Wytrzymałość sklejki i drewna. Czy meble sklejkowe są gorsze od drewnianych?

Dodano: 2016-12-07    |    Porady: Drewno naturalne - zalety i wady
Wytrzymałość sklejki i drewna. Czy meble sklejkowe są gorsze od drewnianych?

 

Wybór i zakup nowych mebli do naszego mieszkania, czy też domu, to bardzo czasochłonne zajęcie. Dla większości z nas należy ono do pozytywnych zdarzeń, ponieważ kojarzy nam się z odświeżeniem remontowanego mieszkania, osiągnięciem celu, który sobie zaplanowaliśmy lub ze zmianami na lepsze. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o nowych, drewnianych meblach, aby ich poszukiwanie i wybór stał się jeszcze przyjemniejszy i skrócił się w czasie? Podpowiadamy, jakie zalety i wady może mieć wyposażenie naszych wnętrz ze względu na drewno wykorzystane do jego produkcji.    

48h
-10%
promocja

Cena od: 503,00 zł 559,00 zł
Koszt dostawy: 25,00 zł
Czas realizacji: 48h
48h
Więcej kolorów

Cena od: 449,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 48h

 

Meble wykonane z litego drewna są solidne i piękne

Szukając mebli, które zagoszczą w naszym domu i będą jego ozdobą przez lata, bardzo często dokonujemy wyboru na podstawie tego, jak prezentują się dane przedmioty oraz z jaką starannością zostały wykonane. Istotne przy tym wszystkim jest to, aby dana kanapa lub fotel były dla nas jak najbardziej wygodne, ponieważ to my będziemy spędzać wolny czas, relaksując się właśnie na tym wypoczynku.  Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy chce, aby jego meble zdobiły wnętrze i dawały przy tym maksymalny komfort oraz poczucie trwałości. Zazwyczaj zwracamy uwagę na takie detale, jak kolor lub materiał, z którego zostało wykonane obszycie danej rzeczy. Co jednak z tym podstawowym materiałem, którym jest drewno? Otóż, chcąc nabyć meble, które będą nam długo służyły i w przyszłości będziemy mogli je poddać swobodnie renowacji, przywracając im dawny blask, powinniśmy większą uwagę zwrócić na właśnie na materiał bazowy. Meble wykonane z litego drewna będą niewątpliwie trwalsze od mebli sklejkowych. Jednak, aby tak było, powinniśmy decydować się na takie gatunki drzewa, które będą charakteryzowały się wysoką twardością, ponieważ to sprawi, że będą odporne na zniszczenia. Gatunkami drewna, które charakteryzują się tą cechą są między innymi buk, dąb oraz klon.  Wszystkie trzy są odporne na ścieranie oraz odkształcenia. Ponadto, charakteryzują się ładnymi barwami, które można jeszcze bardziej uwydatnić lub zmodyfikować przy użyciu odpowiednich preparatów. Nie da się ukryć, że za takie meble będziemy musieli zapłacić o wiele więcej niż za meble wykonane ze sklejki. Prócz ciężaru ceny przyjdzie nam też dźwigać ciężar samych mebli, które do najlżejszych należeć nie będą. To wszystko jednak zwróci nam się w latach trwałości i możliwości dokonania odnowy ukochanej kanapy po zupełnie niższych kosztach niż jej pierwotny zakup. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nią przez naprawdę długi czas.   

Więcej kolorów

Cena od: 1989,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni
Więcej kolorów

Cena od: 1039,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni
Więcej kolorów

Cena od: 1409,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

Czym właściwie jest popularnie zwana sklejka?

Popularnie nazywana przez wszystkich sklejka jest materiałem kompozytowym, który powstaje ze sklejenia skrzyżowanych ze sobą cienkich warstw drewna. Warstwy drewna wykorzystywane do wyprodukowania sklejki mogą mieć grubość od 0,4 mm do 3 mm. Konstrukcja sklejki składa się z nieparzystej ilości warstw, które nazywane są fornirami.  Sklejka występuje w różnych rodzajach i klasach. Do jej produkcji stosuje się takie gatunki drewna, jak sosna, buk, olcha lub brzoza, a jej maksymalna grubość może sięgać nawet do 40 mm. Dzięki zastosowanym do produkcji sklejki klejom, możemy zakupić w sklepie produkt, który jest wyłącznie suchotrwały lub półwodoodporny albo wodoodporny. Musimy jednak pamiętać, że wodoodporność sklejki podyktowana jest wyłącznie użytym do jej produkcji rodzajem kleju. Samo drewno nie jest wodoodporne.

Dlaczego warto zastanowić się nad zakupem mebli wykonanych ze sklejki?

Przede wszystkim, meble wykonane ze sklejki, wyprodukowane są z podobnego materiału, co meble z litego drzewa, ponieważ do produkcji sklejki stosuje się w większości te same odmiany drewna. Sklejka, jako materiał, posiada wysoką wytrzymałość w stosunku do swojego ciężaru, oraz inne fizyko-mechaniczne właściwości. Poddana rozciąganiu, zginaniu lub ścinaniu, zachowuje się znacznie lepiej niż inne drewnopochodne produkty i w dodatku zachowuje od nich lepszy stosunek wytrzymałości do masy.  Sklejka jest łatwa w profilowaniu i dodatkowo zachowuje się podobnie do drewna. Wraz ze wzrostem wilgotności może powiększać swoją objętość oraz zmniejsza ją oddając wilgoć w procesie schnięcia. Ponadto jest jednym z najprzyjaźniejszych materiałów dla środowiska - tak samo, jak drewno. Dzięki tym właściwościom, sklejka bez wątpienia może zastąpić lite drewno. Jest równie wytrzymała na różnorakie działania, a przy tym lekka. Ponadto, meble sklejkowe, jako jedyne, bardzo dobrze imitują naturalną budowę drewna i mogą nam pomóc zaoszczędzić znaczną sumę.

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł