby stal.

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł