Oświetlenie pokoju dziecka

Aranżacja przestrzeni domowej wymaga dużego poświęcenia, czasu oraz nakładów finansowych. Jeśli masz taką możliwość, warto wydzielić dziecku jego własny pokój, w którym będzie mogło swobodnie bawić się, odpoczywać, a z późniejszym czasie także uczyć się oraz przyjmować koleżanki i kolegów. Oczywiście pierwszym i bardzo ważnym krokiem, jaki musisz podjąć, jest zastanowienie się, jak takie pomieszczenie urządzić. Gdzie staną potrzebne meble, szafa, komoda, łóżko, stolik nocny, a w przypadku starszego malucha – biurko z wygodnym krzesłem? Jaki ma być motyw przewodni oraz kolorystyka wnętrza? W tym miejscu nie można jednak zapominać o oświetleniu pokoju dziecięcego.
Musi być ono zaprojektowane w sposób odpowiedni i przemyślany. Trzeba dopasować rodzaje światła i lampy do różnych funkcji i miejsc. Pokój dziecka to koniecznie dobre oświetlenie ogólne oraz oświetlenie miejsca do nauki. Miej też na uwadze, że lampy dla dzieci powinny charakteryzować się kilkoma cechami. Przede wszystkim ważny jest ciekawy design – klosze mogą mieć różne kształty i kolory, nawiązywać do świata znanego z ulubionych bajek bądź do zajęć sportowych. Równie ważna jest ich funkcjonalność. Przykładowo oświetlenie ogólne zapewnia komfortowe warunki, pomaga w swobodnej zabawie, zaś oświetlenie miejsca do nauki sprawia, że odrabianie lekcji, gdy za oknem jest ciemno, nie stanowi problemu. Bardzo pomocne, szczególnie młodym rodzicom, są kinkiety umieszczone nad łóżeczkiem i nad przewijakiem, najczęściej w kształcie chmurki, gwiazdki, księżyca lub misia. Ich światło jest celowo przytłumione, miękkie – działa jednocześnie uspokajająco na maluszka, jak i pomaga rodzicom w wykonywaniu podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Takie lampy mogą posiadać również dodatkowe funkcje, na przykład projektor gwiazd czy cichą melodyjkę. Wyjątkowy klimat wprowadzają też modne już od wielu sezonów cotton balls, które obok ciekawego wyglądu, świecą delikatnym światłem. Nie mniej istotną kwestią jest także to, by wszystkie elementy oświetlenia pokoju dziecka spełniały najwyższe normy bezpieczeństwa. Warto postawić na źródła światła LED i OLED o niskiej temperaturze pracy, dzięki czemu nie ma ryzyka poparzenia. Dodatkowo ich zwarta budowa sprawia, że żarówki te są bardzo trwałe i odporne na wszelkie wstrząsy czy uszkodzenia.

Jak prawidłowo oświetlić pokój dziecięcy?


Każde dziecko powinno czuć się w swoim pokoju bezpiecznie, swobodnie i radośnie. Ważne jest zatem, by o każdej porze dnia i nocy pomieszczenie było odpowiednio oświetlone. Najważniejsze jest oczywiście oświetlenie ogólne – może to być umieszczona na samym środku sufitu lampa, efektowny żyrandol bądź kilka reflektorów na szynie. W tym przypadku kluczową sprawą jest to, by emitowane przez nie światło było wystarczająco jasne i równomiernie rozproszone. Miej też na uwadze, że oświetlenie pokoju dziecięcego może pełnić też funkcję dekoracyjną. Z pewnością każdy maluch ucieszy się, mając barwny klosz, girlandę światełek, lampy z bajkowymi motywami, z nadrukiem, na przykład w kropeczki czy statki albo w nietuzinkowych kształtach. W przypadku noworodków i niemowląt, które wiele godzin spędzają, patrząc w sufit, istotne jest zastosowanie odpowiednich opraw oświetleniowych. Rozwiązaniem mogą być lampy z przysłonami rozpraszającymi emitowane światło. Doskonałe będą oprawy z wykorzystaniem nowoczesnej technologii OLED, które charakteryzują się tym, że emitują bardzo wysokiej jakości światło całą swoją powierzchnią, także nie ma możliwości spowodowania tzw. olśnienia u maluszka. W tej sytuacji przeanalizuj jeszcze jedną możliwość – oświetlenie ogólne z funkcją ściemniania. Może okazać się to strzałem w dziesiątkę. Nie zawsze jest przecież konieczność włączania pełnego światła, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych. Dobrze jest zatem móc regulować jego moc w pomieszczeniu. Sprawdzi się to również w pokojach nastolatków, które chcą spokojnie obejrzeć film lub porozmawiać przez telefon, a jak wiadomo – półmrok tworzy lepszą atmosferę. Pamiętaj też, że najbardziej komfortowo przebywa się i odpoczywa, gdy źródło światła jest o ciepłej barwie. Niewątpliwie podczas aranżacji wnętrza trzeba też zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie miejsca do nauki. Tutaj wybierz najbardziej funkcjonalną lampę dla dzieci, czyli typu biurowego, która posiada wygodne obrotowe ramię i główkę, tak by w jak najlepszy sposób dopasować ją do wzrostu i potrzeb dziecka. Gdy Twoja pociecha jest praworęczna, wówczas światło powinno padać na biurko z lewej strony, zaś gdy jest leworęczna – wówczas światło niech pada z prawej strony. Dzięki temu nie ma ryzyka zasłaniania sobie światła podczas odrabiania lekcji czy rysowania. Nigdy nie decyduj się na zamontowanie jakichkolwiek opraw oświetleniowych za plecami siedzącego przy biurku dziecka. To ważne, ponieważ w takiej sytuacji generowałyby one cień, który skutecznie utrudniłby wykonywanie jakichkolwiek czynności i dziecko po prostu odczuwałoby duży dyskomfort, mogłoby się szybko zniechęcić, a tego nie chce żaden rodzic. Absolutnie zawsze musisz pamiętać, że wszelkie elementy oświetlenia pokoju dziecka muszą znajdować się poza jego zasięgiem. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a dziecięca ciekawość może doprowadzić do nieprzewidzianych sytuacji. Dlatego lepiej dmuchać na zimne.