Czy wiesz, co jesz? To pytanie zadajemy sobie coraz częściej i to nie tylko w kontekście zdrowego stylu życia. Dyskusję o dietach zostawimy sobie na kiedy indziej, dziś zajmiemy się bardziej palącym problemem — jakie lampy wybrać do jadalni, by już nigdy nie zjeść ości, łupiny orzecha czy czegoś, na co mamy alergię. Ale uważaj — wybierając zaproponowane przez nas lampy uzyskasz tak wyraźne oświetlenie jadalni, że… nie będzie już absolutnie żadnego miejsca na kulinarne niedociągnięcia. Podane gościom potrawy będą musiały być perfekcyjnie przygotowane, ponieważ dzięki fenomenalnemu doświetleniu dostrzegą oni każdy detal.
Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że jednym z najlepszych wyborów do jadalni są lampy wiszące. Oprócz tej oczywistej zalety, że można umieścić je bezpośrednio nad samym stołem, na korzyść zaliczamy również fakt, że ich kształt możemy dopasować sobie do kształtu stołu. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy pokusiliśmy się o długi stół rodem z filmu o jakichś szlachetnych rodach. Boisz się, że osoby siedzące u szczytów stołu nie trafią widelcem w swój talerz? Wybierz lampę wiszącą o podłużnym kształcie, która z równą skutecznością oświetli środek, co skrajne części stołu.
Schody zaczynają się, jeżeli sprawiłeś sobie w jadalni stół zbyt długi lub zbyt rozłożysty, by oświetlić go przy użyciu tylko i wyłącznie jednej instalacji oświetleniowej. Jak dobrać oświetleniowy duet, by nie popaść w kicz i przesadę? Przede wszystkim wybieraj lampy pasujące do siebie, a najlepiej w ogóle identyczne — dwie przedstawicielki tego samego modelu wypadną lepiej, niż każda oprawa z przysłowiowej innej parafii.
Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy ograniczyli się do najbardziej oczywistych rozwiązań. Jesteś żądny oświetleniowych ciekawostek i najsprytniejszych patentów. No to jazda! Dobrym pomysłem na doświetlenie dużego, okrągłego bądź kwadratowego stołu będą lampy z kilkoma kloszami, kierującymi światło w różne strony. To zasługa kilku (na przykład trzech) kloszy, przypominających z wygląda reflektory na szynoprzewody. Tego typu oprawy projektuje i wykonuje się tak, by klosze-reflektory zachowywały swoją stałą pozycję, nie obracając się we wszystkie strony. Nie zafundujesz więc swoim gościom dyskoteki, za to z daleka będziesz widział, czy aby na pewno opróżnili oni swoje talerze.
Do wyjątkowo widowiskowych rozwiązań zaliczają się lampy kule. Ilu tych kul można się spodziewać w jednej oprawie? Ile dusza zapragnie! Do wyboru kule pojedyncze, podwójne i potrójne, choć dysponujemy nawet modelem z pięcioma spiralnie zawieszonymi szklanymi abażurami. W większości przypadków im więcej kloszy, tym są one mniejsze, choć nie jest to stała zasada. Oprawy z kulistymi, szklanymi abażurami są z pewnością doskonale znane miłośnikom klimatów loftowych i industrialnych, w których zwisający z sufitu stelaż przypomina plątaninę rur.
Ponieważ cenimy sobie klientów wybierających niestandardowe ścieżki i niecodzienne rozwiązania, przygotowaliśmy coś specjalnie dla nich — lampy stojące skonstruowane tak, by dobrze i wyraźnie oświetlały blat stołu. Zaliczają się do nich przede wszystkim podłogowe lampy łukowe, w których półokrągły stelaż pozwala „zawiesić” źródło światła w dowolnie wybranym miejscu, choć wiele klasycznych modeli również dobrze sprawdzi się w jadalni. Podstawą jest możliwość swobodnej regulacji, pozwalająca manewrować kloszem.
Absolutnie obłędną perełką, która zachowaliśmy na sam koniec — specjalnie dla najwytrwalszych czytelników — są wiszące lampy ringi, czyli modele, w których abażur przybiera formę okręgu. W odróżnieniu od większości omawianych dzisiaj opraw oświetleniowych, ringi nie mają żarówek, świetlówek, diod LED ani żadnych innych pojedynczych źródeł światła. Aby osiągnąć efekt nieprzerwanie świecącego okręgu, producenci wykorzystują taśmy LED. Co szczególnie widowiskowe, wiele z tych lamp składa się więcej, niż tylko jednego ringu. To opcja dla najbardziej zdeterminowanych entuzjastów nowoczesnych, designerskich motywów. Jeśli kusi Cię kontrolowany chaos, wybierz model z kilkoma okręgami, wiszącymi pod różnym kątem. Jeżeli natomiast najlepiej czujesz się w idealnie uporządkowanym środowisku, stawiaj na projektową perfekcję, czyli ringi umieszczone równolegle bądź w ogóle obok siebie.
Lampy ringi — co dość oczywiste — świetnie wypadają zawieszone nad równie idealnie okrągłymi stołami, zaś z tymi kwadratowymi i prostokątnym tworzą ciekawy wizualnie kontrast.
Urządzając jadalnię zwykle skupiamy się na smakach i generalnie jest to właściwy kierunek. Pamiętaj jednak, że jadamy o różnych porach dnia i nocy, także wtedy, gdy dzienne światło słoneczne to za mało, by upewnić się, co dzisiaj w menu. Nie zaniedbuj więc kwestii oświetlenia jadalni, a dosłownie wszyscy — Twoi goście, inne domownicy, a nawet Ty sam — będą Ci za to wdzięczni.