Rozwiń filtry
Filtruj aranżacje
nowoczesny 
6
tradycyjny 
2
strefa relaksu 
5
strefa jadalniana 
3
średni 
5
mały 
3
duży 
2
4 miejsca 
4
8 miejsc 
2
2 miejsca 
1
poduszki 
5
stoliki kawowe 
4
stoły 
3
sofy 
3
fotele 
3
krzesła 
3
leżaki 
1
pufy 
1
podnóżki 
1
narożniki 
1
Rozwiń wszystko
brązowy 
7
szary 
1
Strona: 1 z 1
Sortuj po:

Samodzielna aranżacja ogrodu – czy to dobry pomysł?

Jeśli chodzi o urządzanie ogrodu, częsty problemem jest kwestia finansowa. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy aranżacja ogrodu pozostawiona jest na sam koniec – po urządzeniu domu. Wówczas może się zdarzyć, że funduszy na ogród brakuje. Na szczęście istnieje wiele sposobów na urządzenie zielonego zacisza tanim kosztem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać się za to samodzielnie, rezygnując z usług profesjonalnego projektanta ogrodów. W Internecie można znaleźć niezliczoną liczbę inspiracji – albo przejść się po osiedlu i podpatrzeć, jakie rozwiązania zastosowali sąsiedzi. Duży ogród może jednak mimo wszystko stanowić zbyt wielkie obciążenie naraz – wówczas możliwe jest wykańczanie go kawałek po kawałku. Wprawdzie prace będą trwały dłużej, ale efekt końcowy będzie taki, jak sobie wymarzyliśmy. Jeżeli natomiast zupełnie nie mamy koncepcji co do urządzenia przydomowej przestrzeni i aranżacja ogrodu wydaje nam się zbyt wielkim wyzwaniem bądź nie chcemy sami tracić czasu, a fundusze na to pozwalają – zatrudnienie profesjonalisty, który doradzi najlepsze rozwiązania, wydaje się znakomitym pomysłem.

Zadbany ogród – co musi się w nim znaleźć?

Przy urządzaniu ogrodu można dać ponieść się wodzy fantazji. To oaza spokoju wśród miejskiego zgiełku, w której możemy się zrelaksować po długim dniu pracy. Co powinno się w niej znaleźć? Nie ma na to jednej odpowiedzi, pojawia się natomiast wiele możliwości. Przede wszystkim roślinność. Wybór okazów flory zależy od naszego gustu, stylistyki ogrodu, a także względów praktycznych, czyli na przykład klimatu i rodzaju gleby. Wprawdzie „poprawianie” gleby jest możliwe, lecz wiąże się ze sporymi kosztami, więc może być niewarte zachodu. Warto pamiętać, że roślinność nie musi zaistnieć w przestrzeni ogrodowej wyłącznie w poziomie – możliwa jest również aranżacja pionowa, na elewacji budynku bądź ściankach altanki. Wymaga ona częstej pielęgnacji, ale zadbana prezentuje się bardzo stylowo.

Co może znaleźć się w ogrodzie?

Piękny ogród to nie tylko miejsce pełne kwiatów, drzew i krzewów. Obok tych okazów nawet w małym ogródku zmieszczą się ulubione warzywa czy owoce. Szczególnie popularne w polskich ogrodach są truskawki i poziomki, ale można spotkać też różne inne pyszności. Takie domowe uprawy przyniosą sporo radości i z pewnością będą zdrowsze od tych ze sklepu. Ponadto w ogrodzie znaleźć się może oczko wodne otoczone skalniakami, altanka bądź wyposażenie dla dzieci – trampolina, boisko do gry w piłkę lub mini plac zabaw. Jeśli mamy duży ogród, możemy w nim wydzielić poszczególne strefy, na przykład miejsce do zabaw dziecięcych, oczko wodne oraz taras. Mały ogród wiąże się z takim ograniczeniem, że najczęściej wszystkich tych celów nie pogodzimy i konieczny będzie wybór na przykład między oczkiem a huśtawką. Niezależnie jednak od rozmiarów, wystrój ogrodu można zaprojektować tak, by przestrzeń zachęcała do spędzania w niej czasu. Zadbany ogród to taki, w którym wszystkie elementy tworzą harmonijną całość.

Przemyślana aranżacja ogrodu to nie wszystko

Wystrój ogrodu nie kończy się na posadzeniu w nim drzewek, kwiatów i warzyw oraz otoczeniu rabat kamieniami. Urządzenie tarasu to kolejne, osobne zagadnienie. Ponadto warto wziąć pod uwagę oświetlenie przestrzeni. Tutaj w grę wchodzą lampy elektryczne lub alternatywnie – solarne. Wprawdzie te drugie świecą słabiej, ale są zdecydowanie bardziej ekologiczne i nie nastręczają problemów z przeprowadzeniem instalacji elektrycznej przez trawnik. A jeśli chodzi o duży ogród – istotne może być również wytyczenie ścieżek. Niebanalną kwestią jest ogrodzenie przydomowej przestrzeni, zwłaszcza jeśli pragniemy mieć w ogrodzie trochę prywatności. Wówczas sprawdzi się żywopłot bądź obsadzenie przestrzeni tujami. Wystrój ogrodu to również wszelkiego rodzaju dekoracje i to nie tylko tradycyjne krasnale ogrodowe, ale nowoczesne ściany wodne, rzeźby czy drewniane konstrukcje. Pytanie, jak urządzić piękny ogród, to dopiero początek. O posadzoną roślinność trzeba dbać z wielką starannością – tylko wówczas będziemy mogli pochwalić się, jaki to mamy zadbany ogród. Jeśli wiemy z góry, że nie będziemy mieli czasu na pielęgnowanie sadzonek, wybierzmy inne rozwiązania bądź po prostu zatrudnijmy ogrodnika, który zadba o zieleń w profesjonalny sposób.
rozwiń więcej


Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł