Jak dbać o meble drewniane?

Dodano: 2016-11-07    |    Porady: Konserwacja mebli - porady
Jak dbać o meble drewniane?

 

Kupując drewniane meble, wyrzuty sumienia związane z ich ceną zwykle rekompensuje nam świadomość, że w doskonałej formie przetrwają wiele, wiele lat. To prawda — meble z naturalnego drewna to zdecydowanie waga ciężka i niewiele jest im w stanie zaszkodzić. Co ciekawe, największym wrogiem litego drewna jesteśmy my, a dokładniej — nasza niewiedza. Pielęgnując ich powierzchnię w niewłaściwy sposób nie tylko im nie pomagamy, lecz wręcz skracamy ich żywotność. Jak dbać o drewniane meble, aby nie skończyło się jedynie na dobrych chęciach? Czytaj dalej!

48h

Cena od: 1714,00 zł
Koszt dostawy: 150,00 zł
Czas realizacji: 48h
Więcej kolorów

Cena od: 6220,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni
-5%
promocja
Więcej kolorów

Cena od: 2764,00 zł 2910,00 zł
Koszt dostawy: 250,00 zł
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

Jak czyścić drewniane meble — środki „do wszystkiego” są do niczego!

Rozpocznijmy od zdefiniowana głównych przeciwników, z jakimi będą się mierzyć nasze drewniane meble. To woda, kurz, promieniowanie UV, brud i uszkodzenia mechaniczne, będące efektem ich codziennego użytkowania. Twój najmocniejszy atut — systematyczność i specjalistyczne środki. Zapomnij o uniwersalnych detergentach czy babcinych metodach, opierających się na wykorzystywaniu rozcieńczonego płynu do naczyń do walki z wszelkimi tłustymi zabrudzeniami. Większość środków chemicznych jest zbyt agresywna i zamiast pielęgnować drewno, zniszczy je. Co więcej, ich bazą najczęściej jest woda, która w nadmiernej ilości nieodwracalnie narusza lite drewno. Wniosek? Skoro już zainwestowałeś w meble z naturalnego drewna, tym bardziej nie powinieneś oszczędzać na ich pielęgnacji.

Czyszczenie mebli z drewna — jak wybrać właściwy środek

Telewizyjne programy o zdrowiu alarmują: czytajmy etykiety! Przyłączamy się do tego apelu, a do produktów spożywczych dopiszemy jeszcze detergenty czyszczące — ich skład również powinieneś przestudiować przed zakupem. Na nic Ci jednak etykieta, jeśli nie wiesz, czego tam szukać. Jak więc odczytywać informacje na opakowaniach środków czyszczących? Skład tych dedykowanych naturalnemu drewnu powinien być równie naturalny! Wystrzegaj się więc kwasów i substancji żrących, a zamiast nich wybieraj woski, lakiery i oleje. Co ciekawe, większość płynów stworzonych właśnie z myślą o drewnie, skutecznie działa już w zimnej wodzie i nie wymaga stosowania ciepłej. Najlepiej jednak w ogóle jej unikać — im mniej wody, tym drewno szczęśliwsze.

-5%
promocja
Więcej kolorów

Cena od: 2256,00 zł 2375,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni
-5%
promocja
Więcej kolorów

Cena od: 2241,00 zł 2359,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni
-5%
promocja
Więcej kolorów

Cena od: 2241,00 zł 2359,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni

Dlaczego woda i drewno to kiepskie połączenie?

Czytając poprzedni akapity pewnie zastanawiasz się — ale jak to tak, czyścić meble bez wody? Właśnie tak! Szmatka powinna być jedynie delikatnie zwilżona, a na drewnianej powierzchni nie powinny zostawać widoczne ślady wody. Drewno nie lubi się z wodą tak bardzo, że ważny jest nawet poziom wilgotności w pokoju, w którym meble stoją — powinien się on wahać między 40% a 60%. Przy niższej wilgotności w drewnianej płycie mogą zacząć pojawiać się pęknięcia, a przy wyższej będzie ono butwieć.

Czym czyścić drewniane meble?

Przejdźmy teraz do najlepszych przyjaciół Twoich drewnianych mebli — to olej, wosk i lakier. Który preparat wybrać? Generalna zasada głosi, że do pielęgnacji drewnianej powierzchni powinno się wykorzystywać substancję, której jeszcze na etapie produkcji użyto do jej pokrycia. Do nakładania wosku i oleju wykorzystaj miękką, suchą i czystą bawełnianą ściereczkę. Jeśli chcesz przyspieszyć proces konserwacji, skup się na okrężnych ruchach — wosk i olej szybciej wnikną wgłąb drewnianej płyty. I pamiętaj — zawsze wzdłuż słojów!

-5%
promocja
Więcej kolorów

Cena od: 7227,00 zł 7607,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: do 6 tygodni
Więcej kolorów

Cena od: 6696,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-4 tygodnie
Więcej kolorów

Cena od: 5464,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

Pielęgnacja mebli z drewna — co będzie Ci potrzebne?

Lista akcesoriów, za sprawą których pielęgnacja drewnianych mebli stanie się czystą przyjemnością, jest dłuższa. Właściciele antyków powinni obowiązkowo zaopatrzyć się w irchę, czyli delikatną gąbkę z cienką, owczą skórą. Zadbaj też o imponujący asortyment szmatek. Jedne do detergentów, inne do czyszczenia na mokro i jeszcze kolejne, aby wyczyścić powierzchnię do sucha. Jeśli zdecydowałeś się na bogato zdobiony mebel, od razu dokup do niego kilka pędzelków o długich trzonkach — bez nich dotarcie do precyzyjnie wyrzeźbionych elementów może okazać się niemożliwe, a zdobienia zamiast zdobić, zaczną szpecić.

Jak NIE czyścić drewnianych powierzchni, czyli kiedy Internet się myli

Czyszczenie drewnianych powierzchni okazało się poważniejszą misją, niż przypuszczałeś? Na rozluźnienie przygotowaliśmy coś naprawdę interesującego — zbiór najdziwniejszych porad, jakie udało nam się znaleźć w odmętach Internetu. Przypisywane naszym babciom lub też światowo nazywane „lifehackami”, budzą w najlepszym wypadku wątpliwości, a w najgorszym — kompletne zażenowanie. Ktokolwiek je wymyślił, raczej nie ma w swoim domu ani jednego drewnianego mebla. Co nas tak rozbawiło? Orzechy włoskie, korki od wina i… majonez. Tak, to nie błąd w druku — wszystkie te rzeczy polecane są przez internetowych specjalistów jako wprost niezastąpione specyfiki do konserwowania drewnianych powierzchni. Ale są to porady, które sprawią, że będziesz wyglądał co najwyżej nieco dziwnie (bo jak inaczej opisać osobę, która „czyści” stół majonezem?) — zaliczamy je do osobliwych, ale mimo wszystko niegroźnych. Na liście dziwadeł znalazły się jednak również substancje, które naturalne drewno uszkodzą w kilka chwil — między innymi ocet winny, sok z cytryny czy… amoniak.

-5%
promocja
Więcej kolorów

Cena od: 227,00 zł 239,00 zł
Koszt dostawy: 19,00 zł
Czas realizacji: 3-7 dni
48h
-37%
promocja

Cena od: 499,00 zł 790,00 zł
Koszt dostawy: 100,00 zł
Czas realizacji: 48h
-2%
promocja

Cena od: 324,00 zł 330,00 zł
Koszt dostawy: GRATIS
Czas realizacji: 3-4 tygodnie

Naturalne drewno różni się od sztucznych tworzyw pod wieloma względami. Każdy posiadacz drewnianych mebli powinien wiedzieć, że ich regularna pielęgnacja służy nie tylko wyczyszczeniu, lecz również — a nawet przede wszystkim — uodparnia je na niszczące działanie brudu, czasu i czynników mechanicznych.

Po naszym artykule zwątpiłeś w sens posiadania drewnianych mebli? To przeczytaj go jeszcze raz — ale tym razem uważnie! Meble z drewna to wspaniałe, eleganckie i wyjątkowe okazy o naprawdę imponującej trwałości. Ty musisz im tylko trochę pomóc, by mogły cieszyć Twoje oczy swoją wytwornością przez wiele długich lat!

PODOBNE ARTYKUŁY

 

Program lojalnościowy
Zbieraj punkty i wymieniaj je na bony zakupowe - nawet do 150 zł.
Punkty otrzymasz za zakupy w sklepie oraz za ocenę produktów.
1 pkt
za 1 zł